Aktualności


Historia Polski i Litwy także we wczesnym średniowieczu

Historia Polski i Litwy także we wczesnym średniowieczu

Od 24 marca 2021 r. możecie zgłębiać swą wiedzę o dziejach Polski i Litwy poprzez lekturę artykułów umieszczanych na stronie Historia Polski i Litwy. Jej prowadzeniem zajmuje się Oficyna Wydawnicza Mówią Wieki. Autorami artykułów są historycy polscy i litewscy, a strona posiada dwie wersje językowe: polską i litewską. Współpraca ta zasługuje na uznanie, ponieważ pozwala poznać stanowiska obu historiografii, zwłaszcza w przypadku najbardziej drażliwych kwestii.

„Historia Polski i Litwy” poświęcona jest całokształtowi wspólnych dziejów obu krajów, które przez cztery stulecia pozostawały w ścisłym związku państwowym. Jednak kontakty między ich mieszkańcami  nie zaczęły się dopiero wraz z koronacją Władysława Jagiełły na króla Polski w 1386 r., a znacznie wcześniej. Szczegóły znajdziecie w artykułach zamieszczonych na prezentowanej stronie, w tym m.in. o wyprawie misyjnej Brunona z Kwerfurtu na Litwę w 1009 r., czy o stosunkach Mazowsza z bałtyjskimi sąsiadami. 

Warto też zwrócić uwagę na tajemniczą postać Mendoga (lit. Mindaugas), litewskiego władcy, prawdopodobnie pierwszego króla Litwy, który przyjął chrzest w 1251 r., a następnie być może wrócił do pogaństwa. Jeśli zaskoczył Was dość późny jak na wczesne średniowiecze wiek XIII – słusznie ! O meandrach wyznaczania chronologii tego okresu już wkrótce będziecie mogli przeczytać na naszym portalu. 

Serdecznie zapraszamy do zaglądania na stronę  Historia Polski i Litwy.

O publikowanych na niej artykułach traktujących o wczesnym średniowieczu będziemy Was informować na bieżąco.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.


historiografia
Słowianie
źródła pisane
Brunon z Kwerfurtu
Bałtowie
Litwa
chrystianizacja
Mazowsze

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00