Aktualności
Aktualności
17.09.2024
MARCIN WIECZOREK
Konferencja „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”, Warszawa (18-20 września 2024)
W dniach 18-20 września 2024 r. w Warszawie w Polskiej Akademii Nauk odbędzie się konferencja naukowa „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”. Jest to już trzecia edycja wydarzenia, które gromadzi naukowców z całego świata zajmujących się naukowo słowiańskim kręgiem kulturowym. Jednym z organizatorów jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
23.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Kamień, który skrywa tajemnicę. Czy przedstawia Ottona z Bambergu?
900 lat temu Otto z Bambergu na prośbę Bolesława Krzywoustego wyruszył na chrystianizację Pomorza. Jego tamtejsza działalność zostawiła trwały ślad, a teraz archeolodzy zastanawiają się czy również nie zapisaną w kamieniu. Czy niedawno odkryta w Klotzow w Niemczech kamienna płyta z wizerunkiem człowieka z krzyżem na brzuchu przedstawia Ottona?
27.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Zbierając okruchy jaćwieskiej historii w Puszczy Boreckiej
W przeszłości przez Puszczę Borecką przetaczały się różne ludy, które pozostawiły swój ślad w tkance osadniczej regionu. Jednym z nich byli Jaćwingowie, którzy żyli tam pomiędzy X – XIII w. Współcześnie archeolodzy z Fundacji Terra Desolata we współpracy z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, ujawniają na światło dzienne pozostałości jaćwieskiego życia codziennego.
21.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Czy odkryto stos pogrzebowy? Kolejny kurhan w Chodliku przebadany
Las w okolicy Chodlika usiany jest licznymi nasypami i niewielkimi wzgórzami. Każdy z nich może być kurhanem i skrywać pochówek sprzed 1000 lat. To ile z nich je zawiera pozostaje jeszcze zagadką, ale archeolodzy badający chodelskie lasy właśnie potwierdzili istnienie kolejnego z nich z nietypowymi śladami.
14.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Słowiańskie ślady w Niemieczech
W Saksonii-Anhalt podczas archeologicznych badań ratunkowych pod budowę linii wysokiego napięcia odkryto osadę słowiańską z X-XI w. Wykopaliska ujawniły fazy rozwoju osady oraz jej układ z podziałem na dzielnice rzemieślnicze jakie w niej uprawiano. Obok znaleziono również cmentarzysko z dwoma szczególnymi pochówkami.
07.08.2024
MARCIN WIECZOREK
Święty Herkules z Anglii
Postać giganta wycięta w wapiennym wzgórzu nad Cerne Abbas od wieków skrywa tajemnicę swojego pochodzenia. Identyfikowany jako saksoński bóg, Herkules, a nawet Oliwer Cromwell – nadal nie ujawnia tożsamości. Kogo przedstawia naprawdę i jaki był cel, w jakim ją stworzono Najnowsze badania mogą odpowiedzieć na te pytania.
29.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Wszyscy patrzyli, nikt nie widział. Zabytek, który zmienia naszą wiedzę o relacjach Królestwa Jerozolimy z papiestwem
Rok 1149 był wyjątkowy dla krzyżowców w Ziemi Świętej. Mijało właśnie pięćdziesiąt lat odkąd europejscy najeźdźcy zdobyli Jerozolimę. Uwieńczeniem tej rocznicy było otwarcie przebudowanej najważniejszej dla chrześcijaństwa świątyni – Bazyliki Grobu Pańskiego. Centralny punkt przearanżowanego wnętrza stanowił wielki marmurowy ołtarz. Zachował się do 1808 r., kiedy po pożarze świątyni zaginął. A mimo to nadal wszyscy na niego patrzyli.
24.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Termin nadsyłania zgłoszeń na konferencję „Początki Litwy” przedłużony do 5 sierpnia
W dniach 12-13 września 2024 r. w siedzibie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się konferencja pt. „Początki Litwy”. To dopełnienie treści aktualnej wystawy czasowej o tym samym tytule, a zarazem jej rozwinięcie – w zakresie chronologii i tematyki. Pierwotny termin naboru abstraktów został wydłużony do 5 sierpnia 2024 r.
23.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Badając to, czego już nie ma – wikiński grobowiec w Norwegii odkryty dzięki nowoczesnym technologiom
Rok 927 – umiera Bjørn Farmann, wikiński król Vestfold. Śmierć dosięga go w Sæheimr, gdzie rezydował. Ciało zmarłego pochowano niedaleko, lecz wiedza o tym, gdzie dokładnie, uległa zapomnieniu. A jednak w 2024 r. archeolodzy zlokalizowali w pobliżu Sæheimr punkt, w którym w erze wikingów znajdował się grobowiec łodziowy. Liczba zabytków odnalezionych wokół nieistniejącego już kurhanu sugeruje, że był dużych rozmiarów. Czy oznacza to, że odkryto miejsce pochówku Bjørna Farmanna?
17.07.2024
MARCIN WIECZOREK
Zrozumieć średniowieczny umysł – nowe narzędzie Mapping Medieval Peoples
Co w średniowiecznej mentalności łączyło Burgundię z Arabią? Jakie ludy miały sprowadzić apokalipsę? Jak daleko od pisarzy znajdowały się krainy, które wspominali w swoich dziełach? Na te i inne pytania może odpowiedzieć Mapping Medieval Peoples, stworzone przez badaczy z Austriackiej Akademii Nauk (Österreichische Akademie der Wissenschaften). To nowoczesne cyfrowe narzędzie pozwala przybliżyć, w jaki sposób średniowieczni autorzy rozumieli świat oraz jego geografię. I co ona dla nich oznaczała.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl