Aktualności
Aktualności
07.04.2022
65 "nowych" pochówków królów brytyjskich z V-VII w.
Angielski archeolog Ken Dark twierdzi, że wraz ze swoim zespołem zdołał zidentyfikować nawet 65 brytyjskich grobów królewskich z V-VII w. Zdaniem badacza pochówki te nie były dotąd rozpatrywane jako królewskie, ponieważ … miały prostą, niewyszukaną formę i nie zawierały zbyt wielu cennych przedmiotów. Słowem – nie kojarzyły się z miejscem spoczynku władców.
05.04.2022
Podcasty historyczne - cmentarzysko w Bodzi
Już od tygodnia można wysłuchać nowych audycji z cyklu „Podcasty historyczne” nagrywanych i udostępnianych przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. S. Woydy w Pruszkowie . Tym razem ich gościem jest prof. Andrzej Buko, który opowiada o jednym z najbardziej fascynujących odkryć archeologicznych w Polsce ostatnich lat, a mianowicie o wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Bodzi.
31.03.2022
Górne Łużyce 1000 lat temu - wykład online
W środę 6 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowanego przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Wykład wygłosi dr Paweł Konczewski, który opowie o o tym co działo się na Górnych Łużycach tysiąc lat temu.
28.03.2022
Nowogród Wielki, czyli początek Rusi - audycja online
Tematem przedostatniej audycji Radiowej Dwójki z cyklu „Kryzys wieków średnich” z 12 marca 2022 r. było zagadnienie Rusi, Rosji, Moskwy i Moskowii. Napomknięto jedynie wówczas o Nowogrodzie Wielkim. W ostatnią sobotę, czyli 26 marca 2022 r., temat ten rozwinięto w wielu aspektach, a mianowicie politycznym, gospodarczym i kulturowym. Również i tym razem gościem audycji był prof. Dariusz Dąbrowski, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który specjalizuje się w dziejach Rusi i jej kultury.
26.03.2022
Unikatowy trzewik pochwy miecza z Wielkiej Nieszawki
Kilka dni temu członkowie Grupy historyczno-eksploracyjnej Weles poinformowali na swym fanpage’u na Facebooku o odkryciu dość niezwykłego wczesnośredniowiecznego zabytku, a mianowicie brązowego trzewika pochwy od miecza. Niezwykłego, bo mimo, że miecz to broń nieodzownie kojarząca się ze średniowieczem, to znaleziska trzewików nie należą do częstych na ziemiach polskich.
21.03.2022
Magia seiðr i różdżki obrzędowe w epoce wikingów - spotkanie online
W piątek 25 marca 2022 r. o godz. 18.00 dr Leszek Gardeła wygłosi prelekcję zatytułowaną „Władcy umysłów: magia seiðr i różdżki obrzędowe w epoce wikingów". Będzie to już piąte wydarzenie z cyklu „Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
14.03.2022
Ruś, Rosja, Moskwa, Moskowia - audycja online
Co wspólnego mają nazwy Ruś i Rosja? Czy Rosja zawłaszczyła Ruś? Jak jej dzieje wykorzystuje się we współczesnej polityce, a zwłaszcza w toczącej się właśnie wojnie na Ukrainie? O tych i wielu innych niezwykle skomplikowanych, a przez to i ciekawych kwestiach, opowiadał na antenie radiowej Dwójki znawca historii Rusi i jej kultury – prof. Dariusz Dąbrowski. Wprawdzie audycja odbyła się późną wieczorową porą w sobotę 12 marca 2022 r., ale wciąż można jej wysłuchać online.
17.03.2022
Dwa wyjątkowe miecze z bizantyjskiego Amorium
Dwa niezwykłe miecze odkryto podczas wykopalisk prowadzonych w dawnym bizantyjskim mieście Amorium, które znajduje się obecnie w Turcji. Ich unikatowość wynika nie jedynie z ich obcej dla środowiska bizantyjskiego konstrukcji, ale również z miejsca i kontekstu ich znalezienia.
11.03.2022
Władcy i poeci na Orkadach i w Dublinie w XI w. - wykład online
W czwartek 17 marca 2022 r. o godzinie 17.00 dr Caitlin Ellis wygłosi w języku angielskim wykład online, którego tematem będą władcy i poeci oraz ich wzajemne powiązania w jedenastowiecznym Dublinie i na Orkadach. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.
08.03.2022
Przeszłość ma przyszłość!/The Past has a Future! - konferencja online
W dniach 14-18 marca 2022 r. odbędzie się 3. Konferencja Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pt.: „Przeszłość ma przyszłość!/The Past has a Future!” Jest to wydarzenie o zasięgu krajowym i międzynarodowym zorganizowane w formie monotematycznych sesji i warsztatów. Co ważne - kilka z nich poświęcono wczesnemu średniowieczu.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl