Witamy w portalu Wczesne Średniowiecze
Wyszukiwanie:

Recenzje
Gall Anonim, „Kronika i czyny książąt i władców polskich"
Gall Anonim, „Kronika i czyny książąt i władców polskich”, opr. i tłum. Tadeusz Grudziński, Toruń 2024, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wyd. I, ss. 491, ISBN 978-83-231-5374-0

Aktualności
Spotkanie „Gykia i inni. Krym w De administrando imperio Konstantyna VII Porfirogenety” z dr. hab. Aleksandrem Paroniem, prof. IAE PAN
21 listopada 2024 r. o 18:00 na Facebooku odbędzie się spotkanie z profesorem hab. Aleksandrem Paroniem, prof. IAE PAN z cyklu „Szewskie czwartki”. Profesor przedstawi na nim historie związane z Krymem, które można wyczytać z „De administrando imperio”.

Aktualności
Lindisfarne – nowe informacje o mieszkańcach wyspy?
Czy ponowne odsłonięcie pochówków odkrytych pierwotnie w 2022 roku pozwoliło uzyskać nowe informacje o życiu mieszkańców słynnej wyspy Lindisfarne?

Aktualności
Spotkanie "Przedlokacyjny Gdańsk. Próba rekonstrukcji – KONTEKST"
14 listopada 2024 o godzinie 19:00 na Facebooku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „#KONTEKST!” organizowany przez Archeologię Żywą. Tym razem na żywo wystąpi Zbigniew Misiuk, który opowie o historii i archeologii przedokacyjnego Gdańska.

Aktualności
Spotkanie z Prof. Stanisławem Rosikiem „Pierwsi Piastowie i pierwsi Polacy” – Q&A Projekt Polskość
12 listopada 2024 r. na Facebooku odbędzie się spotkanie z prof. Stanisławem Rosikiem pt. „Pierwsi Piastowie i pierwsi Polacy”, który odpowie na pytania dotyczące wczesnego średniowiecza w Polsce. Spotkanie będzie poprowadzone w ramach Projektu Polskość.

Aktualności
Spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem – "Wampiry w średniowiecznej Polsce"
2 listopada 2024 r. w Memuak Cafe w Sztynorcie w woj. Warmińsko-Mazurskim odbędzie się spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, autorem książki „Wampiry w średniowiecznej Polsce”. Badacz przybliży na nim wierzenia ludowe wiążące się z pochówkami „wampirycznymi” i jak walczono z powrotem zmarłych do życia.

Aktualności
Najstarszy kościół najstarszego chrześcijańskiego państwa odnaleziony?
Nagi mężczyzna zanurzył się w wodzie Eufratu przed obliczem kapłana, tworząc historię swojego ludu. Na początku IV w., król Armenii Tiridates III przyjmuje chrzest od Grzegorza Oświeciciela, misjonarza Armenii, ustanawiając w ten sposób pierwsze w dziejach państwo chrześcijańskie. Brakowało jednak w tym kraju materialnych śladów tak wczesnego chrześcijaństwa. Aż do dziś.

Aktualności
Konferencja „Templariusze. Historia i dziedzictwo”, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (18-19 października 2024)
18-19 października 2024 r. odbędzie się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie konferencja pt. „Templariusze. Historia i dziedzictwo”. Wydarzenie będzie skupiać się na dziejach zakonu templariuszy oraz ich wpływie na społeczeństwo i życie w średniowiecznej Europie.

Aktualności
Archeolodzy na tropie kościoła św. Idziego w Płocku
Okołu 1086 r. Władysław Herman doczekał się upragnionego syna dzięki, jak pisał Gall Anonim, wstawiennictwu św. Idziego. Wdzięczny ojciec ufundował ku czci świętego niewielki kościół za murami Płocka. Ten z czasem zniszczał, został rozebrany i zapomniano o jego lokalizacji. Być może wkrótce się to ostatnie się zmieni.

Aktualności
Konferencja „Religia(e) Słowian”, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2-4 października 2024)
W dniach 2-4 października w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbędzie się konferencja „Religia(e) Słowian. Pogaństwo i chrześcijaństwo w średniowiecznej Europie Środkowo-Wschodniej” towarzysząca wystawie o tej samej nazwie. Muzeum zgromadzi w swoich progach licznych badaczy z całej Polski, którzy będą szeroko dyskutować o pogańskiej przeszłości Słowiańszczyzny. Wstęp na konferencję jest otwarty dla wszystkich.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl