Aktualności
Źródła węgierskie do najstarszych dziejów Słowian - wykład prof. Ryszarda Grzesika

W czwartek 14 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk rozpocznie się wykład zatytułowany „Źródła węgierskie do najstarszych dziejów Słowian: wybrane zagadnienia”, który wygłosi prof. Ryszard Grzesik.
Prof. Ryszard Grzesik to historyk i mediewista, który specjalizuje się w historii średniowiecznej Słowiańszczyzny i Węgier, związkami polsko-węgierskimi. To źródłoznawca zajmujący się przede wszystkim kronikami węgierskimi. Obroniona przez niego w 1995 r. rozprawa doktorska dotyczyła „Kroniki polsko-węgierskiej”, która opisuje dzieje Węgrów od momentu wyjścia praojczyzny po panowanie króla Władysława Świętego. Powstała najprawdopodobniej po 1222 r. w kręgu węgierskiej kancelarii królewskiej, ale zachowała się w kilku późniejszych rękopisach w polskich zbiorach. Z kolei rozprawa habilitacyjna podejmowała zagadnienie Polski Piastów i Węgier Arpadów we wzajemnych opiniach w okresie do 1320 r., czyli koronacji Władysława Łokietka oraz umocnienia się Andegawenów. Analiza wykazała, że w Polsce wiedziano o wiele więcej o tym co działo się na Węgrzech, niż na Węgrzech o Polsce. Prof. Ryszard Grzesik jest autorem kilku książek, kilkudziesięciu artykułów i haseł w wydawnictwach leksykograficznych, ale też wydawcą źródeł, w tym przekładów. Zatrudniony jest w Instytucie Slawistyki PAN w Poznaniu, pełni też przewodniczącego Rady Naukowej tej instytucji.
Wykład „Źródła węgierskie do najstarszych dziejów Słowian: wybrane zagadnienia" zostanie wygłoszony w Sali Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu.
Wstęp wolny.
Uwaga! Wydarzenie tylko stacjonarne.
Zapraszamy serdecznie.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl