Czasopismo naukowe Wczesne Średniowiecze


Kwestia lokalizacji wczesnopiastowskiej rezydencji książęcej w Gnieźnie

The issue of the location of the princely residence of the early Piasts in Gniezno

Abstrakt

Treścią artykułu jest próba odpowiedzi na zagadnienie obecności wczesnopiastowskiej rezydencji książęcej w Gnieźnie i wskazanie miejsca jej lokalizacji względem grodowych umocnień obronnych. Została oparta na analizach porównawczych odnoszących się do socjotopografii grodów, w których odsłonięto relikty przedromańskich zespołów pałacowo-sakralnych.
The contents of this article attempt to address the issue of the presence of the early Piast princely residence in Gniezno, and to indicate its location in relation to the fortifications of the Gniezno stronghold. It is based on comparative analyses relating to the sociotopography of castles, in which relics of pre-Romanesque palace and sacred complexes were unveiled.
Treść

Stanisław Smolka – twórca krakowskiej szkoły mediewistycznej, charakteryzując sposób sprawowania władzy w czasach piastowskich, przedstawił je następująco: „Najuboższy mieszkaniec państwa miał nieustannie swego księcia przed oczyma, bo on sam rządził, przebiegając bez spoczynku wszystkie okolice kraju, sam wszystkiego doglądał, w podróżach monarszych sam złe karał, a zasługę nagradzał [...]. Na tych podróżach monarszych opierała się zresztą w ogóle średniowieczna technika rządów. Nie inaczej rządzili cesarze w swoich królestwach, nie inaczej panował król angielski, duński czy węgierski; [...]. Piastowie takiej stałej rezydencji nie mieli, chyba Władysław Herman, który na stare lata mało ruszał się z płockiego zamku, ale to właśnie było już objawem chwilowego upadku książęcej potęgi. Każdy z monarchów polskich miał zresztą jakiś gród ulubiony, w którym lubił przebywać w chwilach spoczynku, po trudach nieustannej podróży. Pierwszym Piastom chrześcijańskim najlepiej było w ich prastarych gniazdach grodowych, w Gnieźnie lub w Poznaniu; [...] To pewne wreszcie, że główne grody najdawniejszych części składowych państwa [...] najlepiej były urządzone, najwięcej miały budynków do pomieszczenia dworu i najznaczniejsze w nich kryły się bogactwa”[1]. Sąd ten w całej rozciągłości poświadczają wyniki badań archeologicznych prowadzonych w głównych grodach wczesnopiastowskiej domeny począwszy od XIX w. (Ostrów Lednicki[2]), w okresie międzywojennym (Kraków-Wawel[3]) i kontynuowanych po dzień dzisiejszy, które ujawniły rozmaitość realizacji architektonicznych na terenie książęcych siedzib[4].

Pojawienie się kamiennych budowli świeckich i sakralnych w państwie pierwszych Piastów było niewątpliwie następstwem kontaktów kulturowych naszych pierwszych historycznych władców z państwami ościennymi, zwłaszcza z Cesarstwem Niemieckim. Kontakty te stały się szczególnie intensywne po akcie chrztu św. księcia Mieszka w 966 r., po którym nastąpiła stopniowa chrystianizacja jego poddanych. Jednym z przejawów zachodzących wówczas procesów były zmiany w osadnictwie polegające m.in. na zasadniczej przebudowie grodów piastowskich i wykreowaniu kilku grodów naczelnych. Cechą wyróżniającą takie ośrodki było wznoszenie w nich budynków rezydencjonalnych.

Dotychczas odsłonięto pozostałości ośmiu założeń, interpretowanych jako budowle pałacowo-sakralne, wznoszonych od 2. połowy X do 1. połowy XIII w., z których dwa (w Legnicy i we Wrocławiu) są już romańskimi realizacjami ceglanymi, ale swym układem nawiązującymi do wcześniejszych rozwiązań. Natomiast nic nie wiemy o obecności siedziby władcy w grodzie gnieźnieńskim, jednym z czołowych ośrodków piastowskiego władztwa. Próbowano z nią łączyć fragment mocno zniszczonej konstrukcji o długości 8,5 m i szerokości 1,3 m w postaci 2–4 warstw średniej wielkości kamieni polnych łączonych gliną, przykrytych warstwą zaprawy wapiennej o białawej i lekko różowej barwie ujawnionej przy kościele pw. św. Jerzego[5]. Najnowsze badania archeologiczne przy prezbiterium tego kościoła nie przyniosły potwierdzenia przypuszczeń, iż układ ten jest pozostałością budynku pałacowego. Jednak wzniesienie kamiennej rezydencji w tym grodzie należy uznać za wielce prawdopodobne, zwłaszcza z uwagi na sprawowane w nim centralne – świeckie, a zwłaszcza sakralne funkcje znajdujące odzwierciedlenie w źródłach pisanych[6][7]. Wskazanie jej prawdopodobnej lokalizacji w obrębie gnieźnieńskich umocnień obronnych winny umożliwić analizy porównawcze odnoszące się do socjotopografii tych grodów, w których odsłonięto relikty książęcych siedzib. Wskazanie jej prawdopodobnej lokalizacji w obrębie gnieźnieńskich umocnień obronnych winny umożliwić analizy porównawcze odnoszące się do socjotopografii tych grodów, w których odsłonięto relikty książęcych siedzib.

Najstarszą rezydencją piastowskich władców, zbudowaną wkrótce po połowie X w., było palatium z kaplicą wzniesione na grodzie w Poznaniu (il. 1)[8].

Poznań-Ostrów Tumski. Lokalizacja zespołu pałacowo-sakralnego w książęcej części grodu. Rys. Olga Antowska-Gorączniak
Ilustracja 1. Poznań-Ostrów Tumski. Lokalizacja zespołu pałacowo-sakralnego w książęcej części grodu. Rys. Olga Antowska-Gorączniak
Poznań-Ostrów Tumski. Location of the residence and a religious complex in the princely part of the stronghold . Illustration by Olga Antowska-Gorączniak


Świecka jej część była prostokątnym budynkiem założonym na osi północ–południe. Przy południowo-wschodnim narożniku palatium wprowadzono przelotową sień z biegiem schodowym prowadzącym na piętro. Przy wschodniej ścianie palatium – w jej południowym odcinku, na osi przelotu bramnego, zbudowano orientowaną kaplicę grodową. Kaplica ta była niewielkim kościołem salowym, zamkniętym od wschodu absydą dekorowaną mozaiką ze szklanych kostek i ścianami pokrytymi malowidłami położonymi na gipsowym tynku[9]. Poznański zespół pałacowo-sakralny został wzniesiony w wyodrębnionej osobnym wałem owalnej partii, usytuowanej równolegle do stoku doliny Warty. Dostęp do jej wnętrza był możliwy jedynie pośrednio poprzez przejście w wale otaczającym tzw. część katedralną tego czteroczłonowego, solidnie bronionego grodu, którego rozbudowa (na co wskazują analizy dendrochronologiczne) przypadła na lata 70–80. X w. Rezydencja została ulokowana przy południowo-wschodnim odcinku obwarowań, które chroniły przed ostrzałem tę około 10-metrowej wysokości budowlę.

Kolejną wielkopolską siedzibę książęcą zbudowano na Ostrowie Lednickim jako prostokątne palatium połączone z kaplicą założone na osi wschód–zachód z lekkim odchyleniem ku północy[10]. Wydzielono trzy fazy funkcjonowania tego zespołu, ze względu na dokonywane przebudowy, dotyczące zwłaszcza części sakralnej, założonego na planie krzyża greckiego wpisanego w koło z niewielką absydą od wschodu. Budowlę pierwszej fazy, przypadającej na 2. połowę X w. do końca tego wieku, rekonstruuje się jako jednokondygnacyjną, podobnie jak kaplicę. W przebudowanym po 1000 r. dwukondygnacyjnym palatium z podniesioną o piętro emporowe kaplicą do największej sali wprowadzono dwa filary, zaś do sieni – wewnętrzną klatkę schodową na piętro. W fazie ostatniej, przypadającej na XII w., założenie pałacowe zostało zredukowane do jednego pomieszczenia w części zachodniej[11]. Rezydencja ta została ulokowana w południowej części wyspy, w wydzielonym członie grodu lednickiego, blisko jego dolnej partii. Umożliwiające dostęp do grodu mosty zostały dostawione do brzegów wyspy na północ od umocnień obronnych, w znacznym oddaleniu od książęcego palatium[12].

Podobny do lednickiego zespół pałacowo-sakralny zamierzano zrealizować w Gieczu[13]. Położono tylko jego fundamenty z dużych kamieni granitowych, uzupełnianych drobniejszym materiałem skalnym, spajanych gliną. Zarys tych fundamentów wskazuje, że miała to być budowla składająca się z dwóch połączonych ze sobą budynków – prostokątnej części świeckiej i dostawionej doń od wschodu kaplicy na planie centralnym, zapewne zaopatrzonej w wieniec nisz. Wzniesienie partii fundamentowej nastąpiło na przełomie X i XI w. lub w początkach XI w. Także i tę rezydencję zamierzano ulokować w oddzielonej wałem południowej części grodu, blisko jej solidnie umocnionego skłonu.

W Przemyślu[14] na Wzgórzu Zamkowym w 1. połowie XI w. (najpewniej po 1018 r.) został wybudowany prostokątny budynek palatium, założony na osi północ–południe z odchyleniem na zachód, połączony z orientowaną rotundą z głęboką absydą zaopatrzoną we wspartą na czterech kolumnach emporę. Dostęp do niej prowadził zarówno z palatium, jak i od zewnątrz. To bezpośrednie wejście do części przyziemnej kaplicy, usytuowane w zaułku przy krótszej ścianie palatium, skłania do wysunięcia przypuszczenia, iż część świecka rezydencji została dostawiona do wcześniej funkcjonującej świątyni grodowej. Siedziba książęca została ulokowana w solidnie bronionej, południowej części tego trójczłonowego grodu, wzdłuż zachodniego odcinka jej umocnień i – jak można wnioskować z topografii miejsca – można się było do niej dostać poprzez przejścia w dwóch obwodach warownych poprzedzających ją partii[15].

Z jeszcze innym rozwiązaniem mamy prawdopodobnie do czynienia w Krakowie na Wawelu, gdzie odkryto relikty prostokątnej tzw. sali o 24 słupach, założonej na osi wschód–zachód, datowanej na połowę XI w.[16]. Dolna kondygnacja tego palatium jest rekonstruowana jako pięcioprzęsłowa sala, sklepiona kolebkowo, pełniąca funkcję pomieszczenia magazynowego. Natomiast aula regia zajmowała zapewne całe piętro i była przykryta drewnianym stropem. Budynek ten początkowo nie był sprzężony z kaplicą. Przypuszczalnie liturgia na potrzeby książęcego dworu była wówczas sprawowana w pobliskiej katedrze wawelskiej. Dopiero w XII w. lub na przełomie XII i XIII w. dobudowano doń od strony wschodniej aneks w postaci trójpoziomowej romańskiej kaplicy[17].

W Wiślicy stwierdzono pozostałości dwóch dwufazowych palatiów z towarzyszącymi im kaplicami[18]. Pierwsze palatium (A) to dwudzielny budynek na osi wschód–zachód z aneksem przy narożniku południowo-wschodnim, wzniesiony w połowie lub 2. połowie XI w. (faza I) i przebudowany w XII w. (faza II). Po jego wschodniej stronie w końcu XI w. została zbudowana osobno stojąca, dwupoziomowa kaplica (B) z siedmioma lub ośmioma niszami w grubości murów, która w świetle analiz weryfikacyjnych Anety Bukowskiej zawierała kryptę relikwiarzową. Zachowane szczątkowo, zapewne także dwudzielne drugie palatium (C), założone na osi północ–południe, zostało rozpoznane w części południowej; było ono powiązane z kolistą rotundą z absydą (D). Na podstawie obserwacji struktury murów tego palatium i nawy rotundy (ich prawdopodobnej naprawy) wysunięto przypuszczenie o dobudowaniu budynku świeckiego do wcześniej tu funkcjonującej kaplicy[19]. Obydwie budowle są datowane na koniec XI–XII w. i użytkowane do połowy XIII w. Zbudowano je na wyniesieniu terenowym w północnej partii dwuczłonowego grodu, przy północnym i północno-wschodnim odcinku jego wałów obronnych.

Niewiele wiadomo natomiast o budowli pałacowej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, z której pozostałościami Edmund Małachowicz łączył niewielkie fragmenty odsłonięte w północnej części Ostrowa Tumskiego, położone wzdłuż południowo-zachodniego odcinka wału obronnego wczesnośredniowiecznego grodu, datowane na ostatnią ćwierć XII w.[20]. Interpretacja odkrytych fragmentów, z uwagi na stan ich zachowania, jest przedmiotem dyskusji[21]. Lepiej rozpoznana jest natomiast stojąca osobno dworska kaplica na planie centralnym zbudowana z surowców skalnych i cegieł w układzie wendyjskim na zaprawie wapiennej. Uchwycone relikty zostały usytuowane w wyodrębnionej osobnym wałem północno-zachodniej części grodu wrocławskiego[22].

Najmłodsza z siedzib książęcych w typie palatium to rezydencja w Legnicy[23][24] datowana na lata 20. XIII w. Była to już romańska budowla, założona na osi wschód–zachód z odchyleniem ku północy, wymurowana z cegieł w wątku wendyjskim na planie prostokąta, oparta na fundamentach w konstrukcji filarowo-łukowej. Na północ od palatium, przy jego zachodniej stronie, wzniesiono osobno stojącą ceglaną kaplicę na planie centralnym, rekonstruowaną jako budynek z kwadratowym prezbiterium i absydą, zamknięty sklepieniem wspartym na filarach z piaskowca. Ta siedziba książęca została ulokowana wzdłuż południowego odcinka grodowych wałów obronnych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu i otoczona wałem drewniano-ziemnym wzmocnionym w części północnej ceglanym murem.

Natomiast relikty kamiennej architektury w Płocku na Wzgórzu Tumskim, uważane przez Włodzimierza Szafrańskiego za zespół pałacowo-sakralny, na podstawie starannej analizy dokumentacji z jego badań i najnowszych prac weryfikacyjnych przeprowadzonych w 2006 r., zostały przez A. Bukowską zinterpretowane jako pozostałości budowli sakralnej wzniesionej w 3. lub 4. ćwierci XI w., a następnie dwukrotnie przebudowywanej[25]. Także tzw. palatium Władysława Hermana w świetle najnowszych analiz należy uznać za budowlę murowaną z ciosanych głazów eratycznych na planie lekko trapezowatego czworoboku w postaci dwu- lub trójkondygnacyjnej wieży mieszkalno-obronnej zbudowanej w 2. połowie XIII w. Jak więc wynika z najnowszych ustaleń – na grodzie płockim nie potwierdzono obecności monumentalnej architektury związanej z początkami państwa polskiego[26].

Porównanie dotychczas rozpoznanych wczesnośredniowiecznych rezydencji książęcych prowadzi do kilku istotnych wniosków. Budynki świeckie książęcych rezydencji mają zarys prostokąta, sytuowanego na osi wschód–zachód (Ostrów Lednicki, Wiślica A, Giecz, Kraków-Wawel, Legnica) albo też na osi północ–południe (Poznań, Przemyśl, Wiślica C, Wrocław). Można wysunąć przypuszczenie, że o miejscu ich posadowienia decydowały miejscowe warunki topograficzne, a także potrzeba zapewnienia dłuższego dostępu światła dziennego do wnętrz mieszkalnych. Takie prostokątne bryły budynków pałacowych są cechą charakterystyczną zarówno dla karolińskich, jak i ottońsko-salickich rezydencji cesarskich[27]. Częściom świeckim rezydencji towarzyszyły orientowane kaplice grodowe przeznaczone zasadniczo do prywatnego użytku władcy i jego bliskich. Należy przy tym zauważyć ich swoistą odmienność – niemal każda z tych świątyń odznacza się inną formą architektoniczną i położeniem względem budynku pałacowego. Ponadto kaplice pałacowe nie musiały być bezpośrednio połączone z budynkami świeckimi. Stawiano je także jako budowle osobne, jak to miało miejsce na krakowskim Wawelu, w Legnicy czy w Wiślicy, podobnie jak w siedzibach cesarskich zachodniej Europy, np. w Paderborn i w Tilledzie[28][29].

Rezydencje wczesnośredniowieczne, z wyjątkiem zbudowanych z cegieł obiektów we Wrocławiu i Legnicy, łączy technika budowy. Ich fundamenty kładziono w wąskoprzestrzennych rowach, sadowiąc je w jednej budowli na różną głębokość, co zapewne zależało od rodzaju podłoża i konfiguracji terenu. Unikano w ten sposób konieczności łączenia zaprawą zbieranego w okolicy materiału skalnego. Do wznoszenia ścian, niewiele węższych od samych fundamentów, stosowano początkowo kamienie łamane w płytki, spajane obficie zaprawą gipsową (Poznań, Ostrów Lednicki), od około połowy XI w. także wapienno-piaskową (Przemyśl, Kraków-Wawel, Wiślica w pierwszej fazie). W Poznaniu oraz w pierwszej fazie palatium na Ostrowie Lednickim płytki takie były układane na całej szerokości ścian, natomiast w Krakowie i Przemyślu – w technice opus emplectum, naśladowanej później w cegle na zamku legnickim.

Zasadniczym kryterium, którym kierowano się przy wyborze miejsca pod budowę rezydencji, było ukształtowanie terenu i bliskość umocnień obronnych. Lokowano je w wydzielonej, tzw. książęcej części grodu, przy jej obwarowaniach. Wybierano w tym celu albo ich odcinek południowy (Giecz, Legnica, Ostrów Lednicki, Poznań), albo północny (Kraków-Wawel, palatium A w Wiślicy), rzadziej zachodnią (Przemyśl) lub wschodnią (palatium C w Wiślicy) partię wałów. Książęce siedziby były zarazem najsolidniej ufortyfikowanymi, wyniesionymi terenami grodów, do których dostęp był broniony dodatkowym, wewnętrznym wałem. Można sądzić, że idea wydzielania osobnych przestrzeni w obrębie jednego grodu została zaczerpnięta ze sposobu organizacji siedzib cesarskich środkowej Europy. Podział na wyodrębnioną w terenie część rezydencjonalną i gospodarczą był w nich stosowany co najmniej od przełomu VIII i IX w., o czym świadczy struktura grodu Höfe koło Dreihausen w Hesji, i kontynuowany w X w., czego przykładem jest wydzielona część pałacowa w grodzie Werla koło Wolfenbüttel w Dolnej Saksonii[30][31]. Gród ten był ważnym miejscem za panowania Ottonów, na co wskazują wzmianki o czternastokrotnym pobycie w nim władców z tej dynastii między 924 a 1013 r.[32][33][34][35]. Można więc przypuszczać, że władcy piastowscy znali tę ottońską rezydencję[36] – jeżeli nie osobiście, to z relacji – i wprowadzili zasadę otaczania książęcych siedzib osobnym wałem w centralnych grodach swej domeny.

Powyższe obserwacje odniesione do Gniezna stanowią punkt wyjścia do wskazania przypuszczalnego miejsca lokacji siedziby książęcej w obrębie jego umocnień obronnych. Gród ten zajmuje wśród ośrodków centralnych państwa pierwszych Piastów szczególną pozycję z uwagi na topografię, potęgę umocnień i wewnętrzną strukturę manifestującą się w efekcie kolejnych akcji jego rozbudowy podziałem na cztery osobno obwarowane człony[37]. Zdaniem Tomasza Sawickiego początkowo była to warownia dwuczłonowa zajmująca mocno wypiętrzoną część tzw. Góry Lecha[38]. W układzie tym dominowała jej część północna położona na kulminacji wyniesienia i otoczona podkowiastym wałem. Ten najsilniej broniony człon grodu był miejscem najbardziej odpowiednim do posadowienia w nim książęcej siedziby. Jego wydłużony ku północy kształt sugeruje zarazem, iż palatium ulokowano wzdłuż zachodniego odcinka obwarowań (il. 2).

Gniezno-Góra Lecha. Hipotetyczne położenie palatium książęcego. Rys. Łucja Drzewiecka-Ranoszek z uzupełnieniami Hanny Kóčki-Krenz
Ilustracja 2. Gniezno-Góra Lecha. Hipotetyczne położenie palatium książęcego. Rys. Łucja Drzewiecka-Ranoszek z uzupełnieniami Hanny Kóčki-Krenz
Gniezno-Góra Lecha. Hypothetical location of the prince's residence. Illustration by Łucja Drzewiecka-Ranoszek with additions by Hanna Kóčki-Krenz


Pośrednią przesłanką do tego przypuszczenia jest znalezisko zachowanej w połowie bulli ołowianej z XIII w., która została znaleziona po północnej stronie współczesnego budynku przy ul. Kolegiaty 5, co wskazuje na działalność znajdującej się w pobliżu kancelarii książęcej[39][40]. Uwagę budzi także skupisko fragmentów malowanych tynków, zalegające na zachód od kościoła św. Jerzego, które mogły stanowić dekorację ścian budowli przedromańskiej, jak to sugeruje T. Sawicki[41]. Świadczą o tym pośrednio znaleziska narzędzi złotniczych, odsłoniętych podczas badań przy ul. Kolegiaty 4 (stan. 15 c i 15 d), wskazujące na funkcjonowanie pracowni ulokowanej w pobliżu książęcej siedziby[42]. Domysły te mogą zweryfikować jedynie badania terenowe w obrębie zachodniej partii książęcego gródka.

Położenie i chronologia ujawnionych dotychczas wczesnośredniowiecznych zespołów pałacowo-sakralnych przynosi kilka spostrzeżeń. Dwa z nich, datowane na 2. połowę X w. – w Poznaniu i na Ostrowie Lednickim, zapewne też wciąż czekające na odkrycie palatium w Gnieźnie, które miała uzupełnić niezrealizowana rezydencja w Gieczu – położone są w niewielkiej od siebie odległości, zapewniając władcom właściwą oprawę sprawowanych funkcji w centrum ich państwa. Kolejne zespoły rezydencjonalne są już położone w znacznej od nich odległości, na rubieżach obszaru kontrolowanego przez piastowskich władców. W ciągu XIII w. w państwie Piastów następowały istotne zmiany będące konsekwencją wzmocnienia organizacyjnego i gospodarczego Kościoła. Jednym z przejawów tych zmian było oddawanie grodów z kościołami katedralnymi w posiadanie biskupstw i lokowanie książęcych siedzib w nowych miejscach, jak to można zaobserwować choćby na przykładzie Poznania, gdzie Przemysł II w 1288 r. przeniósł się do zamku wybudowanego w mieście lokacyjnym, oddając biskupstwu stary zespół grodowy[43]. Podobne procesy objęły zapewne także Gniezno – jak to wynika ze zmian zachodzących w socjotopografii Wzgórza Lecha.

Streszczenie

Panowanie pierwszych władców z dynastii Piastów przyniosło istotne zmiany w organizacji państwa polegające na wykreowaniu kilku grodów naczelnych na terenie ich domeny. Cechą szczególną tych grodów był podział ich wnętrza na osobne człony i lokowanie w jednym z nich kamiennej rezydencji książęcej. Dotychczas odsłonięto pozostałości ośmiu takich budowli wznoszonych od 2. połowy X do 1. połowy XIII w. Natomiast nic nie wiemy o siedzibie władcy w grodzie gnieźnieńskim, choć jej obecność w tym grodzie jest wielce prawdopodobna ze względu na sprawowane w nim świeckie i sakralne funkcje znajdujące odzwierciedlenie w źródłach pisanych. Jej przypuszczalne położenie przybliżają analizy porównawcze odnoszące się do socjotopografii tych grodów, w których odsłonięto relikty książęcych siedzib. Prowadzą one do wniosku, iż zasadniczym kryterium, którym się kierowano przy wyborze miejsca pod budowę rezydencji było ukształtowanie terenu i bliskość umocnień obronnych. Wybierano w tym celu miejsce osłonięte albo południową, albo północną linią wałów, rzadziej zachodnią lub wschodnią ich partią. Części grodów zawierające palatia książęce były zarazem najsolidniej ufortyfikowanymi, wyniesionymi terenami, dostęp do których był broniony dodatkowym, wewnętrznym wałem. Szczególnie rozbudowanymi, czteroczłonowymi grodami centralnymi pierwszych Piastów były te w Poznaniu i Gnieźnie. W grodzie gnieźnieńskim dominowała część północna, położona na kulminacji wyniesienia i otoczona podkowiastym wałem. Ten najsilniej broniony człon grodu był miejscem najbardziej odpowiednim do posadowienia w nim książęcej siedziby. Jego wydłużony ku północy kształt sugeruje zarazem, iż palatium ulokowano wzdłuż zachodniego odcinka obwarowań. Pośrednią przesłanką do tego przypuszczenia jest znalezisko zachowanej w połowie bulli ołowianej (XIII w.), która została zdeponowana po północnej stronie budynku przy ul. Kolegiaty 5, co wskazuje na działalność znajdującej się w pobliżu kancelarii książęcej. Uwagę budzi także skupisko fragmentów malowanych tynków, zalegające na zachód od kościoła pw. św. Jerzego, które być może dekorowały ściany budowli przedromańskiej. Domysły co do jej lokalizacji mogą zweryfikować jedynie badania terenowe w obrębie zachodniej partii książęcego gródka.
Przypisy

[1] Stanisław Smolka, Mieszko Stary i jego wiek, Warszawa 1881, s. 161-162.
[2] Ostrów Lednicki. Rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych Piastów, red. Zofia Kurnatowska, Andrzej Wyrwa, Warszawa 2016.
[3] Zbigniew Pianowski, „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1997.
[4] Hanna Kóčka-Krenz, Stan badań nad wczesnośredniowiecznymi palatiami, [w:] Stan i potrzeby badań nad wczesnym średniowieczem w Polsce – 15 lat później, red. Wojciech Chudziak, Sławomir Moździoch, Toruń–Wrocław–Warszawa 2006, s. 51–61.
[5] Tomasz Janiak, Pozostałości architektury przedromańskiej i romańskiej, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 165–187; por. s. 168, 177.
[6] Gerard Labuda, Gniezno stolicą wczesnopiastowskiego państwa polskiego, [w:] Gniezno i Poznań w państwie pierwszych Piastów, red. Andrzej Wójtowicz, Poznań 2000, s. 33–60.
[7] Józef Dobosz, Gniezno w wiekach średnich oczyma historyka, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 47–55.
[8] Hanna Kóčka-Krenz, Gród na Ostrowie, przy którym dzisiaj jest Poznań, [w:] Tu się wszystko zaczęło, red. Agnieszka Stempin, Poznań 2021, s. 35–102.
[9] Hanna Kóčka-Krenz, Najstarsze kościoły poznańskiego grodu, [w:] Kościoły w dobie chrystianizacji, red. Marian Rębkowski, Szczecin 2016, s. 117–135.
[10] Teresa Rodzińska-Chorąży, Stan badań nad architekturą Ostrowa Lednickiego (1993–2015), [w:] Ostrów Lednicki. Rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych Piastów, red. Zofia Kurnatowska, Andrzej Wyrwa, Warszawa 2016, s. 143–170.
[11] Klementyna Żurowska, Teresa Rodzińska-Chorąży, Adam Biedroń, Mateusz Łastowiecki, Tomasz Węcławowicz, Jacek Wrzesiński, U progu chrześcijaństwa w Polsce. Ostrów Lednicki, t. I, red. Klementyna Żurowska, Kraków 1993, s. 73 – 90.
[12] Wczesnośredniowieczne mosty przy Ostrowie Lednickim. Mosty traktu poznańskiego, red. Andrzej Kola, Gerard Wilke, Kraków 2014.
[13] Teresa Krysztofiak, Palatium w Gieczu – archeologiczne podstawy datowania reliktów, [w:] „Lapides viventes”. Zaginiony Kraków wieków średnich. Księga dedykowana Profesor Klementynie Żurowskiej, red. Jerzy Gadomski i in., Kraków 2005, s. 293–309.
[14] Przemyśl wczesnośredniowieczny, red. Ewa Sosnowska, Warszawa 2010.
[15] Zbigniew Pianowski, Michał Proksa, Przedromańskie palatium i rotunda na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu, Przemyśl 2003.
[16] Zbigniew Pianowski, „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1997.
[17] Janusz Firlet, Zbigniew Pianowski, Przemiany architektury rezydencji monarszej oraz katedry na Wawelu w świetle nowych badań, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, t. XLIV:2000, z. 4, s. 207–237.
[18] Aneta Bukowska, Nowe badania nad wczesnośredniowieczną architekturą kamienną w Wiślicy, [w:] Nina Glińska, Aneta Bukowska, Wczesnośredniowieczna Wiślica. „Urbs famosissima in regno Lechitarum”, Warszawa 2020, s. 299–341; w fazie starszej do spajania surowców skalnych posługiwano się zaprawami wapiennymi, zaś w fazie młodszej – gipsowymi.
[19] Aneta Bukowska, Nowe badania nad wczesnośredniowieczną architekturą kamienną w Wiślicy, [w:] Nina Glińska, Aneta Bukowska, Wczesnośredniowieczna Wiślica. „Urbs famosissima in regno Lechitarum”, Warszawa 2020, s. 230.
[20] Edmund Małachowicz, Wrocławski zamek książęcy i kolegiata św. Krzyża na Ostrowie, Wrocław 1993.
[21] Małgorzata Chorowska, Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Wrocław 2003, s. 45–50.
[22] Aleksandra Pankiewicz, Stan badań nad konstrukcjami obronnymi wrocławskiego Ostrowa Tumskiego, [w:] Kształtowanie się grodu na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Badania przy ul. św. Idziego, red. Aleksandra Limisiewicz, Aleksandra Pankiewicz, Wrocław 2015, s. 13–31; por. s. 22, ryc. 4.
[23] Jerzy Rozpędowski, Józef Kaźmierczyk, Palatium w Legnicy, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, t. VI:1961, s. 177–202.
[24] Małgorzata Chorowska, Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Wrocław 2003, s. 158–160.
[25] Aneta Bukowska, Relikty architektury wczesnośredniowiecznej – formy i datowanie, [w:] Płock wczesnośredniowieczny, red. Andrzej Gołembnik, Warszawa 2011, s. 149–216; por. s. 188.
[26] Aneta Bukowska, Relikty architektury wczesnośredniowiecznej – formy i datowanie, [w:] Płock wczesnośredniowieczny, red. Andrzej Gołembnik, Warszawa 2011, s. 214.
[27] Günther Binding, Deutsche Königspfalzen. Von Karl dem Grossen bis Friedrich II. (765–1240), Darmstadt 1996, s. 123–130.
[28] Hanna Kóčka-Krenz, Palatium poznańskie na tle wczesnośredniowiecznych zespołów rezydencjonalnych, [w:] Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa, red. Maciej Przybyła, Poznań 2016, s. 21–46.
[29] Hanna Kóčka-Krenz, Artur Różański, Wielkopolskie palatia pierwszych Piastów na tle europejskich wczesno-średniowiecznych zespołów rezydencjonalnych, [w:] Materiały V Kongresu Mediewistów Polskich, t. 4: Badania interdyscyplinarne, red. Andrzej Buko, Karol Kollinger, Sylwia Jędrzejewska, Rzeszów 2018, s. 121–140.
[30] Gerhard Streich, Burg und Kirche während des deutschen Mittelalters. Untersuchungen zur Sakraltopographie von Pfalzen, Burgen und Herrensitzen, Teil I: Pfalz- und Burgkapellen bis zur staufischen Zeit, Sig-maringen 1984, s. 87, ryc. 27, s. 153–155, ryc. 47.
[31] Günther Binding, Deutsche Königspfalzen. Von Karl dem Grossen bis Friedrich II. (765–1240), Darmstadt 1996, s. 70.
[32] Helmut Beumann, Die Ottonen, Stuttgart 1987.
[33] Hans K. Schulze, Hegemoniales Kaisertum – Ottonen und Salier, Das Reich und die Deutschen 3, Berlin 1991.
[34] Ekkehard Eickhoff, Theophanu und der König: Otto III. und seine Welt, Stuttgart 1996.
[35] Gerd Althoff, Die Ottonen. Königsherrschaft ohne Staat, Stuttgart 2000.
[36] Przypuszczenie to wzmacnia podobieństwo kaplicy pałacowej w Werli do kaplicy przy palatium na Ostrowie Lednickim. Wobec braku możliwości precyzyjnego wskazania czasu budowy obydwu obiektów pozostaje rzeczą dyskusyjną kwestia czy Werla stanowiła wzorzec dla Ostrowa Lednickiego, czy też odwrotnie; por. Günther Binding, Deutsche Königspfalzen. Von Karl dem Grossen bis Friedrich II. (765–1240), Darmstadt 1996, s. 70.
[37] Tak rozbudowaną strukturę w państwie pierwszych Piastów miał tylko gród w Poznaniu różniący się jednak położeniem (piaszczysta wyspa w rozlewiskach rzeki) i wieńcowym układem warownych części.
[38] Tomasz Sawicki, Powstanie i rozwój wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego, [w] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 119–144; por. s. 123, ryc. IX.6.
[39] Tomasz Sawicki, Relikty zamku książęcego, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 235–247; por. s. 245.
[40] Podobnie datowana bulla ołowiana została zdeponowana (na złożu wtórnym) w obrębie palatium poznańskiego w części interpretowanej jako pomieszczenie książęcej kancelarii; por. Iwona Dębska, Artur Dębski, Mateusz Sikora, Wczesnośredniowieczna pieczęć ołowiana odkryta na poznańskim Ostrowie Tumskim, [w:] Poznań we wczesnym średniowieczu, t. VI, red. Hanna Kóčka-Krenz, Poznań 2008, s. 99–110.
[41] Tomasz Sawicki, Wyniki badań nieinwazyjnych i wykopaliskowych przy kościele św. Jerzego, [w] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 147–162; por. s. 151–152.
[42] Tomasz Sawicki, Pozostałości domniemanej wczesnośredniowiecznej pracowni złotniczej, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018, s. 355 – 361.
[43] Hanna Kóčka-Krenz, Poznań – od grodu do miasta, „Archaeologia Historica Polona”, t. 23:2015, s. 121–138.
Ilustracje

