Aktualności
Wykład profesora Stanisława Suchodolskiego

W środę 11 października 2023 r. o godzinie 11.00 prof. Stanisław Suchodolski wygłosi wykład „Moje 70 lat z archeologią i numizmatyką”. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.
Prof. Stanisław Suchodolski to nestor polskich numizmatyków, archeolog i historyk, autor ponad 600 prac (monografii i artykułów) poświęconych monecie średniowiecznej i opublikowanych w wielu krajach i językach. W 1957 r. obronił pracę magisterską o „Technice bicia monet w Polsce we wczesnym średniowieczu”, której promotorem był prof. Witold Hensel. W cztery lata później otrzymał tytuł doktora na podstawie dysertacji o „Mennictwie w Polsce wczesnośredniowiecznej od X do XII w.” przygotowanej pod kierunkiem prof. Ryszarda Kiersnowskiego. Początkowo jego zainteresowania badawcze skupiały się na mennictwie rodzimym, udało mu się zebrać materiał dostępny w ówczesnych zbiorach krajowych i zagranicznych. Z czasem jego zainteresowania badawcze poszerzyły się o początki mennictwa w Czechach, na Węgrzech, Rusi, Skandynawii i Rzeszy, by następnie sięgnąć obszarów Europy Zachodniej. Stąd tytuł jego rozprawy habilitacyjnej z 1970 r. brzmiał „Geneza monety polskiej na tle początków mennictwa w Europie Środkowej, Północnej i Wschodniej”. Od 1983 r. posiada tytuł profesora nadzwyczajnego, zaś od 1991 r. – zwyczajnego. Od momentu ukończenia studiów aż do 2006 r. związany był zawodowo z Instytutem Historii Kultury Materialnej PAN, przemianowanym w 1992 r. na Instytut Archeologii i Etnologii PAN. W tej instytucji zdobywał kolejne stopnie i funkcje kariery naukowej, w tym kierownika Zakładu Archeologii Średniowiecznej.
Od 1952 r. brał udział lub też sam kierował licznymi pracami wykopaliskowymi, w tym m.in. w Trzcińcu, Chodliku, Gdańśku, Szczecinie, Sąsiadce, Szwajcarii, Szurpiłach, czeskich Mikulčicach, Zamku Królewskich w Warszawie, Czersku, Montaigut i Condorcet we Francji. Był aktywnym uczestnikiem kongresów archeologii słowiańskiej, międzynarodowych kongresów numizmatycznych oraz licznych polskich i zagranicznych konferencji archeologicznych, numizmatycznych i historycznych. W międzyczasie prowadził też wykłady z numizmatyki średniowiecznej na kilku krajowych uniwersytetach czy wygłaszał prelekcje w Sztokholmie, Dreźnie, Marburgu, Hamburgu, Münster, Wiedniu, Kopenhadze, Padwie, Perpignan, Pradze, Brnie, Nowym Jorku. Profesor S. Suchodolski jest aktualnie członkiem PAN i PAU. Wypromował kilkunastu magistrów i kilku doktorów. Pracował w projekcie inwentaryzacji monet wczesnośredniowiecznych z obszaru Polski opracowanym przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i Deutsche Numismatische Kommission. Efektem współpracy badaczy polskich i niemieckich jest pięciotomowy niemieckojęzyczny inwentarz monet z poszczególnych regionów współczesnej Polski. Badania prof. Stanisława Suchodolskiego od samego początku cechuje podejście interdyscyplinarne – monetę traktuje on jako źródło historyczne, archeologiczne oraz ikonograficzne. Warto zatem udać się na „autobiograficzny” wykład tego wybitnego badacza w środę 11 października 2023 r. do siedziby Instytutu Archeologii i Etnologii PAN przy Alei Solidarności w Warszawie.
Szczegóły znajdziecie na fanpage'u Instytutu Archeologii i Etnologii PAN na Facebooku.
Gorąco zapraszamy!
______________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl