Aktualności
Kosmogonia w mitologii nordyckiej - wykład online

W czwartek 27 kwietnia 2023 r. o godz. 18.30 dr Marta Rey-Radlińska wygłosi wykład online pt. „Kosmogonia w mitologii nordyckiej". Będzie to już jedenaste spotkanie z cyklu "Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dr Marta Rey-Radlińska jest z wykształcenia filologiem szwedzkim. Studia ze specjalizacją literaturoznawczą ukończyła w 2003 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W maju 2017 r. obroniła pracę doktorską „Ku poetyce staroislandzkiej formy prozatorskiej þáttr” napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Sylweriusza de Bończa-Bukowskiego. Zyskała ona pozytywne opinie recenzentów profesorów Marii Kłańskiej i Jakuba Morawca, a w październiku 2020 r. ukazała się drukiem pod skróconym tytułem Ku poetyce þáttr. Celem dysertacji była analiza þáttr, czyli krótkich islandzkich form prozatorskich powstałych w średniowieczu, które ze względu na swą wielowymiarowość i różnorodność wymykały się dotąd definicjom. Zdaniem prof. Jakuba Morawca praca dr Marty Rey-Radlińska doskonale podsumowuje dotychczasową wiedzę o þáttr, a jednocześnie jest zupełnie świeżym spojrzeniem na ten gatunek literacki.
Obecnie dr Marta Rey-Radlińska zatrudniona jest jako adiunkt w Katedrze Nordystyki w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad staronordycką prozą oraz mitologią nordycką. Ich efekt to artykuły w publikacjach polskich i zagranicznych oraz udziałw licznych konferencjach naukowych. Zajmuje się przekładami literatury staroislandzkiej – przetłumaczyła „Opowieść o Auðunie z Zachodnich Fiordów”; uczestniczyła również w pracach nad pierwszą polską edycją Heimskringli Snorriego Sturlusona. Ale to nie wszystko – możecie ją także kojarzyć jako tłumaczkę szwedzkiej literatury kryminalnej czy szwedzkich książek dla dzieci.
Czwartkowy wykład badaczki dotyczył będzie tego jak dawni mieszkańcy Północy wyobrażali sobie początek oraz koniec świata i w co, a nawet czy w ogóle, wierzyli w życie po śmierci.
Szczegóły wydarzenia znajdziecie na jego stronie na Facebooku.
Serdecznie zapraszamy!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl