Aktualności


Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy - konferencja sprawozdawcza

Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy - konferencja sprawozdawcza
Fragment znaczka pocztowego z podobizną Ottona z Bambergu wydanego z okazji rocznicy 25-lecia archidiecezji Berlina. Źródło: domena publiczna.


W piątkowe popołudnie 13 października 2023 r. w Klasztorze Cedynia rozpocznie się I Konferencja Sprawozdawcza Projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia”. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita" w Chojnie, Muzeum Regionalne w Cedyni oraz Pracownia interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza  i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym.

Długofalowy projekt naukowo-edukacyjny „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy. Jubileusz 900-lecia” realizowany jest od 2022 r. przez Instytut Historii Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Teologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Prowadzone w jego ramach badania potrwają do 2028 r., a finansuje je Ministerstwo Edukacji i Nauki. W 2024 r. przypada okrągła 900. rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych Pomorza, które z polecenia Bolesława III Krzywoustego podjął Ottona, biskup Bambergu. Według badaczy biorących udział w przedsięwzięciu  okrągła rocznica tego przełomowego wydarzenia stanowi doskonałą okazję do przypomnienia wkładu Polski w rozszerzenie wspólnoty chrześcijańskiej i cywilizacyjnej. Projekt cechuje wybitnie interdyscyplinarne podejście do tak ogólnie zarysowanej problematyki, co odzwierciedla mnogość zespołów badawczych powołanych do jego realizacji. Ich listę wraz z opisem ich działań można znaleźć na oficjalnej stronie projektu. Jedną z kluczowych ról odgrywają badania archeologiczne i ich wyniki, które – jak się zakłada – pozwolą nie tylko zweryfikować informacje o misjach Ottona podane przez jego żywociarzy, ale także rezultaty wcześniejszych inicjatyw archeologicznych podejmowanych na Pomorzu Zachodnim. Na liście ośrodków „do przekopania” funkcjonujących we wczesnym średniowieczu znalazły się m. in. Szczecin, Wolin, Kamień Pomorski, Białogard oraz Pyrzyce. O pracach prowadzonych na pyrzyckim grodzisku przez prof. Andrzeja Janowskiego w sezonie 2023 r. donosiliśmy na łamach naszego serwisu

Po roku od rozpoczęcia projektu nadszedł czas na podsumowanie dotychczasowych poczynań, które odbędzie się w uroczym Klasztorze Cedynia już w najbliższe piątkowe popołudnie 13 października 2023 r. O godz. 17.00 zebranych przywitają Adam Zarzycki – Burmistrz Cedyni, Michał Potapiński – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni, prof. Agnieszka Szudarek - Dyrektorka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego i dr Paweł Migdalski – kierownik Pracowni interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym oraz prezes Stowarzyszenia „Terra Incognita”. Przypomnimy, że ostatniego z wymienionych gościliśmy w cyklu naszych spotkań We wczesnym to było…, podczas którego odpowiadał na pytania widzów o bitwę pod Cedynią.

Sesję referatową otworzy wystąpienie prof. Stanisława Rosika, który opowie „Kto i jak nawrócił Pomorzan? Historia i meandry pamięci o misjach chrystianizacyjnych nad Bałtykiem w XII wieku”. Prof. S. Rosik to historyk związany z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, który specjalizuje się w problematyce chrystianizacji oraz religii Słowian we wczesnym średniowieczu. Jego rozprawa doktorska podejmowała kwestię interpretacji chrześcijańskiej religii pogańskich Słowian w świetle kronik niemieckich XI-XII wieku (Thietmar, Adam z Bremy, Helmold), zaś habilitacyjna była studium przekazów o misjach Ottona z Bambergu na Pomorzu. W kolejnym referacie prof. Marcin Majewski oraz dr Paweł Migdalski, odpowiednio archeolog i historyk - obaj związani z Uniwersytetem Szczecińskim, podsumują Badania Pracowni interdyscyplinarnych badań nad chrztem Pomorza i jego dziedzictwem historyczno-kulturowym Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego nad tematyką poszerzania krajobrazu chrześcijańskiego Pomorza. Ostatni referat wygłosi prof. Ulrich Schaaf z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zaprezentuje obecny stan wiedzy o więźbach dachowych z terenu Polski północnej i zachodniej. Obrady zakończy oczywiście dyskusja. 

Zapraszamy do udziału w obradach nie tylko tych zainteresowanych wczesnym średniowieczem oraz do śledzenia fanpage’u projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia” na Facebooku, gdzie znaleźć można najświeższe informacje o postępach przedsięwzięcia.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


chrystianizacja
Bolesław III Krzywousty
konferencje
Pomorze
wydarzenia stacjonarne
Otton z Bambergu (święty)

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00