Aktualności
Aktualności

12.11.2024
MARCIN WIECZOREK
Spotkanie "Przedlokacyjny Gdańsk. Próba rekonstrukcji – KONTEKST"
14 listopada 2024 o godzinie 19:00 na Facebooku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „#KONTEKST!” organizowany przez Archeologię Żywą. Tym razem na żywo wystąpi Zbigniew Misiuk, który opowie o historii i archeologii przedokacyjnego Gdańska.

04.11.2024
MARCIN WIECZOREK
Spotkanie z Prof. Stanisławem Rosikiem „Pierwsi Piastowie i pierwsi Polacy” – Q&A Projekt Polskość
12 listopada 2024 r. na Facebooku odbędzie się spotkanie z prof. Stanisławem Rosikiem pt. „Pierwsi Piastowie i pierwsi Polacy”, który odpowie na pytania dotyczące wczesnego średniowiecza w Polsce. Spotkanie będzie poprowadzone w ramach Projektu Polskość.

29.10.2024
MARCIN WIECZOREK
Spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem – "Wampiry w średniowiecznej Polsce"
2 listopada 2024 r. w Memuak Cafe w Sztynorcie w woj. Warmińsko-Mazurskim odbędzie się spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, autorem książki „Wampiry w średniowiecznej Polsce”. Badacz przybliży na nim wierzenia ludowe wiążące się z pochówkami „wampirycznymi” i jak walczono z powrotem zmarłych do życia.

23.10.2024
MARCIN WIECZOREK
Najstarszy kościół najstarszego chrześcijańskiego państwa odnaleziony?
Nagi mężczyzna zanurzył się w wodzie Eufratu przed obliczem kapłana, tworząc historię swojego ludu. Na początku IV w., król Armenii Tiridates III przyjmuje chrzest od Grzegorza Oświeciciela, misjonarza Armenii, ustanawiając w ten sposób pierwsze w dziejach państwo chrześcijańskie. Brakowało jednak w tym kraju materialnych śladów tak wczesnego chrześcijaństwa. Aż do dziś.

16.10.2024
MARCIN WIECZOREK
Konferencja „Templariusze. Historia i dziedzictwo”, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (18-19 października 2024)
18-19 października 2024 r. odbędzie się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie konferencja pt. „Templariusze. Historia i dziedzictwo”. Wydarzenie będzie skupiać się na dziejach zakonu templariuszy oraz ich wpływie na społeczeństwo i życie w średniowiecznej Europie.

02.10.2024
MARCIN WIECZOREK
Archeolodzy na tropie kościoła św. Idziego w Płocku
Okołu 1086 r. Władysław Herman doczekał się upragnionego syna dzięki, jak pisał Gall Anonim, wstawiennictwu św. Idziego. Wdzięczny ojciec ufundował ku czci świętego niewielki kościół za murami Płocka. Ten z czasem zniszczał, został rozebrany i zapomniano o jego lokalizacji. Być może wkrótce się to ostatnie się zmieni.

28.09.2024
MARCIN WIECZOREK
Konferencja „Religia(e) Słowian”, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2-4 października 2024)
W dniach 2-4 października w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się konferencja „Religia(e) Słowian. Pogaństwo i chrześcijaństwo w średniowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej” towarzysząca wystawie o tej samej nazwie. Muzeum zgromadzi w swoich progach licznych badaczy z całej Polski, którzy będą szeroko dyskutować o pogańskiej przeszłości Słowiańszczyzny. Wstęp na konferencję jest otwarty dla wszystkich.
_ed.jpg)
17.09.2024
MARCIN WIECZOREK
Konferencja „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”, Warszawa (18-20 września 2024)
W dniach 18-20 września 2024 r. w Warszawie w Polskiej Akademii Nauk odbędzie się konferencja naukowa „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”. Jest to już trzecia edycja wydarzenia, które gromadzi naukowców z całego świata zajmujących się naukowo słowiańskim kręgiem kulturowym. Jednym z organizatorów jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

23.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Kamień, który skrywa tajemnicę. Czy przedstawia Ottona z Bambergu?
900 lat temu Otto z Bambergu na prośbę Bolesława Krzywoustego wyruszył na chrystianizację Pomorza. Jego tamtejsza działalność zostawiła trwały ślad, a teraz archeolodzy zastanawiają się czy również nie zapisaną w kamieniu. Czy niedawno odkryta w Klotzow w Niemczech kamienna płyta z wizerunkiem człowieka z krzyżem na brzuchu przedstawia Ottona?

27.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Zbierając okruchy jaćwieskiej historii w Puszczy Boreckiej
W przeszłości przez Puszczę Borecką przetaczały się różne ludy, które pozostawiły swój ślad w tkance osadniczej regionu. Jednym z nich byli Jaćwingowie, którzy żyli tam pomiędzy X – XIII w. Współcześnie archeolodzy z Fundacji Terra Desolata we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, ujawniają na światło dzienne pozostałości jaćwieskiego życia codziennego.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl