Aktualności
XII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego

W dniach 14-16 lipca 2023 r. w Wolinie odbędzie się XII Międzynarodowa Sesja Naukowa Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego organizowana przez Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gminę Wolin i Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są źródła, a znaczna liczba wystąpień dotyczy wczesnego średniowiecza.
Międzynarodowe Sesje Naukowe Dziejów Ludów Morza Bałtyckiego to cykliczne, choć ostatnio nieregularne (m. in. ze względu na pandemię), spotkania umożliwiające przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych zaprezentowanie wyników własnych badań, a przede wszystkim dyskusję o przeszłości społeczności zamieszkujących wybrzeża bałtyckie we wszystkich epokach. Wyjątkowość poprzednich 11 sesji polegała na umiejętnym łączeniu zabawy z nauką. Odbywały się one dotąd w pierwszy weekend sierpnia, kiedy na Wolinie tradycyjnie gościł „Festiwal Słowian i Wikingów” ściągający odtwórców wczesnośredniowiecznych z całego świata.
Tegoroczną konferencję ze względów technicznych zaplanowano na połowę lipca, udało się jednak zachować jej interdyscyplinarny i międzynarodowy charakter. Tematem przewodnim spotkania jest „Powrót do źródeł”, który nawiązuje do pierwszej konferencji cyklu z 2005 r. W programie znajdziemy aż 32 wystąpienia nie tylko historyków i archeologów, ale również antropologów, socjologów czy obserwatorów współczesnych wydarzeń, takich jak np. inwazja rosyjska na Ukrainę. Z owych 32 referatów dotyczących różnych epok historycznych prawie trzecia część dotyczy wczesnego średniowiecza:
• Anna i Jacek Wrzesińscy, Cmentarzyska jako źródło badań historycznych
• Jarosław Sochacki, Obraz książąt obodrzyckich w źródłach frankijskich z IX wieku
• Łukasz Różycki, Traktaty wojskowe jako źródło do dziejów Słowian
• Rafał Rutkowski, Postrzyżenie protoplasty dynastii. Harald Pięknowłosy i Siemowit
• Michał Janik, Imiona jako źródło historyczne do poznania kultury Słowian nadbałtyckich
• Michał Gniadek-Zielińśki, „Stranger king” czy „stranger methodology”? Z badań nad przystawalnością teorii antropologicznych do badań nad średniowieczną wyobraźnią
• Paweł Babij, Pomiędzy historią a archeologią. Źródła do uzbrojenia Słowian połabskich
• Piotr Piętkowski, XI w. opis ujścia rzeki Odry zawarty w „Dziejach Kościoła Hamburskiego” autorstwa Adama z Bremy. Przyczynek do rozważań nad granicą Słowiańszczyzny we wczesnym średniowieczu
• Ewelina Siemianowska, Źródłowy second hand, czyli przypadek wczesnośredniowiecznych grobów łodziowych z Pomorza Zachodniego
• Lech Kościelak, Kronika Henryka Łotysza jako źródło do badań dziejów ludów bałtyckich z przełomu XII/XIII wieku
• Grzegorz Garbuz, Nowogrodzko-łacińskie umowy handlowe a akulturacja chrześcijaństwa na Rusi średniowiecznej
• Marta Siłakowska, Archeologia magazynowa – źródła zapomniane.
Publikacja zapowiedziana jest na wiosnę 2024 r. Natomiast ze szczegółowym programem konferencji możecie zapoznać się na stronie Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Obrady są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl