Aktualności
O przyrodzie, historii i archeologii Islandii - wykład stacjonarny

W najbliższy czwartek 30 listopada 2023 r. o godz. 15.00 w Sali 210 Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpocznie się wykład zatytułowany „Ísland. Wyspa ognia, lodu i sag. Opowieść o przyrodzie, historii i archeologii Islandii”. Wygłosi go archeolog dr Dariusz Błaszczyk.
Islandia to nazwa zarówno państwa i wyspy położonej na Oceanie Atlantyckim. Politycznie i kulturowo związana jest z Europą, od czasu kiedy, jak zapisano w „Landnámabók” („Księdze o zasiedleniu”), przybył tu w 874 r. pierwszy stały osadnik Ingólfr Arnarson. Swoją farmę założył w miejscu, gdzie dziś znajduje się Reykjavík – obecna stolica i zarazem największe miasto Islandii. Według nielicznych wzmianek ze źródeł pisanych pierwszymi osadnikami byli jednak irlandzcy mnisi, którzy opuścili wyspę jeszcze przed przybyciem Skandynawów. W 930 r. odbył się pierwszy Althing, czyli zgromadzenie wolnych mieszkańców wyspy, dysponujące władzą ustawodawczą i wykonawczą. Obrady były najważniejszym wydarzeniem w roku – każdego lata Islandczycy przybywali tłumnie na równinę na Thingvellir położoną w południowo-zachodniej części wyspy. To tutaj w 1000 r. zadecydowano o przyjęciu chrześcijaństwa. Thingvellir pozostawał miejscem obrad Althingu do 1799 r.; w 1844 r. został przywrócony i przeniesiony do stolicy. Uznawany jest za najstarszy parlament na świecie.
Więcej o niezwykłych dziejach Islandii, również z perspektywy archeologicznej, dowiecie się z czwartkowego wykładu dr. Dariusza Błaszczyka, pracownika Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Miał on okazję odwiedzić niedawno wyspę. Jest archeologiem, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii i archeologii wczesnego średniowiecza Polski i Europy, teorii i metodologii archeologii oraz zastosowanie badań izotopowych i molekularnych w archeologii. Należy do zespołu badawczego, który pod kierunkiem prof. Andrzeja Buko z Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk realizuje interdyscyplinarny projekt zmierzający do wyjaśnienia tajemnicy cmentarzysk z obstawami kamiennymi z obszaru Mazowsza. Był też gościem jednego z naszych spotkań online z cyklu We wczesnym to było…, w którym opowiadał o pochodzeniu Słowian.
Zapraszamy w czwartek 30 listopada o godz. 15.00 do sali nr 210 Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Uwaga! Wydarzenie odbywa się tylko stacjonarnie.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl