Aktualności


Runy, Tolkien i literatura starodnordycka - dwa spotkania online

Runy, Tolkien i literatura starodnordycka - dwa spotkania online
Fragment kamienia runicznego z Rok (1 poł. IX w.). Źródło: domena publiczna.


Najbliższy poniedziałek 20 marca 2023 r. zapowiada się niezwykle ciekawie, ponieważ odbędą się dwa wykłady online w języku angielskim. Pierwszy poświęcony literaturze staronordyckiej, zaś drugi – runom w dziełach J. R. R. Tolkiena. Organizatorami są odpowiednio Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim oraz Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Religioznawstwa UJ

O godz. 17.30 rozpocznie się wykład z dr. Arngrímurem Vídalínem z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku. Jego gospodarzem jest Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który dr Arngrímur Vídalín odwiedził w 2016 r. jako gościnny wykładowca. Badacz ten jest mediewistą, autorem książek i artykułów, a także poetą. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na średniowiecznej literaturze staronordyckiej, a zwłaszcza nad potworami oraz marginalizacji innych. Ta ostatnia kwestia będzie tematem jego poniedziałkowego wykładu.

Z kolei bohaterem dziesiątego spotkania z cyklu "Wiatr z Północy: Spotkania z wikingami” organizowanego przez Instytut Religioznawstwa UJ i Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie dr Tom Birkett, o którego działalności naukowej wspominaliśmy pod koniec zeszłego roku przy okazji jego wykładu online. Przypomnimy tylko, że dr Tom Birkett od 2012 r. zatrudniony jest jako wykładowca języka staroangielskiego w University College Cork w Irlandii, na którym prowadzi zajęcia na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Jego dysertacja została opublikowana przez prestiżowe wydawnictwo Routledge w 2017 r. pt. „Runes in Old English and Old Norse Poetry”. Od uzyskania tytułu doktora wykładał oraz udzielał się w szeregu projektów naukowych, w tym również jako współkierownik (np. zespołu badającego dziedzictwo wikingów w Munster). Jego szerokie zainteresowania obejmują literaturę i język staroangielski, literaturę staronordycką i mitologię nordycką, paleografię i kodykologię, runologię oraz postśredniowieczne tłumaczenie i recepcję tekstów staroangielskich. Jego ostatnie publikacje koncentrują się na recepcji tekstów i kultury wczesnośredniowiecznej, zarówno w kontekście średniowiecznym, jak i nowożytnym.

W nurt ten wpisuje się doskonale wspomniane powyżej wydanie rozprawy doktorskiej, ale też pierwsza nie-naukowa książka dr. Toma Birketta opublikowana w 2018 r. “The Norse Myths. Stories of the Norse Gods and Heroes Vividly Retold” jest przykładem retellingu, czyli opowiedzianych na nowo dobrze znanych, a przez to rozpoznawalnych opowieści. W tym wypadku są to mity o nordyckich bogach i bohaterach, a że cieszą się one wciąż popularnością świadczy chociażby przekład „The Norse Myths” z języka angielskiego na japoński, chiński i rosyjski. Co więcej, te fascynujące opowieści jawią się jako niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu pokoleń twórców – wystarczy wspomnieć J. R. R. Tolkiena, George’a R. R. Martina czy świat Marvela. Podczas poniedziałkowego spotkania, które rozpocznie się o godz. 18.30, dr Tom Birkett opowie o wymyślonym przez Tolkiena systemie runicznym. 

Oba wydarzenia odbędą się stacjonarnie oraz online. Szczegóły na stronach wydarzenia na Facebooku: Wiatr z Północy: Spotkania z Wikingami #10 | Runes of power upon the door i Dr. Arngrímur Vídalín (University of Iceland): ‘The Blue Man: Dealing With Race Before Race...'

Zapraszamy serdecznie, choć wybór trudny …

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).


Anglosasi
popkultura
popularyzacja
retelling
runy
sagi
Skandynawia
wydarzenia stacjonarne
wydarzenie online
źródła pisane

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00