Aktualności


Funeralia Gnieźnieńskie. Spotkanie 23 - człowiek wobec zwierząt

Funeralia Gnieźnieńskie. Spotkanie 23 - człowiek wobec zwierząt
Fragment bordiury Drzwi Gnieźnieńskich z wizerunkiem małpy (XII w.). Źródło: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.


W dniach 17-18 maja 2023 r. w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Gnieźnie odbędzie się 23 spotkanie z cyklu Funeralia Gnieźnieńskie. Tym razem poświęcone ono będzie stosunkowi człowieka wobec zwierząt. 

O cyklu konferencji naukowych z cyklu Funeralia donosiliśmy już dwukrotnie. Przypomnimy tylko, że stanowią one kontynuację "Funeraliów Lednickich", które przez 20 lat odbywały się w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Organizatorami 23 spotkania są Polskie Towarzystwo Archeologiczne oraz Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (IKE).

Funeralia to wyjątkowe wydarzenie naukowe, a to ze względu na jego wybitnie interdyscyplinarny charakter „spajający” badania archeologiczne i antropologiczne. Tegoroczny tytuł spotkania zaczerpnięto z Księgi Przysłów: „Prawy dba o duszę swego zwierzęcia domowego” jako najlepiej oddający stosunek człowieka do świata zwierząt. Zauważyć trzeba, że program wydarzenia zapowiada się niezwykle interesująco: reprezentanci różnorodnych dyscyplin naukowych wygłoszą 30 referatów (!). Wśród nich znajdzie się również kilka wystąpień dotyczących wczesnego średniowiecza. 

Kamil Wasilkiewicz, historyk zatrudniony w IKE, przedstawi nieco inną niż powszechnie znana stronę templariuszy, a mianowicie ich postawę wobec zwierząt w świetle źródeł pisanych. Kilka wykładów dotyczyć będzie roli zwierząt w słowiańskich wierzeniach przedchrześcijańskich, a później chrześcijańskich. I tak Kamil Kajkowski, archeolog z Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie i autor wielu publikacji o duchowości Słowian nadbałtyckich (również na naszym portalu), podejmie kwestię bydła w wyobrażeniach eschatologicznych wczesnośredniowiecznych Słowian. Z kolei Łukasz Miechowicz, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, kierownik misji archeologicznej w Chodliku oraz tropiciel bożych stópek, opowie o szczątkach zwierząt i ich znaczeniu w ciałopalnym obrządku pogrzebowym Słowian. Magdalena Przysiężna-Pizarska, archeolog z Uniwersytetu Opolskiego, omówi rytuały przedchrześcijańskie, których ślady zidentyfikowano podczas wykopalisk na grodzisku w Ryczynie położonym na Dolnym Śląsku. W obrębie tego grodu stwierdzono dwie strefy: mieszkalną i sepulkralną. W tej drugiej w pierwszej połowie XI stulecia odprawiano tu obrzędy pogrzebowe – palono ciała zmarłych i organizowano uczty ofiarne.

Zespół archeologów i archeozoologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie Paweł Szczepanik, Wojciech Chudziak i Daniel Makowiecki zaprezentuje na przykładzie kilku przypadków zagadnienie miejsca konia w kulturze Słowian, zarówno pogańskiej, jak i chrześcijańskiej. Ostatni z wymienionych badaczy to kierownik projektu zatytułowanego „Koń w Polsce wczesnopiastowskiej i dzielnicowej. Studium interdyscyplinarne” i finansowanego z funduszy Narodowego Centrum Nauki. Katarzyna Biernacka i Jacek Szczurowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeanalizują jeden z elementów bordiury Drzwi Gnieźnieńskiej i postarają się odpowiedzieć na pytanie czy przedstawia on faktycznie małpę.

Program konferencji zawiera więcej ciekawych zagadnień poruszających kwestie relacji ludzko-zwierzęcych na przestrzeni wieków – sprawdźcie sami na oficjalnej stronie Spotkań! I koniecznie przyjdźcie posłuchać wykładów do Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie przy ul. Kostrzewskiego 5-7.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


antropologia fizyczna
archeologia
archeologia środowiskowa
Archeologia Żywa
archeozoologia
Chodlik
chrystianizacja
konferencje
obrządek pogrzebowy
odkrycia
Słowianie
wydarzenia stacjonarne
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00