Aktualności


Słowiańszczyzna pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem - konferencja w Poznaniu

Słowiańszczyzna pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem - konferencja w Poznaniu
Chrzest ksiecia Włodzimierza. Obraz Wiktora Wasniecowa (1890). Źródło: domena publiczna.


W dniach 20-22 września odbędzie się w Poznaniu konferencja naukowa „Słowiańszczyzna pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem do początku XII wieku” organizowana przez Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut De Republica. 

Konferencja naukowa przez „Słowiańszczyzna pomiędzy pogaństwem a chrześcijaństwem do początku XII wieku” to kolejna odsłona „Konfrontacji archeologiczno-historycznych”, o których poprzedniej edycji informowaliśmy na naszym portalu. Tegoroczne obrady zostaną poświęcone funkcjonowaniu społeczności słowiańskich w dobie przemian kulturowych, związanych z procesem wprowadzania oraz rozpowszechniania chrześcijaństwa w Europie Środkowej i Wschodniej. Wprowadzeniem do dyskusji nad tym niezwykle frapującym zagadnieniem będzie panel z udziałem profesorów Jacka Banaszkiewicza, Dariusza Karczewskiego, Andrzeja Piotra Kowalskiego, Stanisława Rosika i Przemysława Urbańczyka. Odbędzie się on w środę 21 września w godzinach popołudniowych, a dysputę poprowadzi prof. Zbigniew Dalewski.

Kolejne dwa dni konferencji przeznaczono na wygłoszenie dyskusji przez wielu badaczy, głównie archeologów, ale też kilku historyków, reprezentujących polskie i zagraniczne instytucje nauki i kultury. I tak obrady czwartkowe rozpocznie wystąpienie dr. Kamila Kajkowskiego, który omówi obrzędowość pogańskich Słowian z punktu widzenia archeologii. Dr Joanna Wawrzeniuk przedstawi problematykę mentalności średniowiecznych mieszkańców Słowiańszczyzny w świetle dostępnych źródeł. Prof. Leszek Paweł Słupecki zajmie się antycznymi i kościelnymi inspiracjami atrybutów i epitetów bóstw słowiańskich. Problematykę synkretyzmu religijnego podejmie w odniesieniu do Wielkich Moraw prof. Jiří Macháček, zaś Vincent Múcska opowie o kontynuacji między chrześcijaństwem wielkomorawskim a wczesnowęgierskim, zaś sytuację religijną Prusów w przededniu podboju krzyżackiego przedstawi dr Alicja Dobrosielska. Piątkowe posiedzenie rozpocznie prof. Yulia Podriez od rozważań nad cywilizacyjnym aspektem wyboru religii chrześcijańskiej przez ruskiego kniazia Włodzimierza Wielkiego. Synkretyzm religijny ziem polskich w średniowieczu w oparciu o „Katalog magii Rudolfa” i kronikę Jana Długosza to temat referatu prof. Marka Cetwińskiego. Dwa kolejne referaty wygłoszą archeolodzy: prof. Andrzej Buko przybliży kwestię przemian obrzędowości pogrzebowej na ziemiach polskich w momencie konwersji, a dr Łukasz Miechowicz zapozna z najstarszymi śladami chrześcijaństwa w północno-wschodniej Małopolsce. Natomiast prof. Andrzej Pleszczyński spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy kary za przewinienia seksualne w wczesnopiastowskiej Polsce były reliktem pogaństwa czy awangardą nowej, chrześcijańskiej wiary. Konferencję zamknie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która zreferuje stan wiedzy o grodzisku wczesnośredniowiecznym w Ryczynie na Dolnym Śląsku. Ze szczegółami tego niezwykle interesująco zapowiadającego się wydarzenia możecie zapoznać się na stronie Wydziału Historii UAM. Warto zwrócić uwagę, że wystąpienie będzie trwało maksymalnie 30 minut, a po każdym z nich nastąpi trwająca tyle samo czasu dyskusja. Jest to zatem formuła podobna do tej jaką stosujemy na organizowanych przez nasze Muzeum konferencjach. 

W skład Komitetu Naukowego wydarzenia wchodzą: prof. dr hab. Józef Dobosz, prof. dr hab. Andrzej Michałowski, prof. UAM dr hab. Marcin Danielewski, prof. UKW dr hab. Dariusz Karczewski, prof. UAM dr hab. Marzena Matla oraz mgr Jacek Wrzesiński. 

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 


archeologia
chrystianizacja
chrześcijaństwo
konferencje
Ruś Kijowska
Słowianie
Wielkie Morawy
źródła archeologiczne
źródła pisane
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00