Aktualności
Odkopując Nubię - długa historia Sudanu. Spotkanie online
.jpg)
W poniedziałek 19 kwietnia 2021 r. o godz. 13.00 zapraszamy na spotkanie online towarzyszące „Jubileuszowi Faras”. Tym razem będzie ono poświęcone długiej historii Sudanu oraz jego skomplikowanej współczesności, a więc m.in. różnorodności religijnej dawnej Nubii, tożsamości Sudańczyków, zmianom, jakim ulegało społeczeństwo Sudanu na przestrzeni wieków.
Udział wezmą: prof. Aneta Pawłowska, dr Nagmeldin Karamalla-Gaiballa, prof. Maciej Kurcz oraz prof. Maciej Ząbek. Panel poprowadzi dr hab. Aleksandra Sulikowska. Organizatorem jest Muzeum Narodowe w Warszawie, jedno z największych placówek muzealnych w naszym kraju.
„Jubileusz Faras” to szereg imprez i wydarzeń popularyzujących i naukowych związanych z 60 rocznicą odkrycia katedry w Faras przez międzynarodową ekspedycję archeologiczną pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Badania, nad którymi patronat objęło UNESCO, prowadzono w latach 1961-1964 na obszarze historycznej Nubii. Ich głównym celem było uratowanie tamtejszych zabytków zagrożonych zalaniem przez budowę Wielkiej Tamy Asuańskiej na Nilu. Dzięki wysiłkom polskich archeologów i konserwatorów malowidła i elementy architektoniczne z Faras, datowane na okres od VII do XIV w., trafiły do muzeów narodowych w Chartumie i Warszawie.
Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie to jedyna w Europie i wyjątkowa w skali światowej ekspozycja zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. Dlatego też została nagrodzona tak ważnymi dla polskiego muzelnictwa nagrodami jak Sybilla Grand Prix oraz Sybillą w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne”, a także nagrodą MUSE Awards przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Alliance of Museums). Zgromadzone w galerii eksponaty stanowią obecnie największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych.
Warto dodać, że prace archeologiczne w Faras stworzyły podwaliny pod nową gałąź archeologii - nubiologię, w której do dziś prym wiodą polscy naukowcy.
Wydarzenie zostanie udostępnione online na stronie Facebook należącej do Muzeum Narodowego w Warszawie i będzie tłumaczone na język migowy (PJM).
Cieszymy się z kolejnego wydarzenia online i serdecznie zapraszamy do wzięcia w nim udziału !!!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl