Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Aktualności
Miecz w przydomowym ogródku - niesamowite odkrycie grobu w Norwegii
Oddbjørn Holum Heiland, mieszkaniec Setesdal w południowej Norwegii, przygotowywał teren pod rozbudowę swego domu, gdy natknął się na żelazny podłużny przedmiot. Przestał kopać i powiadomił odpowiednie służby, które potwierdziły, że odkrył miecz, a nawet być może grób z epoki wikingów.

Aktualności
Najstarszy na Islandii rysunek - łódź z epoki wikingów
Podczas badań archeologicznych prowadzonych we wschodniej części Islandii odkryto najstarszy rysunek znany z tej wyspy. Przedstawia łódź i został wyryty na niewielkim glinianym krążku ok. 1200 lat temu, czyli nieco wcześniej zanim według źródeł pisanych pojawili się na Islandii pierwsi osadnicy skandynawscy.

Artykuły
Chrobry, Wojciech i inni „wariaci”
Choć dziś Bolesława Chrobrego postrzegamy przede wszystkim jako hardego wojownika, który poił konie w Odrze i Dnieprze, to należy pamiętać, że należał do zupełnie niezwykłego środowiska apokaliptycznych radykałów, którzy chcieli budować nową epokę w dziejach świata.

Aktualności
XII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego
W dniach 14-16 lipca 2023 r. w Wolinie odbędzie się XII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego organizowana przez Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gminę Wolin i Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są źródła, a znaczna liczba wystąpień dotyczy wczesnego średniowiecza.

Aktualności
Pyrzyce bramą do chrześcijańskiego Pomorza - konferencja
W najbliższą niedzielę 16 lipca 2023 r. zapraszamy do Pyrzyc na konferencję prezentującą wyniki najnowszych badań archeologicznych na wczesnośredniowiecznym grodzisku pyrzyckim, które prowadzi aktualnie Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich, szczeciński oddział Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Czasopismo Naukowe
„Saksta” z Lutomierska: nowe rozważania nad pochodzeniem, funkcją i znaczeniem unikatowej zapinki podkowiastej z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w centralnej Polsce
Niniejszy artykuł analizuje kwestie pochodzenia, funkcji oraz znaczenia zapinki podkowiastej znalezionej w grobie ciałopalnym nr 9 na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym w Lutomiersku. Ten wykonany ze stopu miedzi zabytek najprawdopodobniej powstał na obszarach bałtyjskich leżących dziś w obrębie...

Aktualności
Tajemnica anglosaskich pierścieni z kości słoniowej rozwiązana?
Do tej pory z ponad 70 cmentarzysk anglosaksońskich z obszaru Wielkiej Brytanii znanych jest około 700 sporych rozmiarów pierścieni z kości słoniowej. O ile określenie ich zastosowania raczej nie budzi już obecnie wątpliwości, o tyle problematyczne okazuje się identyfikacja surowca, z którego je wykonano. Głos w tej intrygującej kwestii przynoszą wyniki najnowszych badań biomlekularnych.

Aktualności
Waregowie w Konstantynopolu - webinar w języku ukraińskim
W najbliższy piątek 7 lipca 2023 r. o godz. 16.00 zapraszamy na webinar w języku ukraińskim, którego gościem będzie Oleksandr Filipczuk, kandydat nauk historycznych na Czerniowieckim Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza. Opowie o pobycie Waregów w Konstantynopolu i ich służbie na dworze cesarzy bizantyjskich.
.jpg)
Artykuły
Magnus Haroldson, komes Wrocławia i Mazowsza – syn ostatniego anglosaskiego władcy Anglii w Polsce?
Jakie przesłanki świadczą o tym, że nierozpoznana do dziś, wspominana w kronice Anonima zw. Gallem postać komesa wrocławskiego i mazowieckiego o imieniu Magnus może być identyfikowana z Magnusem Haroldsonen, synem ostatniego anglosaskiego króla Anglii Harolda II Godwinsona?

Recenzje
Joanna Aleksandra Sobiesiak, "Bolesław II Przemyślida. Pobożny buntownik i mąż znamienitej żony (zm. 999)"
Joanna Aleksandra Sobiesiak, "Bolesław II Przemyślida. Pobożny buntownik i mąż znamienitej żony (zm. 999)", Kraków 2017, Wydawnictwo Avalon, wyd. II, ss. 324, ISBN 978-83-7730-236-1.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl