Aktualności
Aktualności
09.01.2025
Marcin Wieczorek
Spotkanie online „What is Trauma in Old Norse Literature?” z dr. Yoav Tirosh z Universytetu w Aarhaus
14 stycznia 2025 r. o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie w ramach wykładu otwartego w Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim. Spotkanie będzie miało odbywało się w Katowicach oraz na Zoomie.
03.01.2025
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Suraż, stan. 2. Średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim
Spotkanie promocyjne publikacji "Suraż, stan 2 - średniowieczna nekropola na pograniczu polsko-rusko-jaćwieskim.
20.12.2024
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Czy odnaleziony w Demre sarkofag jest oryginalnym miejscem pochówku św. Mikołaja?
Podczas badań archeologicznych prowadzonych w kościele św. Mikołaja w Demre odkryto wapienny sarkofag, który najprawdopodobniej był miejscem spoczynku biskupa Mikołaja z Miry. Jego legendarna postać zapisała się zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i w popkulturze.
18.12.2024
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Chrobry, czyli dzielny
Czy pierwszy koronowany władca w historii Polski miał predyspozycje, by zostać cesarzem? Czy władca znany z odwagi był jednocześnie awanturnikiem i bigamistą? Czy jego rządy można określić mianem „złotego wieku”, czy może raczej jako epokę „o krok od upadku”? Próby odpowiedzi na te pytania można znaleźć w najnowszym podcaście Muzeum Historii Polski.
13.12.2024
Marcin Wieczorek
W Polsce odnaleziono najstarszy ul w Europie, a może i na świecie
W pobliżu Leżajska w woj. Podkarpackim odkryto pień dębu, który przeleżał w piasku niemal 1500 lat. Gdy przewieziono go do tartaku, w trakcie obróbki stwierdzono, że zawiera kompletne gniazdo pszczół wraz z miodem i truchłami owadów.
06.12.2024
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Lednica i tajemnicze początki państwa Piastów
Czy nasz pierwszy historyczny władca był wikingiem? Jak mogła wyglądać codzienność mieszkańców państwa Piastów? Gdzie znajdowała się jego stolica – i czy w ogóle ją mieliśmy? Te i inne nurtujące pytania są tematem najnowszego podcastu, na który zaprasza Muzeum Historii Polski.
25.11.2024
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Symbolika i rola miecza w średniowiecznej literaturze zachodniej i jego interpretacja na podstawie wybranych przykładów z XIX i XX wieku – spotkanie autorskie z Małgorzatą Karaśkiewicz
W piątek 29 listopada 2024r. odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Karaśkiewicz, autorką książki "Symbolika i rola miecza w średniowiecznej literaturze zachodniej i jego interpretacja na podstawie wybranych przykładów z XIX i XX wieku".
18.11.2024
MARCIN WIECZOREK
Webinar „IB\HW” Maciej Dawczyk. Relacje longobardzko-bizantyńskie (początek VI w. – połowa VIII w.)
20 listopada 2024 r. odbędzie się webinar z udziałem dr Macieja Dawczyka, autora książki „Longobardzko-bizantyńskie relacje poliyczne od początku VI wieku do upadku egzarchatu Rawenny”, który przedstawi w jaki ich sposób kształtowały się polityczne związki między Bizancjum a Longobardami.
16.11.2024
MARCIN WIECZOREK
Spotkanie „Gykia i inni. Krym w De administrando imperio Konstantyna VII Porfirogenety” z dr. hab. Aleksandrem Paroniem, prof. IAE PAN
21 listopada 2024 r. o 18:00 na Facebooku odbędzie się spotkanie z profesorem hab. Aleksandrem Paroniem, prof. IAE PAN z cyklu „Szewskie czwartki”. Profesor przedstawi na nim historie związane z Krymem, które można wyczytać z „De administrando imperio”.
13.11.2024
MONIKA STELMASIAK-MAJOREK
Lindisfarne – nowe informacje o mieszkańcach wyspy?
Czy ponowne odsłonięcie pochówków odkrytych pierwotnie w 2022 roku pozwoliło uzyskać nowe informacje o życiu mieszkańców słynnej wyspy Lindisfarne?
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl