Aktualności
Gród w Dąbrówce - wykład online

W czwartek 29 kwietnia 2021 r. o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu „O archeologii przy kawie” organizowany przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Jego gośćmi będą Ewa i Paweł Pawlak, którzy opowiedzą o swoich badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie grodu w Dąbrówce, niewielkiej wsi położonej na zachód od Poznania.
Do odkrycia wczesnośredniowiecznego grodziska w Dąbrówce doszło podczas prac archeologicznych poprzedzających budowę hali przemysłowej w 2016 r. Wprawdzie było ono znane badaczom już w XIX w., ale jeszcze przed I wojną światową zostało niemal zrównane i straciło swą pierwotną formę. Obecnie na jego miejscu dominuje ścisła zabudowa, nasyp kolejowy i uregulowana rzeka Wirynka. W konsekwencji przez lata w ogóle kwestionowano istnienie grodziska wczesnośredniowiecznego. Sprawę dodatkowo komplikowała obecność pobliskiego grodziska stożkowatego pochodzącego z późnego średniowiecza, z którym owe wczesnośredniowieczne najzwyczajniej mylono. Dlatego odkrycie z 2016 r. uznać można za spektakularne. Rozpoczęło ono okres trzyletnich badań archeologicznych, które pozwoliły na przybliżoną rekonstrukcję zarówno umocnień i zabudowy grodu wraz z otaczającymi go osadami, a nawet ukształtowaniem terenu.
Dzięki nim wiemy, że gród otaczała obwiedziona rowem osada przygrodowa o powierzchni 6 hektarów, a kolejne osiedla rozmieszczone wokół tworzyły wraz z warownym centrum rozległy kompleks osadniczy. Początki formowania się tej wczesnośredniowiecznej „aglomeracji” przypadają na schyłek VIII wieku, zaś budowa samej warowni nastąpiła jeszcze w 2 połowie IX wieku. Zarejestrowane w czasie badań terenowych pozostałości stanowią podstawę nie tylko dla badań w „mikroskali”, a więc dotyczących wyłącznie lokalnych uwarunkowań, ale znacznie szerszych dociekań dotyczących roli dąbróweckiego ośrodka w sieci osadniczej po zachodniej stronie Warty, szlaków komunikacyjnych i handlowych łączących go nie tylko z południową Wielkopolską, Śląskiem i Pomorzem, ale nawet z Nadłabiem i Skandynawią. Wszystkie te elementy stanowią podstawę do postawienia hipotezy o istnieniu po zachodniej stronie Poznańskiego Przełomu Warty związku terytorialnego znajdującego się pod wpływem silnych impulsów kulturowych płynących z północno-zachodniej Słowiańszczyzny, którego upadek przyniosła piastowska ekspansja.
Więcej dowiecie się z wykładu, na który serdecznie zapraszamy !!!
Zachęcamy również do obejrzenia filmiku na YouTube prezentującego wizualizację grodu wczesnośredniwoecznego w Dąbrówce.
UWAGA !!! Osoby zainteresowane wydarzeniem proszone są o rejestrację przez formularz google do 28 kwietnia do godziny 12:00. Link do wykładu zostanie wysłany w wiadomości zwrotnej.
Szczegóły znajdziecie na Facebook na stronie wydarzenia.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl