Aktualności


Z Waregi do Greki na handel i służbę - wykład online

Z Waregi do Greki na handel i służbę - wykład online
I. Ajwazowski, Wareska saga - droga od Waregów do Greków (1876). Źródło: domena publiczna.


We wtorek 13 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie wykład online pt.: „Z Waregi do Greki na handel i służbę. Przykłady relacji pomiędzy Północą a Cesarstwem Rzymskim", który wygłosi dr hab. Łukasz Różycki, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Organizatorem jest Interdyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich UMK w Toruniu.

Pod pojęciem „z Waregi do Greki” kryje się jeden z najbardziej znanych szlaków komunikacyjnych w dziejach, łączący we wczesnym średniowieczu Skandynawię, Ruś Kijowską oraz Bizancjum systemem dróg morskich i rzecznych. Waregami nazywano wikingów pochodzących głównie z obszarów obecnej Szwecji i Danii, którzy w VIII i IX w. zdominowali handel na terenie Rusi. Docierali oni do Konstantynopola, stolicy cesarstwa bizantyńskiego, którego mieszkańców nazywano wtedy powszechnie Grekami. Stąd Waregowie zapuszczali się dalej na wschód, na tereny dzisiejszej Turcji, Iranu, a może nawet i dalej.

Początkowo przybywali do stolicy cesarstwa przede wszystkim jako kupcy: przywozili z północy towary luksusowe, takie jak futra, miód, bursztyn oraz niewolnicy, o czym możecie przeczytać w artykule opublikowanym niedawno na naszym portalu. Za przywiezione dobra nabywali z kolei luksusy niedostępne w ich rodzinnych stronach, a więc wyroby ze szkła, stroje z jedwabiu i innych rzadkich materiałów, przyprawy, amfory z winem czy ceramikę zdobiona glazurą. Od początku X w. Waregowie najmowali się do armii bizantyńskiej, ale dopiero pod koniec tego stulecia cesarz Bazyli Bułgarobójca oficjalnie powołał jednostkę zwaną gwardią wareską, która zastąpiła dotychczasową złożoną z Bizantyńczyków podatnych według niego na przekupstwo.

W 2020 r., tureccy archeolodzy wsparci przez polskiego kolegę po fachu, Błażeja Stanisławskiego, odkryli ślady bytności Waregów na przedmieściach Istambułu położonych na europejskim brzegu Jeziora Marmara. 

Więcej dowiecie się z wtorkowego  wykładu   dr hab. Łukasza Różyckiego, prof. UAM, który zostanie udostępniony na platformie komunikacyjnej Skype. W kręgu zainteresowań profesora znajdują się dzieje Cesarstwa Rzymskiego w późnym antyku oraz okresie panowania dynastii macedońskiej, archeologia klasyczna, dzieje Słowian, rzymskie i bizantyńskie wojskoznawstwo i teoria wojny,  bronioznastwo, a także z nowa historia wojskowości. 

Serdecznie zapraszamy !!!

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Skandynawia
Bizancjum
Słowianie
historia gospodarcza
wydarzenie online
Waregowie

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00