Ilustracja 1. Poznań-Ostrów Tumski. Lokalizacja zespołu pałacowo-sakralnego w książęcej części grodu. Rys. Olga Antowska-Gorączniak
Ilustracja 2. Gniezno-Góra Lecha. Hipotetyczne położenie palatium książęcego. Rys. Łucja Drzewiecka-Ranoszek z uzupełnieniami Hanny Kóčki-Krenz
Bibliografia

Althoff Gerd, Die Ottonen. Königsherrschaft ohne Staat, Stuttgart 2000.
Beumann Helmut, Die Ottonen, Stuttgart 1987.
Binding Günther, Deutsche Königspfalzen. Von Karl dem Grossen bis Friedrich II. (765–1240), Darmstadt 1996.
Bukowska Aneta, Nowe badania nad wczesnośredniowieczną architekturą kamienną w Wiślicy, [w:] Nina Glińska, Aneta Bukowska, Wczesnośredniowieczna Wiślica. „Urbs famosissima in regno Lechitarum”, Warszawa 2020.
Bukowska Aneta, Relikty architektury wczesnośredniowiecznej – formy i datowanie, [w:] Płock wczesnośredniowieczny, red. Andrzej Gołembnik, Warszawa 2011.
Chorowska Małgorzata, Rezydencje średniowieczne na Śląsku, Wrocław 2003.
Dębska Iwona, Dębski Artur, Sikora Mateusz, Wczesnośredniowieczna pieczęć ołowiana odkryta na poznańskim Ostrowie Tumskim, [w:] Poznań we wczesnym średniowieczu, t. VI, red. Hanna Kóčka-Krenz, Poznań 2008.
Dobosz Józef, Gniezno w wiekach średnich oczyma historyka, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Eickhoff Ekkehard, Theophanu und der König: Otto III. und seine Welt, Stuttgart 1996.
Firlet Janusz, Pianowski Zbigniew, Przemiany architektury rezydencji monarszej oraz katedry na Wawelu w świetle nowych badań, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, t. XLIV:2000, z. 4.
Janiak Tomasz, Pozostałości architektury przedromańskiej i romańskiej, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Kóčka-Krenz Hanna, Gród na Ostrowie, przy którym dzisiaj jest Poznań, [w:] Tu się wszystko zaczęło, red. Agnieszka Stempin, Poznań 2021.
Kóčka-Krenz Hanna, Najstarsze kościoły poznańskiego grodu, [w:] Kościoły w dobie chrystianizacji, red. Marian Rębkowski, Szczecin 2016.
Kóčka-Krenz Hanna, Palatium poznańskie na tle wczesnośredniowiecznych zespołów rezydencjonalnych, [w:] Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa, red. Maciej Przybyła, Poznań 2016.
Kóčka-Krenz Hanna, Poznań – od grodu do miasta, „Archaeologia Historica Polona”, t. 23:2015.
Kóčka-Krenz Hanna, Różański Artur, Wielkopolskie palatia pierwszych Piastów na tle europejskich wczesnośredniowiecznych zespołów rezydencjonalnych, [w:] Materiały V Kongresu Mediewistów Polskich, t. 4: Badania interdyscyplinarne, red. Andrzej Buko, Karol Kollinger, Sylwia Jędrzejewska, Rzeszów 2018.
Kóčka-Krenz Hanna, Stan badań nad wczesnośredniowiecznymi palatiami, [w:] Stan i potrzeby badań nad wczesnym średniowieczem w Polsce – 15 lat później, red. Wojciech Chudziak, Sławomir Moździoch, Toruń–Wrocław–Warszawa 2006.
Krysztofiak Teresa, Palatium w Gieczu – archeologiczne podstawy datowania reliktów, [w:] „Lapides viventes”. Zaginiony Kraków wieków średnich. Księga dedykowana Profesor Klementynie Żurowskiej, red. Jerzy Gadomski i in., Kraków 2005.
Labuda Gerard, Gniezno stolicą wczesnopiastowskiego państwa polskiego, [w:] Gniezno i Poznań w państwie pierwszych Piastów, red. Andrzej Wójtowicz, Poznań 2000.
Małachowicz Edmund, Wrocławski zamek książęcy i kolegiata św. Krzyża na Ostrowie, Wrocław 1993.
Ostrów Lednicki. Rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych Piastów, red. Zofia Kurnatowska, Andrzej Wyrwa, Warszawa 2016.
Pankiewicz Aleksandra, Stan badań nad konstrukcjami obronnymi wrocławskiego Ostrowa Tumskiego, [w:] Kształtowanie się grodu na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Badania przy ul. św. Idziego, red. Aleksandra Limisiewicz, Aleksandra Pankiewicz, Wrocław 2015.
Pianowski Zbigniew, Proksa Michał, Przedromańskie palatium i rotunda na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu, Przemyśl 2003.
Pianowski Zbigniew, „Sedes regni principales”. Wawel i inne rezydencje piastowskie do połowy XIII wieku na tle europejskim, Kraków 1997.
Przemyśl wczesnośredniowieczny, red. Ewa Sosnowska, Warszawa 2010.
Rodzińska-Chorąży Teresa, Stan badań nad architekturą Ostrowa Lednickiego (1993–2015), [w:] Ostrów Lednicki. Rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych Piastów, red. Zofia Kurnatowska, Andrzej Wyrwa, Warszawa 2016.
Rozpędowski Jerzy, Kaźmierczyk Józef, Palatium w Legnicy, „Kwartalnik Architektury i Urbanistyki”, t. VI:1961.
Sawick Tomasz, Pozostałości domniemanej wczesnośredniowiecznej pracowni złotniczej, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Sawicki Tomasz, Powstanie i rozwój wczesnośredniowiecznego zespołu grodowego, [w] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Sawicki Tomasz, Relikty zamku książęcego, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Sawicki Tomasz, Wyniki badań nieinwazyjnych i wykopaliskowych przy kościele św. Jerzego, [w:] Gniezno. Wczesnośredniowieczny zespół grodowy, red. Tomasz Sawicki, Warszawa 2018.
Schulze Hans K., Hegemoniales Kaisertum – Ottonen und Salier, Das Reich und die Deutschen 3, Berlin 1991.
Smolka Stanisław, Mieszko Stary i jego wiek, Warszawa 1881.
Streich Gerhard, Burg und Kirche während des deutschen Mittelalters. Untersuchungen zur Sakraltopographie von Pfalzen, Burgen und Herrensitzen, Teil I: Pfalz- und Burgkapellen bis zur staufischen Zeit, Sigmaringen 1984.
Wczesnośredniowieczne mosty przy Ostrowie Lednickim. Mosty traktu poznańskiego, red. Andrzej Kola, Gerard Wilke, Kraków 2014.
Żurowska Klementyna, Rodzińska-Chorąży Teresa, Biedroń Adam, Łastowiecki Mateusz, Węcławowicz Tomasz, Wrzesiński Jacek, U progu chrześcijaństwa w Polsce. Ostrów Lednicki, t. I, red. Klementyna Żurowska, Kraków 1993.
Gniezno
Gniezno
Poznań
Poznań
palatia wczesnopiastowskie
early Piast palatia
architektura przedromańska
pre-Romanesque architecture
Notka biograficzna

Hanna Kóčka-Krenz
(ur. 1947) - profesor nauk humanistycznych, archeolog i historyk sztuki, od początku swojej kariery związana z Uniwersytetem im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza, zwłaszcza złotnictwa skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego oraz początków średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Kierownik wieloletnich badań terenowych w Górze koło Poznania oraz na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie odkryła rezydencję pierwszych Piastów z połowy X w. Autorka i redaktor ponad 200 publikacji naukowych.

„Wczesne Średniowiecze” ISSN:

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: czasopismo@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00