Aktualności
Aktualności
07.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Święty Herkules z Anglii
Postać giganta wycięta w wapiennym wzgórzu nad Cerne Abbas od wieków skrywa tajemnicę swojego pochodzenia. Identyfikowany jako saksoński bóg, Herkules, a nawet Oliwer Cromwell – nadal nie ujawnia tożsamości. Kogo przedstawia naprawdę i jaki był cel, w jakim ją stworzono Najnowsze badania mogą odpowiedzieć na te pytania.
29.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Wszyscy patrzyli, nikt nie widział. Zabytek, który zmienia naszą wiedzę o relacjach Królestwa Jerozolimy z papiestwem
Rok 1149 był wyjątkowy dla krzyżowców w Ziemi Świętej. Mijało właśnie pięćdziesiąt lat odkąd europejscy najeźdźcy zdobyli Jerozolimę. Uwieńczeniem tej rocznicy było otwarcie przebudowanej najważniejszej dla chrześcijaństwa świątyni – Bazyliki Grobu Pańskiego. Centralny punkt przearanżowanego wnętrza stanowił wielki marmurowy ołtarz. Zachował się do 1808 r., kiedy po pożarze świątyni zaginął. A mimo to nadal wszyscy na niego patrzyli.
24.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Termin nadsyłania zgłoszeń na konferencję „Początki Litwy” przedłużony do 5 sierpnia
W dniach 12-13 września 2024 r. w siedzibie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się konferencja pt. „Początki Litwy”. To dopełnienie treści aktualnej wystawy czasowej o tym samym tytule, a zarazem jej rozwinięcie – w zakresie chronologii i tematyki. Pierwotny termin naboru abstraktów został wydłużony do 5 sierpnia 2024 r.
23.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Badając to, czego już nie ma – wikiński grobowiec w Norwegii odkryty dzięki nowoczesnym technologiom
Rok 927 – umiera Bjørn Farmann, wikiński król Vestfold. Śmierć dosięga go w Sæheimr, gdzie rezydował. Ciało zmarłego pochowano niedaleko, lecz wiedza o tym, gdzie dokładnie, uległa zapomnieniu. A jednak w 2024 r. archeolodzy zlokalizowali w pobliżu Sæheimr punkt, w którym w erze wikingów znajdował się grobowiec łodziowy. Liczba zabytków odnalezionych wokół nieistniejącego już kurhanu sugeruje, że był dużych rozmiarów. Czy oznacza to, że odkryto miejsce pochówku Bjørna Farmanna?
17.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Zrozumieć średniowieczny umysł – nowe narzędzie Mapping Medieval Peoples
Co w średniowiecznej mentalności łączyło Burgundię z Arabią? Jakie ludy miały sprowadzić apokalipsę? Jak daleko od pisarzy znajdowały się krainy, które wspominali w swoich dziełach? Na te i inne pytania może odpowiedzieć Mapping Medieval Peoples, stworzone przez badaczy z Austriackiej Akademii Nauk (Österreichische Akademie der Wissenschaften). To nowoczesne cyfrowe narzędzie pozwala przybliżyć, w jaki sposób średniowieczni autorzy rozumieli świat oraz jego geografię. I co ona dla nich oznaczała.
15.07.2024
EWELINA SIEMIANOWSKA
Emir Soldanos w "De administrando imperio" - wykład online prof. Aleksandra Paronia
W środę 17 lipca 2024 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online z cyklu Історичний вебінар\Historical webinar, którego gościem będzie kolejny raz prof. Aleksander Paroń, pracownik wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wygłosi on wykład zatytułowany „Opowieści parenetyczne w De administrando imperio: emir Soldanos”.
11.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Grodzisko w Pyrzycach ujawnia swoją ponad 900-letnią historię
W tym roku obchodzimy 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu, zwanego Apostołem Pomorza. Z tej okazji ma miejsce wiele wydarzeń związanych z postacią świętego, w tym między innymi badania wykopaliskowe na średniowiecznym grodzisku w Pyrzycach. Miejscu, które jako pierwsze spotkał na swojej drodze. Archeolodzy odkryli tam tajemniczy budynek, który prawdopodobnie byś świadkiem przybycia Ottona do grodu.
02.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Niecodzienna relikwia z Burgbichl w Austrii pozwala archeologom zajrzeć w czasy upadku Cesarstwa Rzymskiego
Między V a VII w. ktoś delikatnie złożył drogocenny relikwiarz z kości słoniowej pod ołtarzem kościoła na wzgórzu Burgbichl w austriackiej gminie Irschen. Około 1500 lat później, w 2022 r., drżące od emocji archeologiczne dłonie wyciągały z ruin nienaruszoną, marmurową skrzynię, w której krył się ukryty pojemnik na świętości. W środku znajdowała się relikwia, ale inna niż się wszyscy spodziewali.
26.06.2024
MARCIN WIECZOREK
Średniowieczni Arabowie i ich zielona rewolucja pełna wątpliwości
Gdy islam przelewał się przez cieśninę Gibraltarską na Półwysep Iberyjski, nie tylko kultura i architektura uległa wpływom arabskim, ale i bardziej przyziemne aspekty życia. Nadeszła islamska zielona rewolucja, a wraz z nią nowe rośliny i technologie rolnicze. Czy jednak naprawdę miała ona miejsce?
22.06.2024
MARCIN WIECZOREK
Odkrycia w niemieckim zamku w pobliżu Reutlingen ujawniają rozrywki elit sprzed 1000 lat
Drogocenny skoczek szachowy sunął po planszy trzymany we wprawnych rękach rycerza przebywającego na zamku na skale Burgstein we współczesnym powiacie Reutlingen na południu Niemiec. Ta partia gry skończyła się 1000 lat temu, ale dziś archeolodzy w ruinach zamku odnaleźli pionki, które kiedyś dostarczały rozrywki i edukowały najważniejszych ludzi w państwie.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl