Aktualności
Archeologia bizantyńskiej cywilizacji - seminarium online część II
.jpg)
W dniach od 13 do 16 maja 2024 r. odbędzie druga z trzech części międzynarodowego Seminarium pt. "ABC DZIEDZICTWA EUROPEJSKIEGO. ARCHEOLOGIA BIZANTYŃSKIEJ CYWILIZACJI // ABC OF EUROPEAN HERITAGE. ARCHAEOLOGY OF THE BYZANTINE COMMONWEALTH". Organizatorami spotkań są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Leibniz Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO) z siedzibą w Lipsku.
Głównym celem seminarium jest przedstawienie panoramy dziejów krajów prawosławnych w wiekach średnich widzianych przez pryzmat wybranych aspektów historii, historii sztuki oraz archeologii. Wykłady wygłosi kilkudziesięciu renomowanych badaczy z Europy oraz USA, a całe wydarzenie zostało podzielone na trzy bloki czasowe:
1. 26–29 lutego 2024 r.
2. 13–16 maja 2024 r.
3. 10 –13 czerwca 2024 r.
O pierwszym spotkaniu lutowym informowaliśmy, teraz wielkimi krokami zbliża się druga odsłona tego niezwykle ciekawego wydarzenia. Pierwszy dzień seminarium przeznaczono na przyjrzenie się rozwojowi badań nad dziejami i kulturą Bizancjum oraz jego dziedzictwem w nowożytnych narracjach narodowych i historycznych Grecji, Bułgarii, Turcji czy Rosji carskiej. Szczególnie interesująco zapowiadają się dwa wystąpienia. Pierwszy wygłosi Ivan Foletti z Uniwersytetu Masaryka w Brnie, który przedstawi dzieje Seminarium Kondakovianum działającego w Pradze w latach 1926-1938, a następnie w Belgradzie do 1941 r. Instytut ten założono po śmierci Nikodima Kondakowa, wybitnego rosyjskiego bizantynisty i historyka sztuki, który po rewolucji październikowej osiadł w Pradze i skupił wokół siebie rosyjskich historyków, historyków sztuki i archeologów. Obrady zakończy natomiast Oleksandr Avramchuk, który zaprezentuje powiązania polskich naukowców z założonym w 1973 r. Harvard Ukrainian Research Institute (HURI). Następny dzień upłynie pod hasłem etniczności i związanych z nią problemów w interpretacji zabytków archeologicznych. Większość wystąpień obejmie problematykę etnogenezy Słowian, a wygłoszą je tak uznani naukowcy jak Walter Pohl, Jiří Macháček czy Florin Curta. Kolejnego dnia uwagę słuchaczy przykują z pewnością wykłady poświęcone kontaktom Bizancjum z ich sąsiadami: Awarami, Węgrami, Chorwatami i Serbami oraz udziale tych ludów w tzw. wspólnocie bizantyńskiej. Wreszcie ostatni dzień obrad to okazja by zapoznać się z miastami i wsiami bizantyńskimi takimi jak Korynt, Boğazköy (wsi założonej w miejscu dawnej stolicy starożytnego państwa Hetytów) czy Amorium, o którym wspominaliśmy na naszym portalu.
Seminarium odbędzie się wyłącznie online za pośrednictwem platformy Zoom, a referaty będą tłumaczone symultanicznie, a więc dostępne w wersjach: angielskiej, polskiej i ukraińskiej.
Środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt: Ex oriente lux – modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej (nr NdS/543907/2021/202) oraz z budżetu GWZO w Lipsku. Kierownikiem wspomnianego projektu jest prof. Marcin Wołoszyn, archeolog i historyk, który specjalizuje się badaniach relacji Europy Środkowej z Cesarstwem Bizantyńskim i Rusią Kijowską (VI-XIII w.). Pan Profesor był też gościem jednego z odcinków naszego QnA z cyklu „We wczesnym to było…”, podczas którego odpowiadał na Wasze pytania dotyczące Grodów Czerwieńskich.
Na całością organizacji Seminarium czuwa zespół Grody Czerwieńskie, którego działalność możecie śledzić na fanpage’u na Fb. Tu też znajdziecie szczegółowy program wydarzenia oraz link do wydarzenia.
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl