Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Aktualności
Emir Soldanos w "De administrando imperio" - wykład online prof. Aleksandra Paronia
W środę 17 lipca 2024 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online z cyklu Історичний вебінар\Historical webinar, którego gościem będzie kolejny raz prof. Aleksander Paroń, pracownik wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wygłosi on wykład zatytułowany „Opowieści parenetyczne w De administrando imperio: emir Soldanos”.

Aktualności
Grodzisko w Pyrzycach ujawnia swoją ponad 900-letnią historię
W tym roku obchodzimy 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu, zwanego Apostołem Pomorza. Z tej okazji ma miejsce wiele wydarzeń związanych z postacią świętego, w tym między innymi badania wykopaliskowe na średniowiecznym grodzisku w Pyrzycach. Miejscu, które jako pierwsze spotkał na swojej drodze. Archeolodzy odkryli tam tajemniczy budynek, który prawdopodobnie byś świadkiem przybycia Ottona do grodu.

Aktualności
Niecodzienna relikwia z Burgbichl w Austrii pozwala archeologom zajrzeć w czasy upadku Cesarstwa Rzymskiego
Między V a VII w. ktoś delikatnie złożył drogocenny relikwiarz z kości słoniowej pod ołtarzem kościoła na wzgórzu Burgbichl w austriackiej gminie Irschen. Około 1500 lat później, w 2022 r., drżące od emocji archeologiczne dłonie wyciągały z ruin nienaruszoną, marmurową skrzynię, w której krył się ukryty pojemnik na świętości. W środku znajdowała się relikwia, ale inna niż się wszyscy spodziewali.
-ed.jpg)
Aktualności
Średniowieczni Arabowie i ich zielona rewolucja pełna wątpliwości
Gdy islam przelewał się przez cieśninę Gibraltarską na Półwysep Iberyjski, nie tylko kultura i architektura uległa wpływom arabskim, ale i bardziej przyziemne aspekty życia. Nadeszła islamska zielona rewolucja, a wraz z nią nowe rośliny i technologie rolnicze. Czy jednak naprawdę miała ona miejsce?

Aktualności
Odkrycia w niemieckim zamku w pobliżu Reutlingen ujawniają rozrywki elit sprzed 1000 lat
Drogocenny skoczek szachowy sunął po planszy trzymany we wprawnych rękach rycerza przebywającego na zamku na skale Burgstein we współczesnym powiacie Reutlingen na południu Niemiec. Ta partia gry skończyła się 1000 lat temu, ale dziś archeolodzy w ruinach zamku odnaleźli pionki, które kiedyś dostarczały rozrywki i edukowały najważniejszych ludzi w państwie.

Aktualności
Wykład dra Andrei A. Verardiego "The People of Rome in the Early Middle Ages (fifth – tenth centuries)"
Historia Rzymu kojarzy się nam dziś z Juliuszem Cezarem, togami, Forum Romanum i wielkim starożytnym imperium. Jednak nie bez powodu nazywa się to miejsce Wiecznym Miastem. Gdy smukłe marmurowe kolumny zmurszały i nikt już nie podtrzymywał niegasnącego ognia Westalek, miasto, choć targane wojnami i kryzysami, żyło dalej. O tym jak potoczyły się jego wczesnośredniowieczne losy i kto tam mieszkał opowie dr Andrea A. Verardi w czwartek 20 czerwca o 16:00 w Collegium Historicum ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w sali 3.129.

Aktualności
Zaginiony relikwiarz św. Swituna odnaleziony? Tajemnice krypt katedry w Stavanger wychodzą na światło dzienne
2 lipca 1517 r., w dniu św. Swituna, patrona katedry w Stavanger, Holskud, biskup rzeczonej świątyni, w towarzystwie pomocników wszedł do zakrystii, aby dokonać spisu relikwii. Pośród nich znajdowała się najcenniejsza – kości ramienna Swituna. Holskud jeszcze wtedy nie mógł wiedzieć, że to już ostatnie dekady katolickiej historii katedry, nim zostanie przejęta przez protestantów, zaś bezcenny relikwiarz ze szczątkami świętego zniknie bezpowrotnie z kart historii. Czy jednak na pewno zaginie? Teraz po latach badacze są bliscy wyjaśnienia jego losu.

Aktualności
Archeologia bizantyńskiej cywilizacji - seminarium online część III
W dniach 10-13 czerwca 2024 r. odbędzie się trzecie spotkanie międzynarodowego seminarium „ABC DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO. ARCHEOLOGIA BIZANTYŃSKIEJ CYWILIZACJI // ABC OF EUROPEAN HERITAGE. ARCHAEOLOGY OF THE BYZANTINE COMMONWEALTH”. Organizatorami spotkań są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Leibniz Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) z siedzibą w Lipsku.
.jpg)
Aktualności
Konferencja popularnonaukowa „Początki Litwy"
W dniach 12-13 września 2024 r. w siedzibie Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się konferencja pt. „Początki Litwy”. To dopełnienie treści aktualnej wystawy czasowej o tym samym tytule, a zarazem jej rozwinięcie – w zakresie chronologii i tematyki.
_2.jpg)
Aktualności
Czy jedenastowieczne ruskie pieczęcie odciskano w ołowiu ze Śląska? Badacze coraz bliżej odpowiedzi
Odciski ruskich pieczęci mogą pomóc zrekonstruować wczesnośredniowieczne szlaki handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał skład chemiczny odnalezionych w Grodach Czerwieńskich ołowianych odcisków pieczętnych, podejmując próbę wyśledzenia skąd pochodził zawarty w nich metal. Wyniki badań mogą zmienić sposób, w jaki rozumiemy gospodarkę we wczesnym średniowieczu
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl