Aktualności


Konferencja "Miała strój bogaty, malowany w rożne światy"

Konferencja "Miała strój bogaty, malowany w rożne światy"
Fragment srebrnego naszyjnika z Trok na Litwie (IX-XII w.). Źródło: Grodzisko w Sopocie.


W poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. w sopockim oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku odbędzie się konferencja naukowa „Miała strój bogaty, malowana w różne światy” poświęcona biżuterii wczesnośredniowiecznej. Organizatorami są Grodzisko w Sopocie oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego

Konferencja „Miała strój bogaty, malowana w różne światy” to zwieńczenie wystawy o tym samym tytule zaczerpniętym z poezji Bolesława Leśmiana. Otwarto ją w lipcu 2022 r. na Grodzisku w Sopocie. Pieczę kuratorską nad przedsięwzięciem pełni Karolina Czonstke-Świątkowska – archeolożka, pracowniczka Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się we wczesnym średniowieczu. Jest ona również autorką pięknie wydanego, bo opatrzonego wspaniałymi fotografiami, katalogu ekspozycji. Publikacja to merytoryczne, acz popularnonaukowe, uzupełnienie wystawy. 

Źródło: Grodzisko w Sopocie.
Źródło: Grodzisko w Sopocie.

Karolina Czonstke-Świątkowska to także „spiritus movens” omawianej konferencji, której tematem przewodnim będzie oczywiście biżuteria oraz elementy stroju kobiecego z południowej części Morza Bałtyckiego, szczególnie z terenów zamieszkiwanych przez Skandynawów, Słowian czy Bałtów. Dostępny program wystąpień potwierdza, że udało się zgromadzić badaczy różnych dyscyplin, którzy zapewnią szerokie spojrzenie na owe fascynujące zagadnienie. Prof. Andrzej Piotr Kowalski przybliży symbolikę stroju średniowiecznego w świetle źródeł pisanych oraz danych lingwistycznych, zaś dr Arkadiusz Koperkiewicz opowie o symbolice naszyjników. Kilka referatów podejmie kwestie techniczne związane surowcami, z których wytwarzano ozdoby, oraz technikami wykorzystywanymi w ich produkcji. Niezwykle interesująco zapowiada się wystąpienie dr hab. inż. Katarzyny Lech oraz Kacpra Martyki, którzy przedstawią wyniki badań nad barwami tekstyliów ze średniowiecznego cmentarzyska pruskiego w Równinie Dolnej.

Liczba miejsc dla słuchaczy jest ograniczona, toteż doskonałym posunięciem jest nagranie, a następnie udostępnienie w sieci wykładów, co organizatorzy już zapowiedzieli. Ponadto należy spodziewać się tomu pokonferencyjnego. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło czasopismo popularnonaukowe Archeologia Żywa. Dodajmy, że Karolina Czonstke-Świątkowska gościła w jednym z odcinków KONTEKSTU, czyli cyklu spotkań online organizowanego przez ten magazyn. 

Szczegóły, w tym program konferencji znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku oraz na stronie Grodziska w Sopocie

UWAGA! Liczba słuchaczy jest ograniczona.

Źródło: Grodzisko w Sopocie.
Źródło: Grodzisko w Sopocie.

________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Pracuje w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 


archeologia
Słowianie
Bałtowie
odkrycia
konferencje
popularyzacja
biżuteria
Archeologia Żywa

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00