Aktualności
Rekonstrukcja twarzy dziadka oraz wuja Dobrawy, żony Mieszka I

Pod koniec lutego 2021 r. opublikowano rekonstrukcję twarzy czeskich książąt z dynastii Przemyślidów – Spitygniewa I oraz jego brata Wratysława I. Rekonstrukcja to wynik kilkuletnich badań czesko-brazylijskiego zespołu naukowego, w skład którego wchodzili: archeolog Jan Frolík, geofizyk Jiří Šindelář, fotograf Martin Frouz oraz Cicero André da Costa Moraes – ekspert kryminalistyczny ds. rekonstrukcji twarzy.
Badacze zastosowali kombinację kilku metod naukowych: datowania radiowęglowego, analizy DNA, trójwymiarowych metod rekonstrukcji twarzy (w tym metody anatomicznej oraz metody głębokości tkanek ludzkich). Oprócz nowoczesnych metod wykorzystano także te tradycyjne należące do warsztatu historyka, a więc zapisy ze źródeł pisanych czy wizerunki obu przedstawicieli królewskiego rodu Przemyślidów. Za podstawę rekonstrukcji posłużyły czaszki odkryte wraz z resztą szkieletów w latach 80. XX w. na Zamku na Hradczanach. Identyfikacja szczątków możliwa była dzięki badaniu radiowęglowemu oraz analizie DNA, która dodatkowo wskazała barwę włosów oraz oczu. W rezultacie uzyskano cyfrowe wizerunki obu mężczyzn, którzy mieli brązowo-rude włosy oraz niebieskie oczy. Dzięki dodaniu zarostu i odzianiu w podobne szaty wyglądają oni jak bliźniacy.
Bracia byli synami Borzywoja i Ludmiły, pierwszych historycznych władców Czech z dynastii Przemyślidów. Obaj zmarli w początkach X w. w odstępie zaledwie kilku lat. Po bezpotomnej śmierci Spitygniewa w 915 r., tron objął młodszy Wratysław I, który zginął w 921 r. podczas najazdu koczoniczych Węgrów na Czechy i Morawy. Z jego małżeństwa ze stodorańską księżniczką Drahomirą pochodzili m. in. Wacław I Święty, męczennik i patron Czech, oraz Bolesław I Srogi zwany też Okrutnym, ojciec Dobrawy i teść naszego Mieszka I.
Więcej szczegółów dowiecie się z artykułów online w języku polskim oraz czeskim.
Aktualnie zespół badawczy pracuje nad rekonstrukcją twarzy Ludmiły, matki Spitygniewa I i Wratysława I, babki Wacława I Świętego, męczennicy i świętej, której 1100 rocznica śmierci przypada w bieżącym roku.
Oczywiście poinformujemy Was o wynikach tego przedsięwzięcia naukowego.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl