Aktualności
Mediewistyka i co ona wyjaśnia w XXI w.? Spotkanie z prof. Emilią Jamroziak

W piątek 27 października 2023 r. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie wykład pt. „Mediewistyka i co ona wyjaśnia w XXI wieku?”, który wygłosi prof. Emilia Jamroziak z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii.
Prof. Emilia Jamroziak to historyczka i mediewistka, wykładowczyni historii średniowiecznej na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. W 2001 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie w Leeds, z którym związana jest zawodowo od 2005 r.– wykłada tu historię średniowieczną. Odbyła staże na Uniwersytecie Londyńskim i Uniwersytecie Edynburskim. W latach 2015-2016 była stypendystką Fundacji Humboldta na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie, zaś w 2019-2020 na Uniwersytecie Erfurcie w ramach grantu Unii Europejskiej Horyzont 2020. Z kolei w okresie od lutego do marca 2019 r. korzystała ze stypendium ufundowanego przez Japan Society for the Promotion of Science, na Uniwersytecie w Okayama. Należy do Komitetu Programowego International Medieval Congress, największego w Europie i jednego z dwóch największych na świecie kongresów mediewistycznych, który odbywa się co roku w Leeds. Jest członkiem Royal Historical Society oraz przewodniczącą komitetu stypendialnego Janos Bak Research Fellowship programme.
Zainteresowania badawcze prof. Emilii Jamroziak koncentrują się na kulturze średniowiecznego monastycyzmu, interakcjach między instytucjami religijnymi (zwłaszcza klasztorami cysterskimi) a świeckimi w okresie od początków XII do początków XVI stulecia. Pod względem geograficznym jej studia obejmują Wielką Brytanię, w tym głównie jej północ i Szkocję), Europę Środkowo-Wschodnią oraz basen Morza Bałtyckiego. Jest autorką licznych prac naukowych, w tym monografii: „Rievaulx abbey and its social context 1132-1300: memory, locality and networks” (2005), „Survival and Success on Medieval Borders: Cistercian Houses in Medieval Scotland and Pomerania from the Twelfth to the Late Fourteenth Century” (2011), „The Cistercian Order in Medieval Europe: 1090-1500” (2013) oraz redaktorem dwóch prac zbiorowych: „Religious and Laity in Northern Europe 1000-1400: Interaction, Negotiation, and Power” (2007 wraz z Janet Burton) i „Monasteries on the Borders of Medieval Europe: Conflict and Cultural Interaction” (2013 wraz z Karen Stöber). Wkrótce ukaże się najnowsza monografia jej pióra pt. „Meanings of belonging: The cult of saints in Cistercian monasteries in the later middle ages”.
Wykład prof. Emilii Jamroziak będzie pierwszym w nowym roku akademickim wydarzeniem z cyklu „Piątek na Historcznym”. Odbędzie się on stacjonarnie w auli na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza 55, a poprowadzi go prof. Beata Możejko, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich. Rozpoczęcie o godz. 13.00. Wstęp wolny.
Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy!
______________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl