Aktualności
Aktualności

10.01.2023
Ælfric i przemoc w Żywocie św. Wincentego - wydarzenie online
W czwartek 19 stycznia 2023 r. r. o godzinie 17.00 dr Niamh Kehoe z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie wygłosi w języku angielskim wykład online zatytułowany „Slipping In and Out of Sight: Interpreting Violence in Ælfric’s Life of St. Vincent”. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

20.12.2022
Pióro w wątłych dłoniach - tajemnicze napisy i rysunki na kartach manuskryptu z VIII w.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na kartach 1200-letniego manuskryptu odkryto serię rysunków i inskrypcji. Zdaniem naukowców odkrycie w zbiorach Biblioteki Bodlejańskiej w Oksfordzie rzuca światło na wczesnośredniowieczne powiązania między książkami i kulturą pisma a kobietami, gdyż to właśnie kobieca ręka nakreśliła nieznane dotąd napisy.

12.12.2022
42 gramy srebra warte ponad pół krowy – skarb w Norwegii
Niemal rok temu Paweł Bednarski natknął się w norweskim Stjørdal na skarb srebrny z epoki wikingów. Podejrzenia detektorysty o wyjątkowości znaleziska potwierdziła archeolog Birgit Maixner z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Trondheim.

09.12.2022
Skarb z Harpole - marzenie każdego archeologa
W środkowej Anglii archeolodzy odkryli okazały naszyjnik wykonany ze złota, granatów i kamieni półszlachetnych w VII w. Już dziś stwierdzić można, że to najbogatsza tego typu ozdoba znaleziona dotąd w Wielkiej Brytanii, co sprawia, że szczątki jego właścicielki to najbardziej spektakularny grób kobiety z okresu wczesnego średniowiecza na tym terytorium.

05.12.2022
Elitarne cmentarzysko w "Małej Bazylei" w Szwajcarii
Podczas prac związanych z rozbudową sieci ciepłowniczej w Kleinbasel, dzielnicy Bazylei w Szwajcarii archeolodzy natrafili na bogato wyposażone groby z okresu wczesnego średniowiecza. Wrażenie robi zwłaszcza złota fibula odkryta w grobie kobiecym datowanym na VII w., a same wykopaliska mówią sporo o czasach, dla których brak niemal źródeł pisanych.

01.12.2022
Odkrycie żelaznej bradaticy w Opatowie
W ostatnim czasie po internecie krążą wieści o spektakularnym znalezisku jakiego dokonali członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej w okolicach Opatowa. Chodzi o żeleźce topora zwane bradaticą, które istotnie należy uznać za wyjątkowe, ale z zupełnie innych powodów jak czynią to niektóre strony internetowe, które szukają sensacji nie popartych rzetelną wiedzą naukową.

28.11.2022
Kobieca biżuteria u Słowian znad Bałtyku - wydarzenie online
W czwartek 15 grudnia 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Tym razem gościem będzie Karolina Czonstke-Świątkowska, pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się we wczesnym średniowieczu.
.jpg)
22.11.2022
Zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa
W czwartek 17 listopada 2022 r. w wieku 67 lat zmarł prof. Andrzej Marek Wyrwa, historyk i archeolog specjalizujący się w dziejach wczesnego średniowiecza, kulturze materialnej wczesnośredniowiecznej Polski zwłaszcza zakonu cysterskiego. Od wielu lat pełnił funkcję dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

18.11.2022
Wręczenie medali Lux et laus
W poniedziałek 14 listopada 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia medalu „Lux et laus”, który przyznawany jest przez Stały Komitet Mediewistów Polskich za wybitne osiągnięcia w badaniach nad średniowieczem. Odznaczeniem udekorowani zostali prof. Hanna Kóčka-Krenz i dr Franciszek Sikora.

16.11.2022
Tolkien and Old Norse - wykład online
W środę 16 listopada 2022 r. o godzinie 17.00 dr Tom Birkett z University College Cork wygłosi w języku angielskim wykład online poświęcony J. R. R. Tolkienowi i językowi staronordyckiemu. Organizatorem wydarzenia jest .
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl