Aktualności
Aktualności
01.08.2022
Bobry i elity we wczesnośredniowiecznej Danii
O tym, że futra stanowiły ważny towar eksportowy we wczesnym średniowieczu wiedziano z przekazów pisanych już dawno. Jednak dopiero wyniki najnowszych badań uściślają tę wiedzę, wskazując, że w okresie wikińskim na obszarze Półwyspu Jutlandzkiego do prestiżowych należało futro bobra.
26.07.2022
Na tropach błyskotek sprzed wieków. Śledztwo muzealne w Stavanger
Do Muzeum Archeologicznego działającego przy Uniwersytecie w Stavanger w Norwegii trafiła biżuteria, która wprawiła tamtejszych archeologów w osłupienie. Już pierwszy rzut oka wystarczył, by stwierdzić, że pochodzi ona z wczesnego średniowiecza, a dokładnie z epoki wikingów. I tak zaczęło się archeologiczno-archiwalne śledztwo …
20.07.2022
Nie tylko skarby! Co jeszcze odkryto w Trójcy koło Zawichostu? Wydarzenie online
W czwartek 21 lipca 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Jego gośćmi będą tym razem dr hab. Marek Florek oraz Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, którzy zaangażowani są w odkrywanie tajemnic Zawichostu nad Wisłą.
25.06.2022
Odkrycie największego dotąd cmentarzyska anglosaskiego
Podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę trasy szybkiej kolei HS2 w Wielkiej Brytanii odkryto jedno z największych cmentarzysk anglosaskich. Chodzi nie tylko o liczbę grobów, ale również o bogactwo ich wyposażenia, dowodzące wysokiego statusu społecznego osób żyjących w okolicy dzisiejszego Wendover w V-VI w.
23.06.2022
O Pieczyngach online - wykład prof. Aleksandra Paronia
W czwartek 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie online z cyklu Історичний вебінар\Historical webinar, którego gościem będzie tym razem prof. Aleksander Paroń, pracownik wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wygłosi on wykład zatytułowany „Koczownicy w średniowiecznej Europie – przypadek Pieczyngów”, w którym przedstawi inny niż ten stereotypowy wizerunek nomadów siejących mord i zniszczenie.
21.06.2022
Odkrycie 1300-letniej łodzi we Francji - wyścig z czasem
W południowo-zachodniej Francji archeolodzy przystąpili do wydobycia wczesnośredniowiecznej łodzi klepkowej, która dotąd zalegała w mule rzeki Garonny. Jest to znalezisko unikatowe, bo datowane na VII w., a z tego okresu nie znamy zbyt wielu jednostek pływających. Na niekorzyść archeologów, którzy próbują rozwikłać tajemnice łodzi, działa czas. Pod wpływem kontaktu z powietrzem i światłem słonecznym elementy drewnianej konstrukcji najzwyczajniej rozpadają się …
14.06.2022
Niezwykłe znalezisko - lunula z okolic Sandomierza
W kwietniu 2022 r. na terenie wsi Ocinek członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej z Ostrowca Świętokrzyskiego natrafili na nieczęsty na ziemiach polskich zabytek wczesnośredniowieczny. Odkryli mianowicie niewielką, posrebrzaną zawieszkę półksiężycowatą, którą określa się terminem łacińskim „lunula”.
10.06.2022
Jezioro na środku łąki - wykład online
W poniedziałek 13 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowany przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Tym razem gościem będzie dr Jakub Niebieszczański, który opowie o przemianach krajobrazu w pradziejach i wczesnym średniowieczu w Wielkopolsce Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk archeologicznych w Bruszczewie.
07.06.2022
Spotkania Zakładu Studiów Średniowiecznych IH PAN w Warszawie w czerwcu 2022 r.
Od lat Zakład Studiów Średniowiecznych Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk organizuje cotygodniowe spotkania, w których udział biorą jego pracownicy i współpracownicy, ale równie mile widziane są osoby zainteresowane średniowieczem lub danym tematem. W bieżącym miesiącu w siedzibie instytutu, a więc stacjonarnie, odbędą się trzy takie spotkania.
26.05.2022
Trolle w mitologii germańskiej, sagach staroskandynawskich i obecnie - spotkanie online
W najbliższy piątek 27 maja 2022 r. o godz. 18.00 prof. Rudolf Simek wygłosi w języku angielskim wykład poświęcony „Trollom w mitologii germańskiej, sagach staroskandynawskich i obecnie”. Będzie to już siódme wydarzenie online z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami”, który organizuje Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl