Aktualności
Doświadczenie religijne w Powieści o Graalu - wykład online

We wtorek 13 czerwca 2023 r. o godz. 17.00 Koło Naukowe Mediewistów Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na kolejną odsłonę „Herbatki Mediewistów”. Podczas spotkania wykład pt. "Słowo, Milczenie i Tajemnica. Niewyrażalność doświadczenia religijnego w Powieści o Graalu" wygłosi prof. Joanna Gorecka-Kalita.
Prof. Joanna Gorecka-Kalita od początku swej kariery naukowej związana jest przede wszystkim z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tu uzyskała magisterium, obroniła rozprawę doktorską (2001 r.), a następnie habilitacyjną (2019 r.). W 1996 r. zdobyła Diplôme d'Études Supérieures (DES) na Uniwersytecie Genewskim. Od 2004 r. pracuje w Instytucie Filologii Romańskiej. Jest historykiem literatury średniowiecznej – specjalizuje się w literaturze starofrancuskiej. Jej badania obejmują literaturę arturiańską, którą analizuje z perspektywy duchowości chrześcijańskiej, hagiografię oraz literaturę „pobożnościową”. Ponadto w obręb jej zainteresowań wchodzi recepcja patrystycznej duchowości wschodniej w średniowiecznym piśmiennictwie religijnym, obraz kobiety w kulturze i literaturze średniowiecznej. Oprócz tego jest również tłumaczką literatury francuskiej starej i nowej, w tym autorką pierwszego i jak dotąd jedynego tłumaczenia starofrancuskich utworów składających się na tzw. legendę Tristana i Izoldy wraz z obszernym opracowaniem naukowym i przypisami. Przekład ten ukazał się w 2006 r. jako kolejny tom serii Biblioteki Narodowej wydawanej przez Ossolineum.
W tematykę arturiańską wpisuje się również wtorkowy wykład prof. Joanna Gorecka-Kalita, podczas którego przedstawi ona kwestię niewyrażalności doświadczenia religijnego w Powieści o Graalu. Wydarzenie odbędzie się hybrydowo: stacjonarnie w budynku B Collegium Paderevianum (Aleja Mickiewicza 9 w Krakowie, sala B306) oraz online przez platformę Teams. Szczegóły znajdziecie na stronie spotkania na Facebooku.
Zapraszamy na "Herbatkę Mediewistów"!
______________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl