Aktualności


W Polsce odnaleziono najstarszy ul w Europie, a może i na świecie

W Polsce odnaleziono najstarszy ul w Europie, a może i na świecie
Pień drzewa z barcią National Geographic Traveler.


W pobliżu Leżajska w woj. Podkarpackim odkryto pień dębu, który przeleżał w piasku niemal 1500 lat. Gdy przewieziono go do tartaku, w trakcie obróbki stwierdzono, że zawiera kompletne gniazdo pszczół wraz z miodem i truchłami owadów.

Pień drzewa z barcią - widok na gniazdo <a href='https://www.facebook.com/photo?fbid=98880428661761'>National Geographic Traveler</a>.
Pień drzewa z barcią - widok na gniazdo National Geographic Traveler.

Badania dendrochronologiczne wykazały, że barć, czyli wydrążony przez człowieka w drzewie otwór, w którym umieszczano gniazdo pszczół, była wykorzystywana przed ok. 680 r. n.e. Dokładna data nie jest jednak znana. Badacze podejrzewają, że ostatni użytkownik porzucił swoją hodowlę pszczół, co umożliwiło drzewu zasklepienie otworu prowadzącego do gniazda. Zaś na końcu VII w. drzewo musiało się przełamać i część z gniazdem wpaść do rzeki, która z czasem zmieniła się w pokład żwiru. Zakonserwowało to drewno wraz z zawartością do dnia dzisiejszego.

Znalezisko dokonano przypadkiem, ale jego znacznie jest nie do przecenienia. Obecnie przecięte drzewo przewieziono do Muzeum Kultury Bartniczej w Augustowie.

_______________
Marcin Wieczorek 
(ur. 1993) poznański historyk i archeolog, a obecnie doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Interesuje się wczesnośredniowiecznym Kaukazem, szczególnie kontaktami między tym regionem a Bizancjum miedzy IV a VI w. n.e., oraz początkiem chrześcijaństwa w Gruzji. Prywatnie pasjonat fotografii i astronomii.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


środowisko
archeologia środowiskowa

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00