Aktualności
Aktualności

14.04.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Osada na wyspie? Archeolodzy zbadają kranog na Loch Achility
Ekspedycja złożona z archeologów oraz wolontariuszy przeprowadzi jesienią 2025 roku badania mające na celu sprawdzenie, czy na jeziorze Loch Achility w Szkocji funkcjonowała średniowieczna osada na sztucznie usypanej wyspie.

09.04.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Hełm z Sutton Hoo w świetle nowych analiz
Odkrycie dokonane przez duńskiego detektorystę ponownie rozbudziło dyskusję na temat pochodzenia hełmu z Sutton Hoo, który przez dekady uchodził za przedmiot wykazujący szwedzkie wpływy.

21.03.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Najważniejsza kobieta dynastii Piastów?
Pierwsza polska królowa, potomkini Karola Wielkiego, błogosławiona Kościoła katolickiego – Rycheza Lotaryńska.

18.02.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Diabelskie pieniądze i miejsca kultowe – o przedchrześcijańskiej Holandii słów kilka
Rzetelne rozpoznanie archeologiczne i analiza miejsc kultowych są niezbędne do właściwego zrozumienia dynamiki i kierunków zmian sfery rytualnej różnych ugrupowań przedchrześcijańskich.

13.02.2025
Marcin Wieczorek
Marea czy Philoxenite? Odkrycia w egipskiej stolicy pielgrzymkowej z VI w.
Krzyki portowych pracowników przeplatały się z gwarem pielgrzymów z całego chrześcijańskiego świata udających się do grobu św. Menasa. W Philoxenite, zwanej również Mareą, polscy archeolodzy badają od 25 lat ruiny miasta, dokonując odkryć, które pozwalają zrozumieć jaką rolę w VI w. pełniło to miejsce. O tym i innych ciekawostkach można posłuchać w audycji radiowej Jedynki.

10.02.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Wykład „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej – perspektywa archeozoologii”
Pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Otwórz się na historię” odbył się w piątek, 24 stycznia, w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Gościem tego spotkania był profesor Daniel Makowiecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – wybitny uczony, specjalizujący się w badaniach osteologicznych materiałów zwierzęcych, który wygłosił referat „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej – perspektywa archeozoologii”.

04.02.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
„The Old Testament in Medieval Icelandic Texts. Translation, Exegesis and Storytelling” – spotkanie z autorką książki, prof. Siân Grønlie.
Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na spotkanie z prof. Siân Grønlie (St Anne's College, Oxford), autorką książki "The Old Testament in Medieval Icelandic Texts. Translation, Exegesis and Storytelling".

01.02.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Tkanina z Bayeux, latryna i siedziba Harolda Godwinsona
Najnowsze badania naukowców z Newcastle University i University of Exeter dowodzą, co łączy Tkaninę z Bayeux, Harolda Godwinsona i… latrynę.

30.01.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Chrobry, Gniezno i Wielka Lechia
Czy Gniezno było pierwszą stolicą Polski? W którym roku Bolesław Chrobry został koronowany? Skąd pochodzą Piastowie i co wspólnego z początkami państwa polskiego ma Wielka Lechia?

24.01.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Fragment hełmu z Lejre: świadectwo dawnej elity
Pochodzący z VII–VIII wieku fragment jednego z najbardziej imponujących skandynawskich hełmów, odkryty w 2024 roku, już niebawem znajdzie się na wystawie w Lejre Museum.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl