Aktualności
Aktualności
25.01.2022
Średniowieczny SMS z Nowogrodu Wielkiego
Na początku grudnia 2021 r. Nowogrodzka Ekspedycja Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk rozpoczęła prace archeologiczne w samym centrum historycznego Nowogrodu Wielkiego, stolicy pierwszego znanego wschodniosłowiańskiego państwa. Wśród wielu odkrytych przedmiotów na szczególną uwagę zasługuje niepozorny zwitek kory brzozowej, na którym jeden z nowogrodzian napisał w końcu XII w. kilkanaście słów.
19.01.2022
Rezydencja królewska w Rendlesham. To stąd pochodzi biżuteria odkryta w Sutton Hoo
W pobliżu niewielkiego Rendlesham we wschodniej Anglii archeolodzy odkryli pozostałości warsztatów rzemieślniczych z VII w., w których – jak podejrzewają – mogły zostać wykonane przynajmniej niektóre z precjozów ze słynnego pochówku w Sutton Hoo. Odkrycia dokonano w ramach realizacji czteroletniego projektu, w którym obok archeologów uczestniczą również wolontariusze.
17.01.2022
"Na wezwanie Odyna" cykl spotkań online
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na cykl spotkań online i warsztatów stacjonarnych, którego tematem będą wikingowie. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się strojom, wierzeniom, kuchni i technikom walki wikingów. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i dorosłych, a wstęp wolny.
13.01.2022
"Koń, jaki jest, każdy widzi". Czy aby na pewno?
Nasze postrzeganie średniowiecznych koni bojowych ukształtowała w głównym stopniu kultura popularna. W filmach widujemy najczęściej piękne i potężne rumaki. Nie jest to poniekąd obraz wyssany z palca, bo tak ukazuje te szlachetne zwierzęta zarówno sztuka, jak i literatura średniowieczna.
10.01.2022
Archeologia na tropie morderstwa sprzed 1300 lat
W 2011 r. podczas badań prowadzonych na cmentarzysku w północno-zachodnich Chinach archeolodzy znaleźli szkielet młodego mężczyzny tkwiący w szybie bogato wyposażonego grobowca sprzed 2000 lat. Przyjęli, że to szczątki rabusia, któremu zdecydowanie nie powiodła się akcja plądrowania grobu.
07.01.2022
Groby, kości, biżuteria, broń i koń bez głowy. Badania w Knittlingen w Niemczech
W południowo-zachodnich Niemczech odkryto duże cmentarzysko rzędowe z VI-VII w. Do tej pory zidentyfikowano 110 grobów szkieletowych, a wśród nich pochówek zdekapitowanego konia (!). Pomimo, że nekropolię wielokrotnie okradano, archeologom udało się pozyskać wiele elementów uzbrojenia oraz egzemplarzy pięknej biżuterii.
05.01.2022
Odkrycie pierwszych zapinek żółwiowatych na Wyspie Man
Od połowy grudnia zeszłego roku na wystawie w Manx Museum na wyspie Man oglądać można niedawno odkryte przez detektorystów dwie okazałe zapinki z X w. To pierwsze tego rodzaju znalezisko z tego obszaru, które nie tylko dowodzi kunsztu rzemieślników epoki wikingów, ale co może i ważniejsze - rzuca nieco światła na dzieje i procesy zachodzące wtedy na tym niewielkim kawałku lądu na Morzu Irlandzkim.
03.01.2022
Wyjątkowe odkrycie archeobotaniczne (i nie tylko) na grodzisku w Kłodnicy
Podczas prac archeologicznych prowadzonych na wczesnośredniowiecznym grodzisku w Kłodnicy w północno-zachodniej części Lubelszczyzny natrafiono na ogromny zespół nasion roślin strączkowych. Jest to największe znane dotychczas archeologom znalezisko tego rodzaju nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na tym samym stanowisku znaleziono również artefakty wskazujące na utrzymywanie przez mieszkańców tej niewielkiej warowni kontaktów dalekosiężnych, w tym być może z Bułgarią Nadwołżańską.
27.12.2021
Spotkanie online o wytwórczości metaloplastycznej w Truso
We wtorek 28 grudnia 2021 r. o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie online z autorami najnowszego, czwartego tomu „Studiów nad Truso” – Jarosławem Strobinem, Karolem Żołędziowskim, a także Markiem F. Jagodzińskim. Publikacja ta poświęcona jest wytwórczości metaloplastycznej we wczesnośredniowiecznym Truso. Organizatorem wydarzenia i wydawcą jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
22.12.2021
Co ma wspólnego Sutton Hoo i stepy Kazachstanu?
W ostatnich latach ponownie przyjrzano się artefaktom wydobytym podczas badań archeologicznych prowadzonych pół wieku temu w Dżetyasarze w południowo-zachodnim Kazachstanie. W efekcie zidentyfikowano pozostałości dwóch drewnianych instrumentów strunowych. Jeden z nich, wydatowany na IV w., jest uderzająco podobny do szczątków liry ze słynnego pochówku z VII w. odkrytego w 1939 r. w Sutton Hoo we wschodniej Anglii.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl