Aktualności
Wpływy obce jako czynnik powstawania i funkcjonowania państw w Europie Środkowej w IX- XI wieku – konferencja naukowa
-(1).jpg)
W dniach 22-23 września 2022 r. odbędzie się w Gułtowach konferencja „Wpływy obce jako czynnik powstawania i funkcjonowania państw w Europie Środkowej w IX- XI wieku” organizowana przez Wydział Archeologii i Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie to kolejna odsłona "Konfrontacji archeologiczno-historycznych".
W ramach spotkania zostanie podjęta problematyka funkcjonowania społeczności zamieszkujących teren Europy Środkowej oraz znaczenia obcych wpływów kulturowych w powstawaniu wczesnych państw środkowoeuropejskich. Punktem wyjścia do rozważań będzie próba spojrzenia na obce wpływy w Czechach, Rusi, Wielkich Morawach, Węgrzech oraz na Połabiu. Pierwszego dnia referaty o tej tematyce wygłoszą goście z Czech: Naďa Profantová, Pavel Kouřil, Lukáš Reitinger, Rudolf Procházka. A oprócz nich Paweł Babij o wojskowości Słowian Połabskich, Karol Kollinger o Skandynawach w Europie Wschodniej w IX-X w., zaś Władysław Duczko podejmie kwestię różnic w tworzeniu państw przez Piastów i Rurykowiczów.
Piątkowa część zostanie poświęcona na przeanalizowanie tytułowej problematyki, ale w odniesieniu do ziem polskich w IX-XI wieku. Interesować nas będzie problematyka źródeł dokumentujących te aspekty (archeologicznych, historycznych, językowych), charakterystyka – zarówno ogólna, jak też szczegółowa pod względem kulturowym – poszczególnych obszarów Europy Środkowej, podziały wewnętrzne i regionalne uwarunkowania wpływające na przyswajanie lub odrzucanie obcych wpływów kulturowych. Hanna Kóčka-Krenz omówi architekturę rezydencjonalną w Wielkopolsce, Henryk Paszkiewicz podejmie kwestię Śląska w X w., zaś Krzysztof Jaworski wpływów wielkomorawskich w dorzeczu Odry i Wisły. Wpływom czeskim w państwie wczesnopiastowskim poświęcone będzie wystąpienie Marzena Matla, a węgierskim w Małopolsce Marka Florka. Z kolei Tomasz Nowakiewicz zaprezentuje niebezpieczne związki Piastów z ich północnymi sąsiadami, czyli Prusami i Jaćwingami.
Miejscem obrad będzie Zespół Pałacowo-Parkowy UAM w Gułtowach.
W skład komitetu organizacyjnego wydarzenia wchodzą: prof. dr hab. Józef Dobosz (Wydział Historii UAM), prof. dr hab. Andrzej Michałowski (Wydział Archeologii UAM), prof. UAM dr hab. Marcin Danielewski (Wydział Archeologii UAM), prof. UAM dr hab. Marzena Matla (Wydział Historii UAM), dr Milena Teska (Wydział Archeologii UAM), dr Robert Tomczak (Wydział Historii UAM) i mgr Jacek Wrzesiński.
Ze szczegółowym programem wydarzenia możecie się zapoznać na jego stronie.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Pracuje w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl