Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Artykuły
Na książęcych łowach
Polowania dla futer i skór, różniły się od łowów na dużego zwierza. Te pierwsze opierały się na sprycie, przebiegłości, wiedzy i fortelu, te drugie były testem odwagi, wojowniczości i bezwzględności myśliwych. Takich cech wymagało polowanie na duże zwierzęta. Duże, czyli od sarny po… żubra.
.jpg)
Aktualności
Słynna tkanina z Bayeux dostępna online
Wczoraj informowaliśmy Was o udostępnieniu online zabytków wczesnośredniowiecznych należących do kolekcji Luwru, dziś natomiast donosimy, że od miesiąca każdy kto posiada dostęp do Internetu może nie tylko oglądać, ale i dosłownie śledzić każdy ścieg słynnej tkaniny z Bayeux.

Aktualności
Z Waregi do Greki na handel i służbę - wykład online
We wtorek 13 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie wykład online pt.: „Z Waregi do Greki na handel i służbę. Przykłady relacji pomiędzy Północą a Cesarstwem Rzymskim", który wygłosi dr hab. Łukasz Różycki, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Organizatorem jest Interdyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich UMK w Toruniu.

Aktualności
Luwr otwiera swe podwoje. Setki zabytków dostępnych online
Od kilku dni możecie przeglądać bezpłatnie zbiory historyczne najsłynniejszego i najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie. Paryski Luwr przebudował swoją stronę internetową oraz stworzył nową internetową bazę danych - Louvre Collections. Zawiera ona ponad 480 tys. pozycji, w tym setki zabytków datowanych na wczesne średniowiecze.

Aktualności
Klimat a kultura Italii u progu wczesnego średniowiecza
Interdyscyplinarny zespół badawczy podsumował badania nad zmianami klimatycznymi zachodzącymi w VI w. w Italii i ich wpływem na ówczesne przemiany społeczne i kulturowe. W skład zespołu wchodzili reprezentanci wielu dyscyplin naukowych, takich jak geochemia, geologia, klimatologia i historia. Szeregi tego międzynarodowego towarzystwa naukowego zasiliło również dwóch polskich historyków – dr hab. Robert Wiśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Adam Izdebski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aktualności
Pasym. Miejsce, które rodziło władzę - projekt naukowy
Z przyjemnością informujemy Was o uruchomieniu strony na Facebooku promującej realizację projektu Miejsce, które rodziło władzę. Gród z początków wczesnego średniowiecza w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim. Do głównych celów projektu należą opracowanie, publikacja i popularyzacja wyników badań przeprowadzonych w latach 1961-1964 oraz 2016-2018 na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Pasymiu.

Aktualności
Rekonstrukcja twarzy dziadka oraz wuja Dobrawy, żony Mieszka I
Pod koniec lutego 2021 r. opublikowano rekonstrukcję twarzy czeskich książąt z dynastii Przemyślidów – Spitygniewa I oraz jego brata Wratysława I. Rekonstrukcja to wynik kilkuletnich badań czesko-brazylijskiego zespołu naukowego, w skład którego wchodzili: archeolog Jan Frolík, geofizyk Jiří Šindelář, fotograf Martin Frouz oraz Cicero André da Costa Moraes – ekspert kryminalistyczny ds. rekonstrukcji twarzy.
.jpg)
Aktualności
Sztuczna inteligencja w polskich badaniach nad przeszłością
Naukowcy z Polski jako pierwsi na świecie planują wykorzystanie sztucznej sieci neuronowej do wykrywania pozostałości dawnych cmentarzy, osad, grodów czy dróg. Dzięki zastosowaniu nowej metody badań nieinwazyjnych, a więc niewymagających wbijania łopaty w w ziemię, spodziewają się oni bardzo dużego przyrostu danych dotyczących osadnictwa różnych epok, w tym i wczesnego średniowiecza. Co ważne - przyrost ten może być znacznie większy niż w momencie, gdy kilka dekad temu na szerszą skalę zaczęto korzystać z zobrazowań satelitarnych.

Aktualności
Historia Polski i Litwy także we wczesnym średniowieczu
Od 24 marca 2021 r. możecie zgłębiać swą wiedzę o dziejach Polski i Litwy poprzez lekturę artykułów umieszczanych na stronie Historia Polski i Litwy. Jej prowadzeniem zajmuje się Oficyna Wydawnicza Mówią Wieki. Autorami artykułów są historycy polscy i litewscy, a strona posiada dwie wersje językowe: polską i litewską. Współpraca ta zasługuje na uznanie, ponieważ pozwala poznać stanowiska obu historiografii, zwłaszcza w przypadku najbardziej drażliwych kwestii.
.jpg)
Artykuły
Sigurd Zabójca Fafnira – pogromca przerażającego smoka
Według skandynawskich legend wywodził się od samego Odyna. Jako półsierota wychowywał się na dworze obcego władcy pod okiem kowala Regina. Kiedy dorósł, pomścił śmierć ojca i zdobył sławę nieustraszonego wojownika. Jego największym czynem było pokonanie budzącego grozę smoka Fafnira i zdobycie przeklętego skarbu. Zginął zdradzony przez bliskich. Jego legenda fascynowała jeszcze całe wieki później, inspirując Richarda Wagnera czy J.R.R. Tolkiena.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl