Aktualności
Aktualności

12.08.2021
Co można znaleźć na strychu? Egzotyczne odkrycie w Biłgoraju
W drugiej połowie 2020 roku do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przekazano kilkanaście fragmentów rozbitego naczynia, które wstępnie zidentyfikowano jako wytwór sztuki ludowej. Dopiero gdy do jego rekonstrukcji przystąpił archeolog Konrad Grochecki, okazało się, że do zasobów muzeum trafił unikatowy w skali europejskiej eksponat: naczynie prekolumbijskiej kultury Chimú.
-(3).png)
06.08.2021
Kolejne odkrycie wczesnośredniowiecznego skarbu srebrnego na Wyspie Man
.jpg)
03.08.2021
Jedyny taki nóż z ziem polskich - wyjątkowe odkrycie w Pasymiu
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Pasymiu na Pojezierzu Mazurskim odkryto niezwykły nóż. Znalezisko niby niepozorne (mieści się w dłoni!), ale już obwołano je jednym z najbardziej intrygujących odkryć dokonanych na tym stanowisku. Sami badacze nie mieli początkowo pojęcia z czym mają do czynienia.

28.07.2021
Spektakularne odkrycie wczesnośredniowiecznej kolczugi w Krośnie Odrzańskim
Dnia 23 czerwca 2021 r. pasjonat Łukasz Dudzic wraz z grupą wolontariuszy ze Stowarzyszenia 515 prowadziła obserwacje terenowe w ramach monitoringu rzeki Odry na obszarze inwestycji związanej z zabezpieczeniem Krosna Odrzańskiego przed powodzią. W ich trakcie dokonali oni niezwykłego odkrycia kilku sporych fragmentów kolczugi żelaznej.
-(2).jpg)
30.07.2021
Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy- wystawa w Świdnicy
Od 30 lipca do 22 września 2021 r. zapraszamy na wystawę czasową poświęconą jednemu z najbardziej tajemniczych ludów zamieszkujących dawniej, w tym i we wczesnym średniowieczu, obszary objęte granicami współczesnej Polski. Organizatorem jest Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy w województwie lubuskim.
-(2).jpg)
19.07.2021
Na tropach cesarskiego pałacu. Odkrycie kościoła Ottona I Wielkiego w Niemczech
Podczas poszukiwań zaginionego pałacu cesarskiego archeolodzy natrafili na pozostałości kościoła wchodzącego w skład kompleksu wybudowanego dla cesarza Ottona I Wielkiego. Sensacyjnego odkrycia znanego ze źródeł pisanych kościoła w Helfcie dokonano w mieście Lutherstadt Eisleben w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech.

16.07.2021
Król i jego pustelnia. Badania jaskini Anchor Church w Wielkiej Brytanii
Najnowsze badania przeprowadzone w jaskini w hrabstwie Derbyshire w środkowej Anglii wskazują, że nie wykuto jej w XVIII w. jak dotychczas sądzono, a o wiele wcześniej, bo w IX w. Co więcej – ich autorzy twierdzą, że mógł w nich mieszkać jeden z ówczesnych władców anglosaskich, który po obaleniu i wygnaniu, stać się miał pustelnikiem, a wkrótce może i świętym.

15.07.2020
Dziki Zachód przed Europejczykami - spotkanie online
W czwartek 15 lipca 2021 r. o godz. 20.00 odbędzie się kolejne spotkanie online w ramach cyklu KONTEKST, którego tematem będą tym razem kultury Południowego-Zachodu Ameryki Północnej. W okresie prekolumbijskim funkcjonowały tu wysoko rozwinięte społeczności rolnicze, które od dekady bada gość spotkania - dr hab. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
-(1).png)
12.07.2021
Odkrycie jednych z najstarszych pochówków chrześcijańskich w Sigtunie
W Sigtunie odkryto dobrze zachowane pochówki szkieletowe, w tym najprawdopodobniej szczątki bliźniąt. Chrześcijański charakter cmentarzyska uznano za bezdyskusyjny, a jego wiek określono na około 1000 lat. Jego dalsze badania przyczynią się do zgłębienia procesu chrystianizacji w Szwecji.

09.07.2021
Spotkanie po ponad 1000 latach. Szkielety dwóch brutalnie zamordowanych krewnych na wystawie w Kopenhadze
Dzięki analizom DNA naukowcom udało się stwierdzić pokrewieństwo między dwoma mężczyznami, których szczątki archeolodzy odkryli w Wielkiej Brytanii i w Danii. Oba szkielety można zobaczyć jako część wystawy „The Raid” poświęconej najazdom wikingów.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl