Aktualności
Nowi sąsiedzi - wspólna historia. Spotkanie z prof. Przemysławem Wiszewskim

W środę 17 maja 2023 r. o godz. 14.00 w gmachu Wydziału Historii i Archeologii Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się spotkanie z prof. Przemysławem Wiszewskim o stosunkach polsko-niemieckich w średniowieczu. Okazją do dyskusji nad tym interesującym zagadnieniem jest najnowsza książka gościa napisana wspólnie z niemieckim historykiem Norbertem Kerskenem pt. Polska i Rzesza w średniowieczu.
Prof. Przemysław Wiszewski to mediewista związany z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizujący się w dziejach Kościoła i historiografii. Jego dysertacja była monografią dziejów opactwa benedyktynek w Legnicy od połowy XIII w do 1810 r. Została napisana pod kierunkiem prof. Marka Derwicha i obroniona w 2000 r. Z kolei rozprawę habilitacyjną badacz poświęcił tradycji dynastycznej Piastów, czyli określeniu sposobu w jaki pamiętano przeszłość władców panujących w Polsce miedzy 2 połową X a połową XII w. Doczekała się ona publikacji jako jeden z tomów Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego (2008), a następnie w języku angielskim jako dziewiąty tom serii East Central and Eastern Europe in the Middle Ages, 450-1450 prestiżowego wydawnictwa Brill. Oprócz tego prof. Wiszewski jest „zapalonym regionalistą, miłośnikiem dziejów Śląska”, jak pisze o sobie na swoim blogu, a o czym świadczą liczne publikacje poświęcone właśnie dziejom tego regionu.
Obecnie zainteresowania badawcze prof. Wiszewskiego koncentrują się na funkcjonowaniu społeczności podzielonych, zróżnicowanych etnicznie, wyznaniowo i religijnie. Odpowiada im najnowsza publikacja, której współautorem jest niemiecki historyk Norbert Kersken zatrudniony w Instutucie Herdera do Badań Historycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią w Marburgu w Niemczech. Tytuł książki wydanej przez Wydawnictwo Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego i Europejskie Stowarzyszenie Badań Niemcoznawczych to „Polska i Rzesza w średniowieczu. Nowi sąsiedzi w środku Europy”. Jej pierwsza część jest przeglądem nie tylko wydarzeń wspólnych polsko-niemieckich dziejów od połowy X do początku XVI stulecia, ale też kontaktujących się grup społecznych, czyli arystokracji, rycerstwa, mieszczan, chłopów i duchowieństwa. Z kolei druga część skupia się na zagadnieniach, w których owe relacje są szczególnie widoczne, a więc na państwowości, osadnictwie, kulturze, ale też na wzajemnych stereotypach.
Można się domyślać, że właśnie ostatnia z wymienionych kwestii wzbudzi największe zainteresowanie wśród uczestników i słuchaczy dyskusji z prof. Przemysławem Wiszewskim, która odbędzie się w środę 17 maja o godzinie 14.00 w sali nr 9 w budynku Wydziału Historii i Archeologii UMCS przy Placu Marii Curie-Skłodowskiej 4A w Lublinie.
Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.
Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Wydarzenie odbywa się tylko stacjonarnie.
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl