Aktualności
Aktualności
04.03.2022
Grodziska wczesnośredniowieczne w dorzeczu Regi - wykład online
W piątek 4 marca 2022 r. o godz. 16.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowany przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jego gościem będzie prof. Andrzej Janowski, który opowie o badaniach grodzisk wczesnośredniowiecznych w dorzeczu rzeki Regi na Pomorzu Zachodnim.
03.03.2022
Styl i moda wikingów - wydarzenie online
W najbliższą sobotę 5 marca 2022 r. o godz. 11.00 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu ”Na wezwanie Odyna”. Będzie ono poświęcone modzie w epoce wikingów.
28.02.2022
Jak powstawał komiks "Mity i legendy nordyckie" - spotkanie online
W poniedziałek 28 lutego 2022 r. o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie online ukazujące kulisy powstania czwartej części komiksu z serii Niesamowite Mity i Legendy Nordyckie. Tym razem opowiada on o wojnie dwóch dynastii bogów: Asów i Wanów. Gośćmi spotkania będą twórcy popularnej odsłony mitologii nordyckiej – rysownik Marek Mandziński oraz historyk dr Renata Drzymała-Leśniakiewicz. Organizatorem wydarzenia jest wydawca Niesamowitych Mitów i Legend Nordyckich oraz portal Utulę Thulę.
25.02.2022
Wieszczki i czarownice w islandzkich sagach - spotkanie online
W piątek 25 lutego 2022 r. o godz. 18.00 prof. Anna Waśko wygłosi wykład online zatytułowany „Wieszczki i czarownice w islandzkich sagach”. Będzie to już czwarte wydarzenie z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego .
23.02.2022
Waltheof - jedyny arystokrata angielski stracony na rozkaz Wilhelma Zdobywcy - wykład online
Już dziś o godzinie 16.00 odbędzie się wykład online poświęcony przedstawieniom śmierci earla Waltheofa w wierszu i prozie staronordyckiej. Wykład o tej niezwykle barwnej postaci wygłosi w języku angielskim Erin Goeres, profesor języka i literatury staronordyckiej w University College London. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
17.02.2022
Wikingowie - eksploratorzy i podróżnicy - spotkanie online
Już jutro, czyli w sobotę 19 lutego 2021 r. o godz. 11.00 Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu ”Na wezwanie Odyna”. Tym razem będzie one poświęcone wikińskim podróżnikom, którzy docierali do najodleglejszych lądów.
09.02.2022
"Rywale rodu Piastów?" - wydarzenie online
W czwartek 10 lutego 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Jego gościem będzie prof. Andrzej Buko, czyli archeolog, którego pasjonatom wczesnego średniowiecza nie trzeba przedstawiać. Zdradzi on tajemnice błyskawicznego powstania państwa Piastów i postara się odpowiedzieć kto i jak usiłował im w tym przeszkodzić.
07.02.2022
Rekonstrukcja biżuterii wczesnośredniowiecznej - wykład i warsztaty
Już w najbliższą niedzielę, 13 lutego 2022 r., Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na wykład i warsztaty poświęcone wczesnośredniowiecznej biżuterii. Będziecie mogli nie tylko o niej posłuchać, ale też wykonać własnoręcznie niektóre jej rodzaje.
01.02.2021
"Na wezwanie Odyna" do Valhalli
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na drugie spotkanie online z cyklu "Na wezwanie Odyna". Tym razem poświęcone ono będzie wikińskim wojownikom.
27.01.2022
Wzgórze Klasztorne w Tyńcu odkrywa tajemnice
Prowadzone od 2018 r. ratownicze badania archeologiczno-architektoniczne w otoczeniu kościoła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu potwierdzają, że we wczesnym średniowieczu podejmowano działania budowlane, o skali których nie śniło się nawet współczesnym badaczom.. Okazuje się, że część potężnego Wzgórza Klasztornego najzwyczajniej „dobudowano” (!), by przygotować teren pod przyszły kościół.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl