Aktualności
Czy Krzyżacy budowali zamki na pruskich grodach? - wykład stacjonarny

W czwartek 25 maja 2023 r. o godz. 17.00 prof. Kazimierz Grążawski wygłosi wykład stacjonarny zatytułowany „Czy Krzyżacy budowali zamki na pruskich grodach?”. Wydarzenie odbędzie się w Spichlerzu „Błękitny Baranek”, oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Prof. Kazimierz Grążawski to archeolog i mediewista, pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tutaj uzyskał w 2010 r. habilitację na podstawie pracy „Ziemia lubawska na pograniczu słowiańsko-pruskim w VIII-XIII w. Studium nad rozwojem osadnictwa” wydanej drukiem w 2009 r. Wcześniej związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1999 r. obronił dysertację poświęconą zasiedleniu rejonu środkowej Drwęcy we wczesnym średniowieczu. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych, w tym kilku książek.
W najbliższy czwartek prof. Kazimierz Grążawski w swoim wykładzie będzie starał się naświetlić kwestię wykorzystania grodów pruskich przez zakon krzyżacki. Wiadomo, że od momentu przybycia pierwszych rycerzy Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie do ziemi chełmińskiej czyli ok. 1230 r., zaczęli oni wznosić pierwsze warownie. Były to początkowo obiekty drewniano-ziemne, dopiero po jakimś czasie wraz z kolejnymi etapami podboju, który objął właściwe terytoria pruskie, niektóre z nich modyfikowano lub zastępowano budowlami murowanymi. Nie przypominały one jednak jeszcze późniejszych okazałych zamków krzyżackich, a wprost przeciwnie – ocenić je należy jako skromne. Podczas ekspansji większość siedzib Prusów została zniszczona, zaś Krzyżacy mieli uznać grody pruskie za nieużyteczne. Ale nie wszystkie – wyniki badań archeologicznych wskazują, że jednak wykorzystali 1/3 ich liczby. W jaki sposób oraz czy w pełni zdołali dostosować nowe warunki strategiczne do swojego systemu obronnego – tego dowiecie się z czwartkowego spotkania, na które serdecznie zapraszamy.
Wykład odbędzie się TYLKO STACJONARNIE w Spichlerzu „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku. Start o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl