Aktualności


Wydarzenie online "40-lecie odkrycia osady Truso"

Wydarzenie online "40-lecie odkrycia osady Truso"
Źródło: Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.


Dokładnie 40 lat temu Marek Jagodziński, elbląski archeolog, podczas jednej z wycieczek rowerowych, natknął się w okolicach wsi Janów Pomorski nad Jeziorem Druzno na fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej. Te niepozorne znalezisko doprowadziło do sensacyjnego odkrycia na skalę nie tylko krajową, ale i światową. Dzięki niemu udało się w końcu – po ponad 100 latach bezskutecznych poszukiwań – zidentyfikować legendarne Truso, wczesnośredniowieczną osadę handlową na południowych wybrzeżach Bałtyku. O tym jak doszło do odkrycia, jak wyglądały badania i jak wspomina je sam odkrywca możecie posłuchać online w najbliższą sobotę 15 maja 2021 r. w ramach „Nocy Muzeów” organizowanej wirtualnie przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.  

Ok. roku 890 anglosaski podróżnik Wulfstan wyruszył z portu w Hedeby na wschód, wzdłuż południowych wybrzeży Bałtyku. Po siedmiu dniach i nocach dotarł do osady handlowej Truso, którą dokładnie opisał, podobnie jak i mieszkańców tutejszych ziem – Estów, utożsamianych obecnie z Prusami. Od drugiej połowy XIX w. przekaz Wulfstana podsycał wyobraźnię naukowców, początkowo niemieckich, a później również polskich, którzy starali się odnaleźć te legendarne miejsce. Zadanie utrudniały przede wszystkim zmiany jakie zaszły od czasów Wulfstana w środowisku przyrodniczym rejonu ujścia Wisły. Pomimo, że przez lata wysuwano wiele hipotez dotyczących lokalizacji Truso, dość zgodnie przyznawano, iż znajdowało się ono w pobliżu Elbląga. 

Przełomowy okazał się rok 1981, w którym znalezione koło Janowa Pomorskiego fragmenty ceramiki wczesnośredniowiecznej, ich znalazca, Marek Jagodziński, skorelował z przekazem Wulfstana. Pozwoliło to z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że po tylu latach natrafiono na pozostałości Truso. Od 1982 r. przeprowadzono liczne badania wykopaliskowe (1982-1991, 2000-2008), które objęły wszystkie trzy wyróżnione na obszarze osady strefy: portową, centralną i peryferyjną.

Rezultaty prac archeologicznych wskazują, iż Truso reprezentowało konkretny typ osadnictwa, który określić można jako wczesnomiejski, a który wykształcił się i funkcjonował w basenie Morza Bałtyckiego między 700 a 1100 rokiem. Kompleks osadniczy Truso, złożony z osady oraz portu, istniał od VII/VIII w. do X/XI w., kiedy nastąpiła istotna zmiana jego charakteru.Koniec działalności emporium przypada na zmierzch epoki wikingów. Założenie zajmowało obszar ok. 15 hektarów, a nawet ok. 20 ha, jeśli przyjmie się możliwość istnienia umocnień obronnych. Jego wizualizację możecie obejrzeć na oficjalnym kanale Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu na Youtube. Zabudowa i rozplanowanie osady przypominają wyraźnie dwa ważne wówczas ośrodki portowe na Półwyspie Jutlandzkim – wspomniane wcześniej Hedeby oraz Ribe. Skłania to do twierdzenia, iż mieszkańcami Truso byli przede wszystkim Skandynawowie, co zdają się potwierdzać również odkrywane tu wyroby o niemal wyłącznie skandynawskim pochodzeniu. O tym jak bardzo skandynawskie było Truso dr Marek Jagodziński opowiadał podczas konferencji "Wikingowie w Polsce? Zabytki skandnawskie z ziem polskich", która odbyła się w 2017 r. w naszym Muzeum. Jednocześnie podkreśla się, że Truso posiadało niewątpliwie szersze zaplecze gospodarcze o wieloetnicznym charakterze, o czym świadczą znane z jego okolic cmentarzyska, osady oraz znaleziska luźne broni i srebrnych monet arabskich (dirhamów) czy monet karolińskich (w tym odkryty niedawno skarb z Biskupca).

Więcej o zagadkach i tajemnicach Truso dowiecie się od jego odkrywcy i wieloletniego badacza. W ramach sobotniego wydarzenia online dr Marek Jagodziński oprowadzi Was po wystawie dotyczącej Truso, a następnie odpowie na Wasze pytania. Oprócz tego organizatorzy przewidzieli szereg innych interesujących atrakcji, o których dowiecie się z oficjalnej strony wydarzenia na Facebooku

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


archeologia
Bałtowie
historia gospodarcza
kontakty dalekosiężne
numizmatyka
ośrodki centralne
Prusowie
szlaki komunikacyjne
wydarzenie online
źródła pisane
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00