Aktualności
Waregowie w Konstantynopolu - webinar w języku ukraińskim

W najbliższy piątek 7 lipca 2023 r. o godz. 16.00 zapraszamy na webinar w języku ukraińskim, którego gościem będzie dr Oleksandr Fylypczuk, kandydat nauk historycznych na Czerniowieckim Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza. Opowie o pobycie Waregów w Konstantynopolu i ich służbie na dworze cesarzy bizantyjskich.
Історичний вебінар\Historical webinar to seria spotkań online organizowanych przez dr. Wladysława Jacenkę, historyka zatrudnionego na Charkowskim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Karazina. Spotkania dotyczą wszystkich epok historycznych, odbywają się zazwyczaj w języku ukraińskim, ale nie tylko. W czerwcu zeszłego roku informowaliśmy, że gościem spotkania był prof. Aleksander Paroń, który wygłosił wykład pt. Koczownicy w średniowiecznej Europie – przypadek Pieczyngów.
Tym razem zapraszamy na kolejną odsłonę webinaru, czyli wystąpienie dr. Oleksandra Fylypczuka, ukraińskiego mediewisty i znawcy stosunków rusko-bizantyjskich. Podczas spotkania przyjrzy się on różnym aspektom pobytu Waregów w Bizancjum. Najpierw omówi kwestię ich służby w armii bizantyjskiej od końca X do początków XII w., a zwłaszcza utrwalony jego zdaniem „mit o gwardii wareskiej” cesarzy wschodniorzymskich. Następnie przedstawi problem integracji i dezintegracji Waregów ze społeczeństwem bizantyjskim.
Przypomijmy, że Waregami nazywano wikingów pochodzących głównie z obszarów obecnej Szwecji i Danii, którzy w VIII i IX w. zdominowali handel na terenie Rusi. Słynnym szlakiem „od Waregów do Greków” docierali do Konstantynopola, stolicy cesarstwa bizantyńskiego, którego mieszkańców nazywano wtedy powszechnie Grekami. Stąd Waregowie zapuszczali się dalej na wschód, na tereny dzisiejszej Turcji, Iranu, a może nawet i dalej.
Początkowo przybywali do stolicy cesarstwa przede wszystkim jako kupcy: przywozili z północy towary luksusowe, takie jak futra, miód, bursztyn oraz niewolnicy, o czym możecie przeczytać w artykule opublikowanym na naszym portalu. Za przywiezione dobra nabywali z kolei luksusy niedostępne w ich rodzinnych stronach, a więc wyroby ze szkła, stroje z jedwabiu i innych rzadkich materiałów, przyprawy, amfory z winem czy ceramikę zdobiona glazurą. Od początku X w. Waregowie najmowali się do armii bizantyńskiej, ale dopiero pod koniec tego stulecia cesarz Bazyli Bułgarobójca oficjalnie powołał jednostkę zwaną gwardią wareską, która zastąpiła dotychczasową złożoną z Bizantyńczyków podatnych według niego na przekupstwo. Czy faktycznie tak mogło być dowiecie się ze spotkania z dr. Oleksandrem Fylypczukiem. Więcej na stronie wydarzenia na Facebooku.
UWAGA! Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim.
Zapraszamy serdecznie.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl