Aktualności


Konferencja „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”, Warszawa (18-20 września 2024)

Konferencja „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”, Warszawa (18-20 września 2024)
Uczta IIzjasława Jarosławicza z Kijowa, Światosława Jarosławicza z Czernigowa i Wsiewołoda Jarosławicza z Perejasławia z bojarami, Latopis Radziwiłłowski (XV - XVI w.), Runivers.


W dniach 18-20 września 2024 r. w Warszawie w Polskiej Akademii Nauk odbędzie się konferencja naukowa „Worlds of the Slavs. Food in the Worlds of the Slavs up to the 16th century”. Jest to już trzecia edycja wydarzenia, które gromadzi naukowców z całego świata zajmujących się naukowo słowiańskim kręgiem kulturowym. Jednym z organizatorów jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest produkcja żywności, zwyczaje żywieniowe oraz rytualne, ekonomiczne i zdrowotne aspekty związane z tą dziedziną życia codziennego. Szczególnie konferencja skupia się na symbolice zarówno chrześcijańskiej jak i przedchrześcijańskiej, w tym także tego na ile restrykcje i tabu związane z jedzeniem mogły być zniesione w trakcie kataklizmów. Drugim interesującym wątkiem jest kwestia mobilności społecznej, która z jednej strony rozwija handel nieznanymi wcześniej rodzajami żywności, ale także sprowadza nowe przepisy i modyfikuje stare, zmieniając dotychczasowe zwyczaje. 

Organizatorzy zgromadzili specjalistów z licznych ośrodków naukowych i interdyscyplinarnych dziedzin, jak archeologia, historia, historia sztuki, palinologia czy archeozoologia. Konferencja odbędzie się w Warszawie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk (Rynek Starego Miasta 31) w dniach 18-20 września 2024 r. w formie tradycyjnej i hybrydowej. Wśród organizatorów znajduje się również nasze Muzeum, ale także Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie i Akademia Piotrkowska.

Cieszymy się, że możemy być częścią tego ważnego wydarzenia na naukowej mapie Polski i liczymy na ciekawe i angażujące wystąpienia. 

_______________
Marcin Wieczorek 
(ur. 1993) poznański historyk i archeolog, a obecnie doktorant na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Interesuje się wczesnośredniowiecznym Kaukazem, szczególnie kontaktami między tym regionem a Bizancjum miedzy IV a VI w. n.e., oraz początkiem chrześcijaństwa w Gruzji. Prywatnie pasjonat fotografii i astronomii.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


Słowianie
konferencje
żywność

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00