Aktualności
Tajemnice dynastii Przemyślidów - Lubelski Podcast Naukowy
.jpg)
Od 20 lutego 2023 r. możecie wysłuchać online rozmowy z prof. Joanną Sobiesiak, która zdradza tajemnice czeskiej dynastii Przemyślidów. Spotkanie zostało zarejestrowane jako 24 odcinek Lubelskiego Podcastu Naukowego.
Prof. Joanna Sobiesiak to historyczka i bohemistka związana z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a dokładnie z Wydziałem Historii i Archeologii, którego jest obecnie dziekanem. Jej zainteresowania badawcze koncentrują głównie na problematyce czeskiej we wczesnym średniowieczu. W 2005 r. uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy o Bolesławie II Pobożnym, księciu czeskim i bracie Dobrawy, przygotowanej pod kierunkiem wybitnego mediewisty prof. Jacka Banaszkiewicza. W roku następnym dysertację wydało drukiem krakowskie wydawnictwo Avalon, a książka doczekała się w 2017 r. drugiego i uzupełnionego wydania. Z kolei rozprawa habilitacyjna dotyczyła państwa Przemyślidów w X-XII w. w kontekście dziejów Rzeszy i krajów ościennych.
Prof. Joanna Sobiesiak zajmuje się także początkami władzy monarszej w środkowej Europie i ich wpływami na narodziny nowoczesnego nacjonalizmu na przykładzie Czech w XVI-XIX stuleciu. Jej badania w tym zakresie finansowane są z grantu przyznawanego przez Narodowe Centrum Nauki i potrwają do 2024 r. Jego realizację badaczka rozpoczęła od przyjrzenia się Władysławowi I Przemyślidzie i jego wyprawie na Mediolan z 1158 r. Za pomoc w walkach z tym północnowłoskim miastem Fryderyk Barbarossa nagrodził Władysława koroną, który tym samym stał się drugim – po Wratysławie II w 1085 r. – królem czeskim. Obu wspomnianych władców czeskich łączy fakt, że obaj godność królewską otrzymali w zamian za wsparcie militarne niemieckich władców w ich bojach na terenie Włoch. Dlaczego i w jakich okolicznościach przywoływano w czeskiej tradycji historycznej zwycięstwo pod Mediolanem możecie dowiedzieć się z artykułu pióra prof. Joanny Sobiesiak opublikowanym na łamach gdańskich Studiów z Dziejów Średniowiecza.
Jeśli natomiast chcecie posłuchać i dowiedzieć się jakie tajemnice skrywała dynastia czeskich władców wywodząca się od legendarnego Przemysła Oracza – zachęcamy do obejrzenia Lubelskiego Podcastu Naukowego, którego gościem była właśnie prof. Joanna Sobiesiak.
Lubelski Podcast Naukowy to inicjatywa realizowana od marca 2022 r. przez Fundację Polskiej Akademii Nauk i finansowana ze środków budżetu państwa. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy naukowej z obszaru wielu dyscyplin: przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych, rolniczych, społecznych i humanistycznych. Odcinki, których gośćmi są lubelscy badacze, można znaleźć na kanale YouTube, Facebooku i na stronie projektu.
Polecamy gorąco!
________________
Ewelina Siemianowska (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.
Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).
Portal prowadzony przez
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnieul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl