Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:
_01.jpg)
Aktualności
Pierwsi Słowianie na Łużycach - spotkanie online
W czwartek 25 marca 2021 r. o godz. 20.00 odbyło się kolejne spotkanie online w ramach cyklu KONTEKST, którego tematem byli tym razem „Pierwsi Słowianie na Łużycach”. Organizatorami wydarzenia są: periodyki Archeologia Żywa i Odkrywca oraz Polsko-niemiecki Projekt Współpracy 1000 lat wspólnego dziedzictwa kulturowego Górnych Łużyc.

Aktualności
O wędrówkach Słowian w V-VIII w. - spotkanie online
W czwartek 25 marca 2021 r., o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejny Q&A z cyklu "Kiedyś to było...", oczywiście online. Tym razem na pytania odpowiadał będzie prof. Piotr Boroń. Tematem spotkania będą wędrówki Słowian od V do VIII w.

Aktualności
O skarbach srebrnych we wczesnym średniowieczu - wykład online
W czwartek 25 marca 2021 r. o godz. 15.00, dr Piotr Pranke wygłosi wykład online zatytułowany „Magiczne srebro Krain Północy”. Wystąpienie odbędzie się w ramach Dni Otwartych Drzwi organizowanych przez Wydział Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Aktualności
Mit Longobardów - spotkanie online
W najbliższy wtorek 16 marca 2021 r. o godz. 17.15, na platformie Microsoft Teams, prof. Robert Kasperski wygłosi referat „Origo gentis Langobardorum – mit i struktura limitywna w Królestwie Longobardów”. Wydarzenie organizowane jest w ramach seminarium doktorskiego prof. Romana Michałowskiego i prof. Krzysztofa Skwierczyńskiego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Artykuły
Harald Sinozęby, król Danii
Podbił Norwegię i uczynił Duńczyków chrześcijanami. Skonsolidował terytorium królestwa Danii. Wojował z Cesarstwem i układał się ze Słowianami. Jego upadek sprawił, że w sagach przedstawiany był jako nieudolny król-tchórz. Panowanie Haralda Sinozębego z pewnością stanowiło przełom w dziejach średniowiecznej Danii. Dziś tego władcę możemy kojarzyć głównie jako użytkownicy technologii Bluetooth. Duński wynalazek swoją nazwą bezpośrednio nawiązują do przydomka Haralda.

Artykuły
Maski z Opola... zdemaskowane
W bieżącym, 2021 roku mija 56 lat od momentu opublikowania dwóch zabytków znanych dziś jako maski z Opola. Mimo upływu czasu nikt dotąd nie wysunął żadnych wątpliwości w stosunku do takiej interpretacji tych zabytków. W literaturze nie znajdziemy pytań o to, CZY rzeczywiście były to obrzędowe nakrycia twarzy, natomiast tym, co zajmowało autorów opracowań na ten temat, było JAK i KIEDY, i GDZIE je wykorzystywano.
.jpg)
Artykuły
Sokolnictwo we wczesnym średniowieczu
Polowanie z ptakami drapieżnymi – sokolnictwo – było we wczesnym średniowieczu nie tylko sposobem na pozyskiwanie żywności, ale również rozrywką zagwarantowaną dla elit. W dobie krucjat wręcz przerodziło się w popularny sport. Kto z was jednak wie, jak skomplikowana i różnorodna pod względem technik była to forma polowań? W sumie… nadal jest.
.jpg)
Artykuły
„Grób Piasta” i inne tajemnice przedchrześcijańskiego Gniezna
Gnieźnieńska Góra Lecha, miejsce gdzie stoi dziś Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc związanych z chrześcijaństwem w Polsce, kryje w sobie wiele tajemnic. Niezwykle interesujące są te, które wiążą owo miejsce z przedchrześcijańskimi kultami pogańskimi i legendarnymi początkami dynastii piastowskiej, a przede wszystkim tajemniczy kopiec.

Artykuły
Bizancjum i pierwsza krucjata
Pierwsza krucjata kojarzy nam się przede wszystkim z synodem w Clermont, okrzykiem „Deus Vult” i europejskim rycerstwem zdobywającym Jerozolimę. Równie ważnym wydarzeniem była ona dla walczącego wówczas o przetrwanie Cesarstwa Bizantyjskiego. Jednak w oczach jego mieszkańców armia idąca pod symbolem krzyża była nieznanym wcześniej ewenementem, na który nie do końca wiedziano jak zareagować.

Artykuły
Wiking w Ziemi Świętej. Pielgrzymka króla Sigurda I Krzyżowca
Królestwo Norwegii na przełomie XI i XII w. było schrystianizowane od niecałych stu lat i dopiero dołączało do kręgu krajów kultury łacińskiej. Mimo to spora grupa Norwegów wyruszyła pod koniec pierwszej dekady XII w. stulecia na wielką wyprawę do najświętszego miasta chrześcijaństwa – Jerozolimy.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl