Czasopismo naukowe Wczesne Średniowiecze
Kwestia lokalizacji wczesnopiastowskiej rezydencji książęcej w Gnieźnie
The issue of the location of the princely residence of the early Piasts in Gniezno
Stanisław Smolka – twórca krakowskiej szkoły mediewistycznej, charakteryzując sposób sprawowania władzy w czasach piastowskich, przedstawił je następująco: „Najuboższy mieszkaniec państwa miał nieustannie swego księcia przed oczyma, bo on sam rządził, przebiegając bez spoczynku wszystkie okolice kraju, sam wszystkiego doglądał, w podróżach monarszych sam złe karał, a zasługę nagradzał [...]. Na tych podróżach monarszych opierała się zresztą w ogóle średniowieczna technika rządów. Nie inaczej rządzili cesarze w swoich królestwach, nie inaczej panował król angielski, duński czy węgierski; [...]. Piastowie takiej stałej rezydencji nie mieli, chyba Władysław Herman, który na stare lata mało ruszał się z płockiego zamku, ale to właśnie było już objawem chwilowego upadku książęcej potęgi. Każdy z monarchów polskich miał zresztą jakiś gród ulubiony, w którym lubił przebywać w chwilach spoczynku, po trudach nieustannej podróży. Pierwszym Piastom chrześcijańskim najlepiej było w ich prastarych gniazdach grodowych, w Gnieźnie lub w Poznaniu; [...] To pewne wreszcie, że główne grody najdawniejszych części składowych państwa [...] najlepiej były urządzone, najwięcej miały budynków do pomieszczenia dworu i najznaczniejsze w nich kryły się bogactwa”[1]. Sąd ten w całej rozciągłości poświadczają wyniki badań archeologicznych prowadzonych w głównych grodach wczesnopiastowskiej domeny począwszy od XIX w. (Ostrów Lednicki[2]), w okresie międzywojennym (Kraków-Wawel[3]) i kontynuowanych po dzień dzisiejszy, które ujawniły rozmaitość realizacji architektonicznych na terenie książęcych siedzib[4].
Pojawienie się kamiennych budowli świeckich i sakralnych w państwie pierwszych Piastów było niewątpliwie następstwem kontaktów kulturowych naszych pierwszych historycznych władców z państwami ościennymi, zwłaszcza z Cesarstwem Niemieckim. Kontakty te stały się szczególnie intensywne po akcie chrztu św. księcia Mieszka w 966 r., po którym nastąpiła stopniowa chrystianizacja jego poddanych. Jednym z przejawów zachodzących wówczas procesów były zmiany w osadnictwie polegające m.in. na zasadniczej przebudowie grodów piastowskich i wykreowaniu kilku grodów naczelnych. Cechą wyróżniającą takie ośrodki było wznoszenie w nich budynków rezydencjonalnych.
Dotychczas odsłonięto pozostałości ośmiu założeń, interpretowanych jako budowle pałacowo-sakralne, wznoszonych od 2. połowy X do 1. połowy XIII w., z których dwa (w Legnicy i we Wrocławiu) są już romańskimi realizacjami ceglanymi, ale swym układem nawiązującymi do wcześniejszych rozwiązań. Natomiast nic nie wiemy o obecności siedziby władcy w grodzie gnieźnieńskim, jednym z czołowych ośrodków piastowskiego władztwa. Próbowano z nią łączyć fragment mocno zniszczonej konstrukcji o długości 8,5 m i szerokości 1,3 m w postaci 2–4 warstw średniej wielkości kamieni polnych łączonych gliną, przykrytych warstwą zaprawy wapiennej o białawej i lekko różowej barwie ujawnionej przy kościele pw. św. Jerzego[5]. Najnowsze badania archeologiczne przy prezbiterium tego kościoła nie przyniosły potwierdzenia przypuszczeń, iż układ ten jest pozostałością budynku pałacowego. Jednak wzniesienie kamiennej rezydencji w tym grodzie należy uznać za wielce prawdopodobne, zwłaszcza z uwagi na sprawowane w nim centralne – świeckie, a zwłaszcza sakralne funkcje znajdujące odzwierciedlenie w źródłach pisanych[6][7]. Wskazanie jej prawdopodobnej lokalizacji w obrębie gnieźnieńskich umocnień obronnych winny umożliwić analizy porównawcze odnoszące się do socjotopografii tych grodów, w których odsłonięto relikty książęcych siedzib. Wskazanie jej prawdopodobnej lokalizacji w obrębie gnieźnieńskich umocnień obronnych winny umożliwić analizy porównawcze odnoszące się do socjotopografii tych grodów, w których odsłonięto relikty książęcych siedzib.
Najstarszą rezydencją piastowskich władców, zbudowaną wkrótce po połowie X w., było palatium z kaplicą wzniesione na grodzie w Poznaniu (il. 1)[8].

Poznań-Ostrów Tumski. Location of the residence and a religious complex in the princely part of the stronghold . Illustration by Olga Antowska-Gorączniak
Świecka jej część była prostokątnym budynkiem założonym na osi północ–południe. Przy południowo-wschodnim narożniku palatium wprowadzono przelotową sień z biegiem schodowym prowadzącym na piętro. Przy wschodniej ścianie palatium – w jej południowym odcinku, na osi przelotu bramnego, zbudowano orientowaną kaplicę grodową. Kaplica ta była niewielkim kościołem salowym, zamkniętym od wschodu absydą dekorowaną mozaiką ze szklanych kostek i ścianami pokrytymi malowidłami położonymi na gipsowym tynku[9]. Poznański zespół pałacowo-sakralny został wzniesiony w wyodrębnionej osobnym wałem owalnej partii, usytuowanej równolegle do stoku doliny Warty. Dostęp do jej wnętrza był możliwy jedynie pośrednio poprzez przejście w wale otaczającym tzw. część katedralną tego czteroczłonowego, solidnie bronionego grodu, którego rozbudowa (na co wskazują analizy dendrochronologiczne) przypadła na lata 70–80. X w. Rezydencja została ulokowana przy południowo-wschodnim odcinku obwarowań, które chroniły przed ostrzałem tę około 10-metrowej wysokości budowlę.
Kolejną wielkopolską siedzibę książęcą zbudowano na Ostrowie Lednickim jako prostokątne palatium połączone z kaplicą założone na osi wschód–zachód z lekkim odchyleniem ku północy[10]. Wydzielono trzy fazy funkcjonowania tego zespołu, ze względu na dokonywane przebudowy, dotyczące zwłaszcza części sakralnej, założonego na planie krzyża greckiego wpisanego w koło z niewielką absydą od wschodu. Budowlę pierwszej fazy, przypadającej na 2. połowę X w. do końca tego wieku, rekonstruuje się jako jednokondygnacyjną, podobnie jak kaplicę. W przebudowanym po 1000 r. dwukondygnacyjnym palatium z podniesioną o piętro emporowe kaplicą do największej sali wprowadzono dwa filary, zaś do sieni – wewnętrzną klatkę schodową na piętro. W fazie ostatniej, przypadającej na XII w., założenie pałacowe zostało zredukowane do jednego pomieszczenia w części zachodniej[11]. Rezydencja ta została ulokowana w południowej części wyspy, w wydzielonym członie grodu lednickiego, blisko jego dolnej partii. Umożliwiające dostęp do grodu mosty zostały dostawione do brzegów wyspy na północ od umocnień obronnych, w znacznym oddaleniu od książęcego palatium[12].
Podobny do lednickiego zespół pałacowo-sakralny zamierzano zrealizować w Gieczu[13]. Położono tylko jego fundamenty z dużych kamieni granitowych, uzupełnianych drobniejszym materiałem skalnym, spajanych gliną. Zarys tych fundamentów wskazuje, że miała to być budowla składająca się z dwóch połączonych ze sobą budynków – prostokątnej części świeckiej i dostawionej doń od wschodu kaplicy na planie centralnym, zapewne zaopatrzonej w wieniec nisz. Wzniesienie partii fundamentowej nastąpiło na przełomie X i XI w. lub w początkach XI w. Także i tę rezydencję zamierzano ulokować w oddzielonej wałem południowej części grodu, blisko jej solidnie umocnionego skłonu.
W Przemyślu[14] na Wzgórzu Zamkowym w 1. połowie XI w. (najpewniej po 1018 r.) został wybudowany prostokątny budynek palatium, założony na osi północ–południe z odchyleniem na zachód, połączony z orientowaną rotundą z głęboką absydą zaopatrzoną we wspartą na czterech kolumnach emporę. Dostęp do niej prowadził zarówno z palatium, jak i od zewnątrz. To bezpośrednie wejście do części przyziemnej kaplicy, usytuowane w zaułku przy krótszej ścianie palatium, skłania do wysunięcia przypuszczenia, iż część świecka rezydencji została dostawiona do wcześniej funkcjonującej świątyni grodowej. Siedziba książęca została ulokowana w solidnie bronionej, południowej części tego trójczłonowego grodu, wzdłuż zachodniego odcinka jej umocnień i – jak można wnioskować z topografii miejsca – można się było do niej dostać poprzez przejścia w dwóch obwodach warownych poprzedzających ją partii[15].
Z jeszcze innym rozwiązaniem mamy prawdopodobnie do czynienia w Krakowie na Wawelu, gdzie odkryto relikty prostokątnej tzw. sali o 24 słupach, założonej na osi wschód–zachód, datowanej na połowę XI w.[16]. Dolna kondygnacja tego palatium jest rekonstruowana jako pięcioprzęsłowa sala, sklepiona kolebkowo, pełniąca funkcję pomieszczenia magazynowego. Natomiast aula regia zajmowała zapewne całe piętro i była przykryta drewnianym stropem. Budynek ten początkowo nie był sprzężony z kaplicą. Przypuszczalnie liturgia na potrzeby książęcego dworu była wówczas sprawowana w pobliskiej katedrze wawelskiej. Dopiero w XII w. lub na przełomie XII i XIII w. dobudowano doń od strony wschodniej aneks w postaci trójpoziomowej romańskiej kaplicy[17].
W Wiślicy stwierdzono pozostałości dwóch dwufazowych palatiów z towarzyszącymi im kaplicami[18]. Pierwsze palatium (A) to dwudzielny budynek na osi wschód–zachód z aneksem przy narożniku południowo-wschodnim, wzniesiony w połowie lub 2. połowie XI w. (faza I) i przebudowany w XII w. (faza II). Po jego wschodniej stronie w końcu XI w. została zbudowana osobno stojąca, dwupoziomowa kaplica (B) z siedmioma lub ośmioma niszami w grubości murów, która w świetle analiz weryfikacyjnych Anety Bukowskiej zawierała kryptę relikwiarzową. Zachowane szczątkowo, zapewne także dwudzielne drugie palatium (C), założone na osi północ–południe, zostało rozpoznane w części południowej; było ono powiązane z kolistą rotundą z absydą (D). Na podstawie obserwacji struktury murów tego palatium i nawy rotundy (ich prawdopodobnej naprawy) wysunięto przypuszczenie o dobudowaniu budynku świeckiego do wcześniej tu funkcjonującej kaplicy[19]. Obydwie budowle są datowane na koniec XI–XII w. i użytkowane do połowy XIII w. Zbudowano je na wyniesieniu terenowym w północnej partii dwuczłonowego grodu, przy północnym i północno-wschodnim odcinku jego wałów obronnych.
Niewiele wiadomo natomiast o budowli pałacowej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, z której pozostałościami Edmund Małachowicz łączył niewielkie fragmenty odsłonięte w północnej części Ostrowa Tumskiego, położone wzdłuż południowo-zachodniego odcinka wału obronnego wczesnośredniowiecznego grodu, datowane na ostatnią ćwierć XII w.[20]. Interpretacja odkrytych fragmentów, z uwagi na stan ich zachowania, jest przedmiotem dyskusji[21]. Lepiej rozpoznana jest natomiast stojąca osobno dworska kaplica na planie centralnym zbudowana z surowców skalnych i cegieł w układzie wendyjskim na zaprawie wapiennej. Uchwycone relikty zostały usytuowane w wyodrębnionej osobnym wałem północno-zachodniej części grodu wrocławskiego[22].
Najmłodsza z siedzib książęcych w typie palatium to rezydencja w Legnicy[23][24] datowana na lata 20. XIII w. Była to już romańska budowla, założona na osi wschód–zachód z odchyleniem ku północy, wymurowana z cegieł w wątku wendyjskim na planie prostokąta, oparta na fundamentach w konstrukcji filarowo-łukowej. Na północ od palatium, przy jego zachodniej stronie, wzniesiono osobno stojącą ceglaną kaplicę na planie centralnym, rekonstruowaną jako budynek z kwadratowym prezbiterium i absydą, zamknięty sklepieniem wspartym na filarach z piaskowca. Ta siedziba książęca została ulokowana wzdłuż południowego odcinka grodowych wałów obronnych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu i otoczona wałem drewniano-ziemnym wzmocnionym w części północnej ceglanym murem.
Natomiast relikty kamiennej architektury w Płocku na Wzgórzu Tumskim, uważane przez Włodzimierza Szafrańskiego za zespół pałacowo-sakralny, na podstawie starannej analizy dokumentacji z jego badań i najnowszych prac weryfikacyjnych przeprowadzonych w 2006 r., zostały przez A. Bukowską zinterpretowane jako pozostałości budowli sakralnej wzniesionej w 3. lub 4. ćwierci XI w., a następnie dwukrotnie przebudowywanej[25]. Także tzw. palatium Władysława Hermana w świetle najnowszych analiz należy uznać za budowlę murowaną z ciosanych głazów eratycznych na planie lekko trapezowatego czworoboku w postaci dwu- lub trójkondygnacyjnej wieży mieszkalno-obronnej zbudowanej w 2. połowie XIII w. Jak więc wynika z najnowszych ustaleń – na grodzie płockim nie potwierdzono obecności monumentalnej architektury związanej z początkami państwa polskiego[26].
Porównanie dotychczas rozpoznanych wczesnośredniowiecznych rezydencji książęcych prowadzi do kilku istotnych wniosków. Budynki świeckie książęcych rezydencji mają zarys prostokąta, sytuowanego na osi wschód–zachód (Ostrów Lednicki, Wiślica A, Giecz, Kraków-Wawel, Legnica) albo też na osi północ–południe (Poznań, Przemyśl, Wiślica C, Wrocław). Można wysunąć przypuszczenie, że o miejscu ich posadowienia decydowały miejscowe warunki topograficzne, a także potrzeba zapewnienia dłuższego dostępu światła dziennego do wnętrz mieszkalnych. Takie prostokątne bryły budynków pałacowych są cechą charakterystyczną zarówno dla karolińskich, jak i ottońsko-salickich rezydencji cesarskich[27]. Częściom świeckim rezydencji towarzyszyły orientowane kaplice grodowe przeznaczone zasadniczo do prywatnego użytku władcy i jego bliskich. Należy przy tym zauważyć ich swoistą odmienność – niemal każda z tych świątyń odznacza się inną formą architektoniczną i położeniem względem budynku pałacowego. Ponadto kaplice pałacowe nie musiały być bezpośrednio połączone z budynkami świeckimi. Stawiano je także jako budowle osobne, jak to miało miejsce na krakowskim Wawelu, w Legnicy czy w Wiślicy, podobnie jak w siedzibach cesarskich zachodniej Europy, np. w Paderborn i w Tilledzie[28][29].
Rezydencje wczesnośredniowieczne, z wyjątkiem zbudowanych z cegieł obiektów we Wrocławiu i Legnicy, łączy technika budowy. Ich fundamenty kładziono w wąskoprzestrzennych rowach, sadowiąc je w jednej budowli na różną głębokość, co zapewne zależało od rodzaju podłoża i konfiguracji terenu. Unikano w ten sposób konieczności łączenia zaprawą zbieranego w okolicy materiału skalnego. Do wznoszenia ścian, niewiele węższych od samych fundamentów, stosowano początkowo kamienie łamane w płytki, spajane obficie zaprawą gipsową (Poznań, Ostrów Lednicki), od około połowy XI w. także wapienno-piaskową (Przemyśl, Kraków-Wawel, Wiślica w pierwszej fazie). W Poznaniu oraz w pierwszej fazie palatium na Ostrowie Lednickim płytki takie były układane na całej szerokości ścian, natomiast w Krakowie i Przemyślu – w technice opus emplectum, naśladowanej później w cegle na zamku legnickim.
Zasadniczym kryterium, którym kierowano się przy wyborze miejsca pod budowę rezydencji, było ukształtowanie terenu i bliskość umocnień obronnych. Lokowano je w wydzielonej, tzw. książęcej części grodu, przy jej obwarowaniach. Wybierano w tym celu albo ich odcinek południowy (Giecz, Legnica, Ostrów Lednicki, Poznań), albo północny (Kraków-Wawel, palatium A w Wiślicy), rzadziej zachodnią (Przemyśl) lub wschodnią (palatium C w Wiślicy) partię wałów. Książęce siedziby były zarazem najsolidniej ufortyfikowanymi, wyniesionymi terenami grodów, do których dostęp był broniony dodatkowym, wewnętrznym wałem. Można sądzić, że idea wydzielania osobnych przestrzeni w obrębie jednego grodu została zaczerpnięta ze sposobu organizacji siedzib cesarskich środkowej Europy. Podział na wyodrębnioną w terenie część rezydencjonalną i gospodarczą był w nich stosowany co najmniej od przełomu VIII i IX w., o czym świadczy struktura grodu Höfe koło Dreihausen w Hesji, i kontynuowany w X w., czego przykładem jest wydzielona część pałacowa w grodzie Werla koło Wolfenbüttel w Dolnej Saksonii[30][31]. Gród ten był ważnym miejscem za panowania Ottonów, na co wskazują wzmianki o czternastokrotnym pobycie w nim władców z tej dynastii między 924 a 1013 r.[32][33][34][35]. Można więc przypuszczać, że władcy piastowscy znali tę ottońską rezydencję[36] – jeżeli nie osobiście, to z relacji – i wprowadzili zasadę otaczania książęcych siedzib osobnym wałem w centralnych grodach swej domeny.
Powyższe obserwacje odniesione do Gniezna stanowią punkt wyjścia do wskazania przypuszczalnego miejsca lokacji siedziby książęcej w obrębie jego umocnień obronnych. Gród ten zajmuje wśród ośrodków centralnych państwa pierwszych Piastów szczególną pozycję z uwagi na topografię, potęgę umocnień i wewnętrzną strukturę manifestującą się w efekcie kolejnych akcji jego rozbudowy podziałem na cztery osobno obwarowane człony[37]. Zdaniem Tomasza Sawickiego początkowo była to warownia dwuczłonowa zajmująca mocno wypiętrzoną część tzw. Góry Lecha[38]. W układzie tym dominowała jej część północna położona na kulminacji wyniesienia i otoczona podkowiastym wałem. Ten najsilniej broniony człon grodu był miejscem najbardziej odpowiednim do posadowienia w nim książęcej siedziby. Jego wydłużony ku północy kształt sugeruje zarazem, iż palatium ulokowano wzdłuż zachodniego odcinka obwarowań (il. 2).

Gniezno-Góra Lecha. Hypothetical location of the prince's residence. Illustration by Łucja Drzewiecka-Ranoszek with additions by Hanna Kóčki-Krenz
Pośrednią przesłanką do tego przypuszczenia jest znalezisko zachowanej w połowie bulli ołowianej z XIII w., która została znaleziona po północnej stronie współczesnego budynku przy ul. Kolegiaty 5, co wskazuje na działalność znajdującej się w pobliżu kancelarii książęcej[39][40]. Uwagę budzi także skupisko fragmentów malowanych tynków, zalegające na zachód od kościoła św. Jerzego, które mogły stanowić dekorację ścian budowli przedromańskiej, jak to sugeruje T. Sawicki[41]. Świadczą o tym pośrednio znaleziska narzędzi złotniczych, odsłoniętych podczas badań przy ul. Kolegiaty 4 (stan. 15 c i 15 d), wskazujące na funkcjonowanie pracowni ulokowanej w pobliżu książęcej siedziby[42]. Domysły te mogą zweryfikować jedynie badania terenowe w obrębie zachodniej partii książęcego gródka.
Położenie i chronologia ujawnionych dotychczas wczesnośredniowiecznych zespołów pałacowo-sakralnych przynosi kilka spostrzeżeń. Dwa z nich, datowane na 2. połowę X w. – w Poznaniu i na Ostrowie Lednickim, zapewne też wciąż czekające na odkrycie palatium w Gnieźnie, które miała uzupełnić niezrealizowana rezydencja w Gieczu – położone są w niewielkiej od siebie odległości, zapewniając władcom właściwą oprawę sprawowanych funkcji w centrum ich państwa. Kolejne zespoły rezydencjonalne są już położone w znacznej od nich odległości, na rubieżach obszaru kontrolowanego przez piastowskich władców. W ciągu XIII w. w państwie Piastów następowały istotne zmiany będące konsekwencją wzmocnienia organizacyjnego i gospodarczego Kościoła. Jednym z przejawów tych zmian było oddawanie grodów z kościołami katedralnymi w posiadanie biskupstw i lokowanie książęcych siedzib w nowych miejscach, jak to można zaobserwować choćby na przykładzie Poznania, gdzie Przemysł II w 1288 r. przeniósł się do zamku wybudowanego w mieście lokacyjnym, oddając biskupstwu stary zespół grodowy[43]. Podobne procesy objęły zapewne także Gniezno – jak to wynika ze zmian zachodzących w socjotopografii Wzgórza Lecha.
Gniezno
Poznań
early Piast palatia
pre-Romanesque architecture

„Wczesne Średniowiecze” ISSN:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: czasopismo@muzeumgniezno.pl