Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:
.jpg)
Aktualności
"Rywale rodu Piastów?" - wydarzenie online
W czwartek 10 lutego 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą. Jego gościem będzie prof. Andrzej Buko, czyli archeolog, którego pasjonatom wczesnego średniowiecza nie trzeba przedstawiać. Zdradzi on tajemnice błyskawicznego powstania państwa Piastów i postara się odpowiedzieć kto i jak usiłował im w tym przeszkodzić.
.jpg)
Aktualności
Rekonstrukcja biżuterii wczesnośredniowiecznej - wykład i warsztaty
Już w najbliższą niedzielę, 13 lutego 2022 r., Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza na wykład i warsztaty poświęcone wczesnośredniowiecznej biżuterii. Będziecie mogli nie tylko o niej posłuchać, ale też wykonać własnoręcznie niektóre jej rodzaje.
.jpg)
Aktualności
"Na wezwanie Odyna" do Valhalli
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na drugie spotkanie online z cyklu "Na wezwanie Odyna". Tym razem poświęcone ono będzie wikińskim wojownikom.
.jpg)
Aktualności
Wzgórze Klasztorne w Tyńcu odkrywa tajemnice
Prowadzone od 2018 r. ratownicze badania archeologiczno-architektoniczne w otoczeniu kościoła Opactwa Benedyktynów w Tyńcu potwierdzają, że we wczesnym średniowieczu podejmowano działania budowlane, o skali których nie śniło się nawet współczesnym badaczom.. Okazuje się, że część potężnego Wzgórza Klasztornego najzwyczajniej „dobudowano” (!), by przygotować teren pod przyszły kościół.

Aktualności
Średniowieczny SMS z Nowogrodu Wielkiego
Na początku grudnia 2021 r. Nowogrodzka Ekspedycja Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk rozpoczęła prace archeologiczne w samym centrum historycznego Nowogrodu Wielkiego, stolicy pierwszego znanego wschodniosłowiańskiego państwa. Wśród wielu odkrytych przedmiotów na szczególną uwagę zasługuje niepozorny zwitek kory brzozowej, na którym jeden z nowogrodzian napisał w końcu XII w. kilkanaście słów.
.jpg)
Aktualności
Rezydencja królewska w Rendlesham. To stąd pochodzi biżuteria odkryta w Sutton Hoo
W pobliżu niewielkiego Rendlesham we wschodniej Anglii archeolodzy odkryli pozostałości warsztatów rzemieślniczych z VII w., w których – jak podejrzewają – mogły zostać wykonane przynajmniej niektóre z precjozów ze słynnego pochówku w Sutton Hoo. Odkrycia dokonano w ramach realizacji czteroletniego projektu, w którym obok archeologów uczestniczą również wolontariusze.
.jpg)
Aktualności
"Na wezwanie Odyna" cykl spotkań online
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na cykl spotkań online i warsztatów stacjonarnych, którego tematem będą wikingowie. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się strojom, wierzeniom, kuchni i technikom walki wikingów. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i dorosłych, a wstęp wolny.

Aktualności
"Koń, jaki jest, każdy widzi". Czy aby na pewno?
Nasze postrzeganie średniowiecznych koni bojowych ukształtowała w głównym stopniu kultura popularna. W filmach widujemy najczęściej piękne i potężne rumaki. Nie jest to poniekąd obraz wyssany z palca, bo tak ukazuje te szlachetne zwierzęta zarówno sztuka, jak i literatura średniowieczna.

Aktualności
Archeologia na tropie morderstwa sprzed 1300 lat
W 2011 r. podczas badań prowadzonych na cmentarzysku w północno-zachodnich Chinach archeolodzy znaleźli szkielet młodego mężczyzny tkwiący w szybie bogato wyposażonego grobowca sprzed 2000 lat. Przyjęli, że to szczątki rabusia, któremu zdecydowanie nie powiodła się akcja plądrowania grobu.

Aktualności
Groby, kości, biżuteria, broń i koń bez głowy. Badania w Knittlingen w Niemczech
W południowo-zachodnich Niemczech odkryto duże cmentarzysko rzędowe z VI-VII w. Do tej pory zidentyfikowano 110 grobów szkieletowych, a wśród nich pochówek zdekapitowanego konia (!). Pomimo, że nekropolię wielokrotnie okradano, archeologom udało się pozyskać wiele elementów uzbrojenia oraz egzemplarzy pięknej biżuterii.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl