Aktualności


Wanda, co nie chciała Niemca - spotkanie online

Wanda, co nie chciała Niemca - spotkanie online
Śmierć Wandy (Wydobycie zwłok Wandy z Wisły). Obraz Aleksandra Lessera (po 1862 r.). Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie (depozyt w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).


Luty w Zakładzie Studiów Średniowiecznych Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk zapowiada się niezwykle ciekawie. W ramach organizowanych przezeń spotkań będą poruszane zagadnienia związane z legendą Wandy oraz miastami na ziemiach polskich w epoce przednowoczesnej. Co ważne – chętni mogą wziąć w nich udział online. 

Przypomnijmy, że Zakład Studiów Średniowiecznych jest spadkobiercą idei i dorobku dwóch swoich poprzedniczek: Pracowni Kultury Średniowiecznej, założonej przez wybitnego mediewistę Tadeusza Manteuffla, twórcę i pierwszego dyrektora Instytutu Historii PAN, oraz Pracowni Dziejów Społeczeństwa i Kultury Średniowiecznej, którą przez wiele lat kierował (w czasach politycznych prześladowań nieformalnie) Bronisław Geremek. Prowadzili tu wówczas swoje badania czołowi mediewiści dwóch pokoleń urodzonych w latach 1920–1940: Jerzy Dowiat, Stanisław Trawkowski, Stanisław Bylina i Jacek Wiesiołowski. Obecnie kierownikiem zakładu jest prof. Zbigniew Dalewski, znany specjalista z zakresu badań nad koronacjami i ich ceremoniałem oraz w ogóle władzą w średniowieczu. W zakres zainteresowań badawczych pracowników i współpracowników zakładu wchodzą głównie następujące zagadnienia:
•  strategia polityczna i dynastyczna nowych władztw we wczesnym średniowieczu;
•  ideologie i tożsamości – polityczne, religijne, miejskie;
•  warsztaty (ze szczególnym uwzględnieniem retoryki/topiki i auctoritates) średniowiecznego hagiografa, historiografa i autora pochwały miasta.

W powyższą problematykę wpisują się doskonale spotkania, które odbędą się w lutym 2023 r.:

•    W środę 8 lutego o godz. 10.30 referat o „Wandzie, co nie chciała Niemca, czyli o genezie i powodach zawrotnej kariery naiwnej (?) opowiastki” wygłosi prof. Andrzej Pleszczyński, historyk zatrudniony w Instytucie Historii UMCS w Lublinie. Jego zainteresowania badawcze obejmują takie kategorie kultury średniowiecza jak władza, ideologia, przestrzeń czy pogranicza kulturowe. Problematyce tej poświęcił kilkadziesiąt publikacji, w tym również monograficznych. Ostatnio  mediewista ten przygląda się szczególnie powstawaniu i funkcjonowaniu stereotypów np. Polaków w średniowiecznych źródłach niemieckich.

•    W środę 22 lutego o godz. 10.30 do dyskusji o miastach na ziemiach polskich w epoce przednowoczesnej zachęci referat dr Anny Pomierny-Wąsińskiej, pracowniczki naukowej Zakładu Studiów Średniowiecznych IH PAN. Specjalizuje się ona w historii kultury i historii politycznej średniowiecznych miast włoskich, bada urbanistykę i przestrzeń miejską w średniowieczu oraz kronikarstwem włoskie późnego średniowieczu. 

Osoby chętne do wzięcia udziału w spotkaniach poprzez platformę MS Teams proszone są o kontakt mailowy z dr. Antonim Grabowskim: agrabowski@ihpan.edu.pl.

Gorąco zachęcamy!!!

Widok na Kopiec Wandy od strony północnej. Źródło: <a href='https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Wandy#/media/Plik:KopiecWandy-WidokZP%C3%B3%C5%82nocy-POL,_Krak%C3%B3w.jpg' rel='noopener'>domena publiczna</a>.
Widok na Kopiec Wandy od strony północnej. Źródło: domena publiczna.

________________
Ewelina Siemianowska
 (ur. 1981) historyk i archeolog, oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się wczesnym średniowieczem, w tym zwłaszcza osadnictwem i komunikacją, którym poświęciła szereg artykułów naukowych. Jest redaktorem portalu wczesneśredniowiecze.pl.

Powyższy artykuł jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.
Redakcja wyraża zgodę na kopiowanie i przedrukowywanie tylko całości artykułu pod warunkiem zamieszczenia imienia i nazwiska autora, informacji o nim oraz informacji o źródle (link do wczesneśredniowiecze.pl).

 

 


Andrzej Pleszczyński
Anna Pomierny-Wąsińska
historiografia
Kraków
legendy
osadnictwo
ośrodki centralne
Wanda
wydarzenie online

Portal prowadzony przez

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: wczesnesredniowiecze@muzeumgniezno.pl

ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00