Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Aktualności
Gród w Dąbrówce - wykład online
W czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowany przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jego gośćmi będą Ewa i Paweł Pawlak, którzy opowiedzą o swoich badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie grodu w Dąbrówce, niewielkiej wsi położonej na zachód od Poznania.
--nationalmuseum-16x9.jpg)
Aktualności
Mitologia skandynawska w czasach wikingów spotkanie online
W czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 19.00 odbędzie się kolejna odsłona webinaru z serii „Religioznawczy podróżnik” organizowanego przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa oraz Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gościem spotkania online będzie dr Renata Leśniakiewicz-Drzymała, która odpowie na Wasze pytania związane z mitologią skandynawską w czasach wikingów.
.jpg)
Aktualności
Rośliny w diecie dawnych społeczeństw - wykład online
W czwartek 22 kwietnia 2021 r. o godz. 18.30 odbędzie się wykład online „Rośliny w diecie dawnych społeczeństw”, który wygłosi prof. Aldona Mueller-Bieniek, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład będzie dotyczyć metod pracy archeobotanika, charakteru materiałów stanowiących podstawę jego badań oraz środowiska i jego wpływu na model paleodietetyczny. Organizatorem jest Koło Bioarcheologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Aktualności
Wielka Lechia. Prawda czy fikcja? - spotkanie online
Już dziś o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online z prof. Witoldem Świętosławskim, którego tematem będzie Wielka Lechia, czyli alternatywna wersja najdawniejszych dziejów Polski, która miałaby rzekomo tworzyć w czasach przedchrześcijańskich potężne Imperium Lechitów. Wydarzenie jest pierwszym z salonów dyskusyjnych online organizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
.jpg)
Aktualności
Tysiąc lat Hrómunda na północ - wykład online
W czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się wykład online „Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu”, który wygłosi dr Katarzyna Anna Kapitan. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Aktualności
Chodlik - tajemniczy "wielki" gród słowiański z epoki plemiennej
Wczesnośredniowieczny kompleks osadniczy w Chodliku na Lubelszczyźnie to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej zagadkowych stanowisk archeologicznych okresu plemiennego w Polsce. W skład zespołu wchodzi potężne grodzisko otoczone trzema wałami o długości około 2 km (!), kilka osad oraz cmentarzysk kurhanowych. Pomimo, że badania archeologiczne prowadzone są tu od ponad 60 lat, ich wyniki nie przyniosły odpowiedzi na wiele podstawowych pytań.
.jpg)
Aktualności
Klasycy historiografii: „Kult świętych" Petera Browna - spotkanie online
W piątek 16 kwietnia 2021 r. o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie online z cyklu „Klasycy historiografii” organizowane przez Bibliotekę Elbląską im. C. K. Norwida, jedną z najstarszych tego typu instytucji kultury w Polsce (założono ją w 1601 r.). Tym razem będzie ono dotyczyć książki „Kult świętych. Narodziny i rola w chrześcijaństwie łacińskim” autorstwa Petera Browna. Jej polski przekład wydało w 2007 r. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
.jpg)
Aktualności
Odkopując Nubię - długa historia Sudanu. Spotkanie online
W poniedziałek 19 kwietnia 2021 r. o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie online towarzyszące „Jubileuszowi Faras”. Tym razem będzie ono poświęcone długiej historii Sudanu oraz jego skomplikowanej współczesności, a więc m.in. różnorodności religijnej dawnej Nubii, tożsamości Sudańczyków, zmianom, jakim ulegało społeczeństwo Sudanu na przestrzeni wieków.

Aktualności
Średniowieczny ornament skandynawski - wykład online
W sobotę 17 kwietnia 2021 r. w samo południe odbędzie się wykład zatytułowany „Średniowieczny ornament skandynawski”, który wygłosi Anna Prorok. Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Piękne i użyteczne” organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, jedną z najważniejszych placówek muzealnych na Dolnym Śląskim.
.jpg)
Aktualności
Nie taki puch marny - badania w skandynawskim Sutton Hoo
Badanie kości zwierząt odkrytych w trakcie badań archeologicznych to obecnie standard w warsztacie współczesnego archeologa. O wiele rzadziej ma on okazję odkryć i poddać analizie materiał tak delikatny jak pióra ptasie. Dlatego tak ważne i interesujące są wyniki najnowszych badań nad wyposażeniem pochówków łodziowych ze środkowej Szwecji.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl