Aktualności


Nie tylko skarby! Co jeszcze odkryto w Trójcy koło Zawichostu? Wydarzenie online

Nie tylko skarby! Co jeszcze odkryto w Trójcy koło Zawichostu? Wydarzenie online
Monety i fragmenty ozdób odkryte podczas badań sondażowych w Trójcy-Zawichoście - prawdopodobnie część kolejnego skarbu. Fot. M. Florek.


W czwartek 21 lipca 2022 r. o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach popularnonaukowego cyklu KONTEKST organizowanego przez Archeologię Żywą, Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa" i Instytut Archeologii UMCS w Lublinie. Jego gośćmi będą tym razem dr hab. Marek Florek oraz Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, którzy obaj zaangażowani są w odkrywanie tajemnic Zawichostu nad Wisłą. 

Do tej pory informowaliśmy o sensacyjnych odkryciach, których dokonano na terenie dawnej wsi Trójca, która dziś jest przedmieściem Zawichostu, niewielkiego miasta na Sandomierszczyźnie. Pierwszym była wyjątkowa ołowiana bulla książęca – wyjątkowa, ponieważ to dopiero szóste znalezisko tego rodzaju w Polsce. Stan jej zachowania nie jest najlepszy – posiada ubytki, a widoczne na nim przedstawienia, a zwłaszcza napisy, są słabo czytelne. Pomimo tego, wstępna analiza pozwoliła stwierdzić, że ikonografia bulli z Trójcy przypomina wizerunki umieszczone na wcześniej wymienionych ołowianych bullach z pozostałych terenów Polski. Z jednej strony widniej na niej postać św. Wojciecha – patrona Królestwa Polskiego, na drugiej zaś postać władcy – księcia, trzymającego w jednej ręce tarczę, a w drugiej włócznię. Z kolei na podstawie analogii do lepiej zachowanych egzemplarzy, napis w otoku towarzyszący postaci świętego rozszyfrować można jako SIGILLVM VE (VERITATIS lub VERUM), natomiast postaci władcy jako BOLEZLAI DVCIS P+L. Oznacza to „prawdziwa pieczęć Bolesława księcia Polski”, jego prawdopodobnym wystawcą może być Bolesław Kędzierzawy. 

Kolejna sensacja związana z trójca to skarb zawierający 1880 monet piastowskich (!). Według wstępnych ustaleń Piotra Chabrzyka, numizmatyka z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, skarb składał się z 1880 monet piastowskich, w tym 5 denarów krzyżowych z lat 1070-1080, 1 denara Bolesława Szczodrego, 2 denarów Bolesława Krzywoustego, 629 denarów Władysława Wygnańca (głównie typu IV, z orłem i zającem) oraz 615 denarów Bolesława Kędzierzawego (typy I-IV). Ukryto je po 1165 r.

Jakby tego było mało w kwietniu 2022 r. na obszarze wsi Ocinek detektoryści natrafili na dość rzadki na ziemiach polskich zabytek wczesnośredniowieczny, a mianowicie zawieszkę półksieżycowatą. O tej niewielkiej posrebrzanej ozdobie zwanej lunulą oraz o symbolice z nią związanej również mogliście przeczytać na naszym portalu.

Skąd taki wysyp unikatowych zabytków akurat w samym Zawichoście i jego okolicach? O tym opowiedzą w spotkaniu online dr hab. Marek Florek oraz Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz. Pierwszy z wymienionych jest pracownikiem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Specjalizuje się w badaniach nad wczesnym średniowieczem i konserwatorstwie archeologicznym, a problematyce tej poświęcił liczne publikacje. Natomiast drugi to prezes Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa", odpowiadający za organizację i przebieg poszukiwań na terenie Zawichostu-Trójcy, prowadzonych we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa, osobiście uczestniczący w odkryciu skarbu w 2020 roku, choć nie jest to jego pierwsze, a tym bardziej ostatnie takie odkrycie. 

Transmisja na żywo rozpocznie się jutro na stronie wydarzenia na Facebooku, a jej zapis zostanie następnie udostępniony na kanale Archeologii Żywej na YouTube. 

 

___________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest pracownikiem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


archeologia
wydarzenie online
odkrycia
Zawichost
detektoryści

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00