Aktualności


Dżurdżeni czy Chińczycy - odkrycie niesamowitego grobowca

Dżurdżeni czy Chińczycy - odkrycie niesamowitego grobowca
Bogato dekorowane panele w podstawie bramy w ścianie północnej grobowca odkrytego w prowincji Shanxi.


W 2019 r. w północnych Chinach robotnicy przypadkowo natknęli się na niesamowity, bo zbudowany z cegieł imitujących drewno (!), grobowiec. Jego budowę można dokładnie wydatować na ostatnią dekadę XII w. Raport z badań archeologicznych opublikowała właśnie Chińska Akademia Nauk Społecznych. 

W czerwcu 2019 r. robotnicy pracujący przy budowie i rozbudowie kanalizacji w pobliżu wsi Dongfengshan w prowincji Shanxi natrafili na ceglaną budowlę. Domyślając się, że mają do czynienia z reliktem przeszłości, wezwali niezwłocznie specjalistów z Instytutu Archeologii Prowincji Shanxi oraz miejskich i powiatowych służb ochrony dziedzictwa kulturowego. Wyniki prac archeologicznych ogłosiła w lutym 2023 r. Chińska Akademia Nauk Społecznych. (Chinese Academy of Social Sciences CASS).

Rzut z góry na grobowiec odkryty w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Widoczny korytarz, przedsionek oraz komora grobowa. Źródło: <a href='https://mmbiz.qpic.cn/mmbiz_jpg/pP3P1LyRaRyUL4Fub2DtYlMEDwNLVLvia0IVnFjHzyKyWeeibJGx3eTgrygUSalOq2tK1pjJ1qUcibMf0icZ8D9R7Q/640?wx_fmt=jpeg&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1' rel='noopener'>Weixin</a>.
Rzut z góry na grobowiec odkryty w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Widoczny korytarz, przedsionek oraz komora grobowa. Źródło: Weixin.

Odkryty grobowiec składa się z czterech zasadniczych części: korytarza zewnętrznego, bramy, przedsionka i komory grobowej. Wąski i niewysoki (odpowiednio ok. 40 cm i 158 cm) ceglany korytarz zewnętrzny przylega do komory grobowej od południa i ma długość niemal 9 m. Tworzy go 11 stopni, których szerokość i wysokość zmniejszają się w kierunku drzwi osadzonych w nieco szerszej, ale też nadal niskiej bramie. Niestety jej część zawaliła się.

Widok z wnętrza grobowca na wejście w ścianie południowej. Źródło: <a href='https://mmbiz.qpic.cn/mmbiz_jpg/pP3P1LyRaRyUL4Fub2DtYlMEDwNLVLviauoGIKkTYzRjNPEwYdHCLhApT4iaCqOdU8GiaGlT4xuDVf8adbOibRJibuw/640?wx_fmt=jpeg&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1' rel='noopener'>Weixin</a>.
Widok z wnętrza grobowca na wejście w ścianie południowej. Źródło: Weixin.

Drzwi zostały specjalnie zapieczętowane, po ich pokonaniu badacze dostali się do przedsionka, a następnie po kilku schodkach w górę do właściwej komory grobowej. Zbudowano ją na planie kwadratu o boku 201,5 cm, a jej wnętrze przykryto ośmiokątnym dachem nadając mu formę kopuły pozornej ułożonej z 13 ceglanych warstw, których obwody zmniejszają się schodkowo ku górze. Całkowita wysokość grobowca wynosi 345 cm. 

Widok z wnętrza grobowca na jego sklepienie (pozorne). Źródło: <a href='https://mp.weixin.qq.com/s/tgG39_AcKpj3qMV7hPbzFA' rel='noopener'>Weixin</a>.
Widok z wnętrza grobowca na jego sklepienie (pozorne). Źródło: Weixin.

Wprawdzie całą budowlę wzniesiono z cegieł, ale wyrzeźbiono je w sposób przypominający drewno, co doskonale widać w licznych detalach architektonicznych komory. Na jej północnej ścianie, a więc naprzeciw wejścia, umieszczono scenę ukazującą kobietę i mężczyznę siedzących na wysokich i bogato zdobionych krzesłach po obu stronach wypukłego budynku-bramy o charakterze ceremonialnym. Z kolei ściany wschodnią i zachodnią pokryto dwoma rzędami czterech paneli. W dolnych widnieją wyrzeźbione wizerunki kwiatów granatu i hortnesji, zaś w górnych wzory geometryczne. 

Północna ściana grobowca ze sceną pary oraz bramą. Źródło: <a href='https://mmbiz.qpic.cn/mmbiz_jpg/pP3P1LyRaRyUL4Fub2DtYlMEDwNLVLvia2Zw7seEULl1472sQ7SzspQIbekicymuXw1liaZrTQpJTicHWZs27JgSSA/640?wx_fmt=jpeg&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1' rel='noopener'>Weixin</a>.
Północna ściana grobowca ze sceną pary oraz bramą. Źródło: Weixin.

W tak okazałym miejscu złożono trzy ciała: małego dziecka oraz dwóch osób dorosłych, których wiek oszacowano odpowiednio na 6-8 i ok. 50-60 lat. Jako dary grobowe otrzymali oni porcelanowe naczynia (m. in. dzbany, misy). Niezwykle cennym artefaktem jest wszakże cegła będąca świadectwem zakupu ziemi. Jak dotąd udało się zidentyfikować słowa „wioska Wang” „Gongcao” i „Mingchang”, z których ostatnie pozwala wydatować przedmiot bardzo dokładnie na lata 1190-1196. Mingchang to bowiem nazwa jednego z okresów panowania Zhangzonga, czyli szóstego cesarza państwa nazywanego Dynastią Jin lub Wielkim Jin. 

Przekrój południowej ściany grobowca odkrytego w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: <a href='https://mmbiz.qpic.cn/mmbiz_jpg/pP3P1LyRaRyUL4Fub2DtYlMEDwNLVLviaicv5Mz8w5xoclGqWHpJc4PDw7HAtbPaGSbI5Hz75GNGibz7y6Qkl8GVA/640?wx_fmt=jpeg&wxfrom=5&wx_lazy=1&wx_co=1' rel='noopener'>Weixin</a>.
Przekrój południowej ściany grobowca odkrytego w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: Weixin.

Wielki Jin został ustanowiony na terenie północnych Chin w 1115 r. przez Dżurdżenów, czyli lud koczowniczy uważany po części za przodków współczesnych Mandżurów. Najpierw Dżurdżeni zbuntowali się przeciwko innym koczownikom – Kitanom i ich dynastii Liao, których wyparli do Azji Środkowej. Następnie zaatakowali państwo chińskie władane wówczas przez dynastię Song, a nawet zajęli stolicę Kaifeng i pojmali do niewoli cesarza Qinzonga. Dżurdżeni próbowali jeszcze później podporządkować sobie ziemie na południu, jednak po pokoju zawartym w 1163 r. zadowolili się jedynie północnymi obszarami. Przez niemal wiek udało im się stworzyć na terenach chińskich jedno z najważniejszych mocarstw, które jednak osłabione wewnętrznymi buntami upadło ostatecznie wskutek najazdów mongolskich w 1234 r. 

Poświadczenie zakupu ziemi z ery Mingchang (1190-1196) na cegle znalezionej w grobowcu odkrytym w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: <a href='https://mp.weixin.qq.com/s/tgG39_AcKpj3qMV7hPbzFA' rel='noopener'>Weixin</a>.
Poświadczenie zakupu ziemi z ery Mingchang (1190-1196) na cegle znalezionej w grobowcu odkrytym w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: Weixin.

Właśnie Dżurdżenom przypisują badacze chińscy odkryty w prowincji Shanxi grobowiec. Ich zdaniem jego precyzyjna chronologia przyczyni się do lepszego datowania innych pochówków z tego okresu. Inne zdanie wyraziła natomiast prof. Julie Schneider, pracownik University College Cork w Irlandii i specjalistka w zakresie historii Chin. Wprawdzie nie brała ona udziału w pracach wykopaliskowych, a nawet nie jest archeologiem, ale w wywiadzie dla serwisu internetowego LiveScience podkreśliła, że państwo Jin nie powinno być wiązane jedynie z Dżurdżenami.

Było to imperium wieloetniczne, o czym świadczy spis jego ludności z 1207 r. – zgodnie z nim Dżurdżeni stanowili zaledwie 10% ogółu jego mieszkańców. Dżurdżeńscy cesarze Jin starali się stworzyć kastę dżurdżeńską, zakazując np. nadawania chińskich imion i noszenia chińskich strojów, zlecając tłumaczenia dzieł chińskich na język dżurdżeński czy wprowadzając egzamin z łucznictwa. Zabiegi te nie przynosiły jednak oczekiwanych skutków, a społeczeństwo przyswajało coraz bardziej język i kulturę chińską. Dobrym tego przykładem jest tu wspomniany Zhangzong, który z jednej strony promował zwyczaje i język dżurdżeński, a z drugiej okazywał daleko idącą tolerancję wobec Chińczyków Han, którzy stanowią główną grupę etniczną współczesnych nam Chin.

Państwa Xixia, Song i Jin ok. 1140 r. Krzyżykiem zaznaczono miejsce odkrycia grobowca w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: <a href='https://pl.wikipedia.org/wiki/Dynastia_Jin_(1115%E2%80%931234)#/media/Plik:Jinn_and_Sung_Dynasties_1141.png' rel='noopener'>domena publiczna</a>.
Państwa Xixia, Song i Jin ok. 1140 r. Krzyżykiem zaznaczono miejsce odkrycia grobowca w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: domena publiczna.

Wedle prof. Julie Schneider to właśnie Chińczycy Han przeważali na obszarach dzisiejszej prowincji Shanxi w czasach gdy wchodziły one w skład państwa Jin. Ponadto za tym, że w odkrytym grobowcu pochowani są raczej Chińczycy przemawiać ma także znacznie prostsza technika jego wykonania niż znanych dotąd podobnych mogił dżurdżeńskich. Pozostaje zatem poczekać na dalszy rozwój dyskusji w tej kwestii, o którym będziemy informować.

Przekrój wschodniej ściany grobowca odkrytego w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: <a href='https://mp.weixin.qq.com/s/tgG39_AcKpj3qMV7hPbzFA' rel='noopener'>Weixin</a>.
Przekrój wschodniej ściany grobowca odkrytego w pobliżu Dongfengshan w prowincji Shanxi. Źródło: Weixin.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


archeologia
archeologia architektury
ceramika
Chiny
Dynastia Jin
Dżurdżeni
Dżurdżenowie
koczownicy (nomadzi)
obrządek pogrzebowy
odkrycia
źródła pisane
życie codzienne

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00