Aktualności
Odkryj skarby Sutton Hoo - wykład online w języku angielskim

W najbliższą środę o godz. 18.30 zapraszamy na wykład online poświęcony jednemu z najsłynniejszych odkryć w historii archeologii, czyli królewskiemu pochówkowi łodziowemu z Sutton Hoo. Organizatorem wydarzenia jest British Museum będące największym muzeum w Wielkiej Brytanii i jednym z największych muzeów na świecie.
Odkrycie niezwykle bogatego królewskiego pochówku łodziowego w 1939 r. w Sutton Hoo we wschodniej Anglii zmieniło postrzeganie wczesnego średniowiecza, a dokładniej okresu anglo-saksońskiego. Wiedza o nim opierała się wówczas głównie na źródłach pisanych wymieniajacych jedynie imiona legendarnych władców. Wyniki wykopalisk w Sutton Hoo pozwoliły spojrzeć na świat anglosaskich elit z VII w. z zupełnie innej, bardziej namacalnej perspektywy. Z łodzi o długości ponad 27 m pozyskano wtedy 263 artefakty, w tym m. in. merowińskie monety, bizantyjską srebrną zastawę, ozdobne kamienne berło, fragmenty liry, złote puchary, sprzączki i przybory toaletowe, złotą sprzączkę zdobioną skomplikowanynym ornamentem plecionkowym, rogi do picia ze złotymi okuciami, parę złotych klamer do podtrzymywania płaszcza na ramionach, złotą wysadzaną granatami rekojeść miecza, żelazne włócznie czy kolczugę o kroju tuniki.
Najbardziej znanym i rozpoznawalnym znaleziskiem pozostaje jednak tzw. „Hełm z Sutton Hoo”, czyli żelazny hełm z osłonami policzków oraz charakterystyczną maską przykrywającą twarz, inkrustowaną granatami i ozdobioną grzebieniem przypominającym smoka. Wszystkie te obiekty wskazują na dalekosiężne kontakty, a zatem na wyjątkową pozycję społeczną osoby pochowanej lub uczczonej w ten spektakularny sposób. Podejrzewa się, że sam hełm pochodzi być może ze Szwecji skąd znane są analogiczne znaleziska, np. z nekropoli w Valsgärde , o badaniach nad którą Was niedawno informowaliśmy. Z kolei historię odkrycia pochówku w Sutton Hoo ukazano ostatnio w angielskim filmie fabularnym pt.: Wykopaliska („The Dig”). Ukazuje on okoliczności odkrycia skarbu ze szczególnym uwzględnieniem postaci Basila Browna, archeologa- samouka, którego wkład w prace archeologiczne na omawianym stanowisku do niedawna jeszcze był zazwyczaj pomijany i niedoceniany. Film możecie obejrzeć na platformie Netflix, do czego serdecznie zachęcamy.
Wykład poprowadzi dr Sue Brunning, która jest kustoszem w British Museum odpowiedzialnym za kolekcje zabytków archeologicznych pochodzących z europejskiego wczesnego średniowiecza. Szczególne miejsce w jej pracy zajmuje kolekcja związana właśnie z Sutton Hoo, w 2019 r. była kuratorem wystawy materiałów archiwalnych przygotowanej z okazji 80. rocznicy odkrycia stanowiska. Co istotne - potrafi bardzo ciekawie opowiadać; możecie to sprawdzić i dowiedzieć się ciekawostek o hełmie z Sutton Hoo z filmiku dostępnego na Youtube.
Wydarzenie będzie udostępnione za pomocą platformy wideokonferencyjnej Zoom, która wymaga wcześniejszej rejestracji, a także transmitowana na żywo na oficjalnym kanale British Museum na Youtube. Szczegóły znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum oraz na jego Facebooku.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl