Aktualności
Wykład „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej – perspektywa archeozoologii”

Pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Otwórz się na historię” odbył się w piątek, 24 stycznia, w Muzeum Historii Polski w Warszawie. Gościem tego spotkania był profesor Daniel Makowiecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – wybitny uczony, specjalizujący się w badaniach osteologicznych materiałów zwierzęcych, który wygłosił referat „O zwierzętach i ludziach w Polsce piastowskiej – perspektywa archeozoologii”.
Na wykładzie można było usłyszeć o tym, jakie relacje łączyły ludzi i zwierzęta w czasach Piastów oraz jak badania archeozoologiczne pomagają odkrywać tajemnice codziennego życia sprzed wieków. Skąd w danym miejscu brały się konkretne gatunki? Co można wyczytać z pojedynczej kości? Okazuje się, że całkiem sporo – od sposobu hodowli i diety po to, jak zwierzęta wpisywały się w kulturę i gospodarkę tamtych czasów. Była też mowa o tym, które zwierzęta hodowano najliczniej i czy świnia faktycznie rządziła w zagrodach, jak się często uważa. A konie? Czy służyły tylko do podróży, czy może miały inne, mniej oczywiste zastosowania? Wykład pozwolił spojrzeć na świat dawnych ludzi przez pryzmat ich zwierzęcych towarzyszy.
Spotkanie stanowiło jedno z wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „1025. Narodziny Królestwa”, a jego zapis cyfrowy można obejrzeć w Mediatece Muzeum Historii Polski.
_______________
Monika Stelmasiak-Majorek (ur. 1993) jest doktorem archeologii, specjalizującym się w archeologii eksperymentalnej i traseologii. Jej zainteresowania badawcze dotyczą w głównej mierze problemu wykonywania i użytkowania wczesnośredniowiecznych przedmiotów z kości i poroża, zwłaszcza tzw. przedmiotów z wyodrębnionym kolcem. Ukończyła studia z zakresu archeologii (spec. pradziejowa i średniowieczna) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a obecnie pracuje jako asystentka w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl