Artykuły


"Młot na fantazmaty historyczne" znów w akcji. Spotkanie online "Mól w sieci 2 z Arturem Wójcikiem"

"Młot na fantazmaty historyczne" znów w akcji. Spotkanie online "Mól w sieci 2 z Arturem Wójcikiem"
Fragment obrysu 3 stron posągu Światowida wyłowionego w 1848 r. z rzeki Zbrucz (Ukraina). Źródło: domena publiczna.

W czwartek 20 maja 2021 r. o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online z Arturem Wójcikiem, autorem bloga Sigillum Authenticum oraz książki „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”.  Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. 

Polecane Waszej uwadze spotkanie wpisuje się w działalność Artura Wójcika, która polega na popularyzowaniu rzetelnej wiedzy historycznej oraz demaskowaniu mitów historycznych. Jej przejawem jest wydana w 2019 r. książka pt.: „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”, o popularności której świadczy fakt, iż przygotowywany jest właśnie jej dodruk. Autor prowadzi bloga oraz stronę na Facebooku pod nazwą Sigillum Authenticum, które sam określił jako „Jeden z najbardziej kontrowersyjnych blogów historycznych w polskim necie” oraz „Młot na fantazmaty historyczne”. Na początku maja 2021 r. wystartował też „Od a do ż – tak jakby podcast” współprowadzony przez Artura Wójcika, o czym niedawno Wam donosiliśmy.

Czwartkowe spotkanie dotyczyć będzie mitów o początkach państwa polskiego, czyli „teorii” głoszonych przez tzw. „turbolechitów” i „turbosłowian”, które są szczególnie popularne w Internecie. Artur Wójcik odpowie także na pytania czy istnieją naukowe dowody na istnienie tytułowej „Wielkiej Lechii” oraz jak popularyzować historię w sieci i pisać wartościowe książki, które są atrakcyjne dla czytelników?

Wydarzenie będzie transmitowane bezpłatnie na żywo na Facebooku Biblioteki Raczyńskich. Tam też znajdziecie szczegóły.

Serdecznie zapraszamy !!!

 

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


Piastowie
historiografia
Słowianie
źródła pisane
wydarzenie online