Aktualności


O handlu, wymianie i kontaktach Słowian, wikingów i Arabów - spotkanie online

O handlu, wymianie i kontaktach Słowian, wikingów i Arabów - spotkanie online
Piraci normańscy w IX w. Obraz Évariste-Vital Luminaisa (XIX w.). Źródło: domena publiczna.


W poniedziałek 29 maja 2023 r. r. o godzinie 17.00 dr Monika Maleszka-Ritchie z Uniwersytetu w Inverness wygłosi w języku angielskim wykład pt. „Trade, exchange, standardisation and money: the interaction between Slavs, Vikings and Arabs on the early medieval trade routes of the Baltic and Eastern Europe”. To kolejne wydarzenie online organizowane przez Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim.

Dr Monika Maleszka-Ritchie tytuł magistra archeologii zdobyła na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, zaś stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie w Yorku na podstawie rozprawy o handlu i wymianie w epoce wikingów w obrębie Morza Bałtyckiego oraz Północnego. Jako archeolog pracowała zarówno w Polsce, jak i w wielkiej Brytanii, gdzie przez kilka lat uczestniczyła w Newport Medieval Ship Project mającym na celu wydobycie i konserwację żaglowca odkrytego w 2002 r. w Newport w południowo-wschodniej Walii.

Obecnie dr Monika Maleszka-Ritchie pracuje jako archeolog w University of Highlands and Islands in Inverness w Szkocji, gdzie rozwija swe zainteresowania badawcze. Obejmują one teorię, metodę i praktykę archeologiczną, ale przede wszystkim dzieje wczesnośredniowiecznej gospodarki środkowej, wschodniej i północnej Europy, interakcje między Słowianami, Skandynawami i Arabami na wczesnośredniowiecznych szlakach handlowych wschodnioeuropejskich. Zagadnieniom tym poświęciła kilkanaście artykułów, a w najbliższy poniedziałek opowie o swoich badaniach i ich wynikach podczas spotkania online. 

Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapraszamy!

______________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 


Arabowie
archeologia
Skandynawia
skarby
Słowianie
szlaki komunikacyjne
wikingowie
wydarzenie online
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00